اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پاسخ سناتور روس به امکان اعزام نظامیان ترکیه به منطقه قره باغ

پاسخ سناتور روس به امکان اعزام نظامیان ترکیه به منطقه قره باغ

مقام پارلمانی روسیه در واکنش به سخنان معاون رئیس جمهوری ترکیه درباره امکان اعزام نیروهای نظامی ترک به قره باغ، گفت: این اقدام تنها منجر به گسترش درگیری‌ها شده و سناریوی حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه را بطور کامل حذف خواهد کرد.

 به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "آلکسی پوشکوف" عضو ارشد کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه به اظهارات "فوآت اوکتای" معاون رئیس جمهوری ترکیه درباره آمادگی آنکارا برای اعزام نیروهای نظامی به جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی در صورت درخواست مقامات آذربایجانی، واکنش نشان داده و از آن انتقاد کرد.

این سناتور روس در صفحه تویئتر خود نوشت: «اعزام نظامیان ترکیه در قره باغ؟ چنین اقدامی تنها منجر به گسترش و بین المللی شدن درگیری‌های کنونی خواهد شد و دست یابی به سناریوی حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه را بطور کامل حذف خواهد کرد، ضمن اینکه این کار احیای ارواح گذشته (لشکرکشی‌های ترک‌ها در دوره عثمانی) است.» 

پیش از این، معاون رئیس جمهوری ترکیه احتمال اعزام نیروهای نظامی این کشور به منطقه قره باغ را منتفی ندانسته و گفته بود که از آغاز مجدد درگیری‌های مسلحانه، رجب طیب اردوغان مواضع خود را مشخص کرده و یادآور شد که در صورت درخواست درخواست مقامات باکو، این کار انجام خواهد شد. وی افزود: «ترکیه و به خصوص رئیس جمهور اردوغان، در چنین تصمیم گیری درنگ نخواهد کرد.»

این در حالی است که وزارت امور خارجه ارمنستان در بیانیه‌ای تأکید کرد که مسئله قره باغ فقط  از طریق صلح آمیز حل و فصل خواهد شد.

این وزارتخانه یادآور شد که وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان با دستکاری بیانیه‌ها، تلاش می کند مواضع باکو و آنکارا را صلح آمیز جلوه داده و رویکرد طرف ارمنستانی را خصمانه نشان دهد.  این در حالی است که ایروان دائماً حل و فصل نظامی مناقشه را رد کرده و بار دیگر تأکید می کنیم که مناقشه قره باغ تنها می تواند منحصراً از طریق مسالمت آمیز و در چارچوب اقدامات میانجی‌گرانه روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و در قالب یک اقدام بین‌المللی حل و فصل شود.

"نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان نیز روز گذشته یادآور شد: «ایروان همیشه آمادگی خود را برای حل مشکل قره باغ بر اساس سازش متقابل را اعلام کرده است. البته با این حال، در حال حاضر شرایط به گونه‌ای پیش رفته است که دیگر موارد قابل قبول برای ارمنستان، برای طرف آذربایجانی قابل قبول نیست و به نظر می‌رسد که مصالحه ممکن نباشد.»  / تسنیم

کپی