اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

واکنش علما و فضلای قم به حملات غیرمنصفانه علیه دولت

واکنش علما و فضلای قم به حملات غیرمنصفانه علیه دولت

تنی چند از علما و فضلای قم از حملات غیرمنصفانه و بی نزاکتی در نقد خدمات دولت و همچنین افراطی گری و استفاده از الفاظ اختلاف برانگیز و برهم زننده آرامش جامعه انتقاد کرده و همگان را به رعایت عدالت و انصاف در داوری نسبت به خدمات مسوولان نظام فراخواندند.

این شخصیت های علمی حوزوی در گفتگوهایی جداگانه همچنین از قوای سه گانه، مسوولان و دستگاه ها و نهادهای کشور خواستند با وحدت و همدلی نسبت به رفع مشکلات کشور و خارج کردن مردم از گرفتاری های معیشتی چاره اندیشی کنند.

* هجمه‌ به دولت در این شرایط سخت، بی‌انصافی است

آیت الله سید محمد سجادی از اساتید برجسته و فقهای حوزه علمیه قم گفت: در شرایطی که دولت به دلیل مواجهه با بیماری کرونا از یک طرف و محاصره و تحریم های اقتصادی دشمنان اسلام و انقلاب از سوی دیگر، در وضعیت بسیار سخت و دشواری قرار گرفته، برخی هجمه ها، تخریب ها، تهمت ها و اظهارنظرها، بی انصافی و به ضرر کشور است.

عضو سابق دیوان عالی کشور روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: بالاخره امروز دولت هم باید مریض داری کند و هم نان و مایحتاج مردم را تامین نماید، خداوند راضی نیست که عده ای با سنگ اندازی و برخی اظهارنظرها، اجازه ندهند با آرامش کار خود را انجام دهد.

آیت الله سجادی در ادامه گفت: خداوند متعال در قران کریم همه مومنان را به وحدت، همدلی، دوری از اختلاف، نزاع و اهانت به همدیگر دعوت می کند و اگر ما از این دستور الهی تخطی کنیم مورد نفرین واقع خواهیم شد.

رئیس موسسه تحقیقاتی و پژوهشی سید مصطفی خمینی (ره) گفت: شرایط امروز به گونه ای است که یک سخن یا موضع گیری به سرعت در سراسر جهان منعکس و بازتاب پیدا می کند، بنابراین مقامات و مسوولان باید در سخن گفتن، موضع گیری و حتی انتقادات خود نسبت به هم، دقت لازم را داشته باشند که دشمنان اسلام و انقلاب از این شرایط سوء استفاده نکنند.

وی ادامه داد: هر اندازه که مقام و مسئولیت افراد بالاتر و مهمتر باشد به همان میزان، مسئولیت او نیز بیشتر و بازتاب سخنان و مواضع او نیز وسیع تر خواهد بود، بنابراین همه باید در موضع گیری و سخنانی که مطرح می کند هوشیار باشند که باعث سوء استفاده دشمنان نشود.

آیت الله سجادی با اشاره به نامه مهم حضرت امام رضا (ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی گفت: این نامه سرشار از پند و اندرزهایی است که امروز باید چراغ راه ما باشد و اگر از این دستورات عبور نماییم مورد نفرین حضرت قرار خواهیم گرفت.

وی گفت: امام رضا (ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی می فرمایند" به دوستان و شیعیان ما در منطقه سلام برسانید و بگویید که شیطان را درون خود راه ندهند، آنها را به راستگویی و امانتداری و سکوت در برخی جاها امر کن".

آیت الله سجادی اظهار داشت: مطابق اظهار نظر حضرت امام رضا (ع)، برخی موضع گیری ها و سخنان باعث اضطراب درون جامعه و مردم و در عین حال سوء استفاده دشمنان خواهد شد، بنابراین در خیلی جاها امر به سکوت کردند.

وی گفت: حضرت در ادامه به حضرت عبدالعظیم حسنی می فرمایند" شیعیان ما را از جدال ها و حرف هایی که ممکن است باعث تشنج در جامعه شود برحذر  دار و با هم دوست شوند، اگر با هم مهربان باشید و جدال و توهین نکنید به من( امام رضا) نزدیک می شوید، مبادا، زمانی برسد که همدیگر را متلاشی و به تهمت زدن و لعن و نفرین همدیگر مشغول شوید".

آیت الله سجادی تصریح کرد: حضرت در ادامه می فرمایند" من قسم یاد کردم اگر از شیعیان من کسی چنین کاری کند و به همدیگر تهمت بزنند، من آنها را نفرین خواهم کرد"

وی گفت: حضرت تاکید می کند که اگر شیعان من به جان هم بیفتند، همدیگر را تخریب و تضعیف کنند و به هم تهمت و افتراء ببندند، آبروی همدیگر را ببرند، و یا یکی از دوستان ما را به خطر انداخته و به تعبیری حال او را بگیرند، آنها را نفرین می کند که در دنیا و آخرت به شدیدترین عذاب ها گرفتار شوند.

آیت الله سجادی اظهار داشت: ما هم امروز باید مراقب باشیم در سخنرانی کردن و مواضع خود از عدالت خارج نشویم، ما مدعی هستیم که سیاست ما عین دیانت ماست و به گونه ای نباشد که ما در سیاست از دین خدا، قرآن کریم، سیره پیامبر اسلام (ص)، ائمه معصومین (ع) و راه و روش امام راحل و رهبر معظم انقلاب خداحافظی کنیم.

وی ادامه داد: وقتی رهبر معظم انقلاب توصیه می کنند که در جامعه اختلاف نکنید، وحدت داشته باشید، به همدیگر کمک کنید، چرا برخی جلوتر از ایشان حرکت می کنند؟ عده ای اگر کمکی به نظام نمی کنند حداقل در شرایطی که کشور در مقابل تحریم ها و محاصره اقتصادی است، با موضع گیری های خود، دل دشمنان انقلاب را شاد نکنند.

آیت الله سجادی گفت: ما هم اگر یکدیگر را متهم و تخریب کنیم، به صورت قطعی، مشمول نفرین حضرت امام رضا (ع) خواهیم شد.

وی ادامه داد: دولت در شرایط کنونی هم در زمینه تحریم های اقتصادی و بیماری کرونا با مشکلات زیادی مواجه شده و باید هم بیمارستان ها را تجهیز و بیماری را کنترل کند و هم مشکلات اقتصادی مردم را برطرف نماید، در این شرایط  بی انصافی است که برخی حمله و هجمه کنند و اجازه ندهند دولت کار خود را انجام دهد و باید به خداوند پناه ببریم.

آیت الله سجادی تصریح کرد: این دولت، بدترین شرایط  و زمان ممکن قرار گرفته، به گونه ای که هم باید مریض داری کند و هم نان مردم را بدهد، خداوند رضایت ندارد که سنگ اندازی کنیم و اجازه ندهیم کار خود را انجام دهد.

* امروز تضعیف دولت در واقع تضعیف نظام است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه نقد دولت باید منصفانه و عالمانه باشد، نه تخریبی و دشمن شاد کن، گفت: در این شرایط، تضعیف دولت، در حقیقت تضعیف نظام است.

آیت الله سید محمد غروی روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: در این شرایط سخت، ورود کردن در مسائل سیاسی و مناقشه هایی که به تضعیف دولت می انجامد، در حقیقت تضعیف نظام است و با توجه به اینکه چند ماهی بیشتر از عمر دولت نمانده است، باید همه در این مدت دست به دست هم داده و التیام بخش دردها، و سختی ها و مشکلات مردم باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: لازم است هم دولتمردان در ادبیات، سخنان، و لوازم این سخنان خود دقت داشته باشند و هم تحلیل هایی که دیگران روی این سخنان دارند با دقت صورت گیرد که زمینه را برای یکسری مناقشات و گفت وگوهای سیاسی و غیرسیاسی در کشور فراهم نکند.

وی ادامه داد: امروز مردم ما به دلیل تحریم های ظالمانه دشمنان و ویروس کرونا با مشکلات زیادی مواجه شدند، بنابراین همه مسولان باید با وحدت وهمدلی و دوری از مناقشات سیاسی دست به دست هم داده و از فشارهایی وارد شده برمردم بکاهند.

آیت الله غروی اظهار داشت: کسانی که مسولیت دارند اعم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر افراد، نباید به  گونه ای اظهار نظر کنند که دشمنان تصور کنند خدای ناکرده  مشکلات و سختی های اقتصادی در ایران چنان فشار آورده که حتی روی مسائل سیاسی هم تاثیر گذاشته است و فکر کنند می توانند شکاف در جامعه و نظام ایجاد کنند.

وی ادامه داد: اگر کسانی نقد و انتقادی به دولت دارند باید آن را به صورت عالمانه مطرح کنند و به گونه ای عمل نکنند که به کسی توهین و یا دولت به شکلی تضعیف شود.

وی با بیان اینکه امروز باید خویشتن داری کنند و تلاش در جهت حل مشکلات مردم باشد، گفت: برای عبور از این گردنه سخت باید همه وحدت داشته باشیم و خداوند از اتحاد و همدلی بیشتر رضایت دارد.

آیت الله غروی ادامه داد: اظهار نظر برخی نمایندگان مجلس جای تاسف دارد که اینگونه تند و تیز و با ادبیات بد برخورد می کنند، این مواضع در دنیا و رسانه های بیگانه بازتاب پیدا کرده و تنها دشمنان اسلام و آمریکا و صهیونیسم شاد می شوند.

وی اظهار داشت: ما در شرایط خاصی قرار داریم که از یک طرف فشار تحریم های دشمنان انعکاس و آثار خاصی در کشور داشته و از سوی دیگر به مردم بویژه قشرهای ضعیف فشار زیادی وارد شده و این امروز ملموس است.

وی گفت: ویروس کرونا هم محدودیت های خاصی برای مردم و کسب کار و اقتصاد ایجاد کرده و در این زمینه  باید همه دست به دست هم دهند تا مشکلات مردم را تا جایی که می توانند حل کنند تا این فشار بر مردم کاهش یابد.

*قاطبه علمای حوزه به حرکت‌های افراطی اخیر علیه دولت انتقاد دارند

عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مجلس باید با دولت همکاری و با کمک همدیگر مشکلات را حل کنند، گفت: متاسفانه مجلس یازدهم تاکنون نه تنها با دولت انگونه که باید همکاری نکرده، بلکه در برابر دولت قرار گرفت و  مشکلات مردم بیشتر شد و قاطبه علما و عقلای  حوزه های علمیه از حرکت های افراطی اخیر استقبال نمی کنند، بلکه انتقاد هم دارند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فاضل میبدی روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: وضعیت امروز کشور بویژه وضعیت ارز، تورم و گرانی تنها مشکل دولت نیست، چرا که دولت تنها کشور را اداره نمی کند بلکه سایر قوا و نهادهای دیگر نیز هستند و اینکه ما تنها رئیس جمهور را زیر سوال ببریم، به نظرم، جفا است.

*واکنش به تهدید رئیس جمهور

وی همچنین به تهدید رئیس جمهور توسط رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: من بر این باورم که رئیس کمیسیون امنیت ملی در جایگاه خودش قرار نگرفته است، کسی که در راس جایگاه حساسی مانند کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قوه مقننه قرار می گیرد، باید شخصیتی حقوقی، آرام و معتدل باشد.

فاضل میبدی تصریح کرد: طرح مباحثی مانند اعدام، قتل و وارد شدن در دعواهای سیاسی و جناحی از سوی یک روحانی آن هم در راس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، چنین در اذهان وانمود می کند که راه های تعقل، خرد و عقلانیت در کشور بسته شده و باید به سمت جدل، حرکت های احساسی، افراط گرایانه و عصبانیت حرکت کرد.

عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم یادآورشد: حرکت های افراط گرایانه و احساسی به اندازه کافی به کشور ما ضربه های زیادی وارد کرده است و اگر برخی مشکلی با رئیس جمهور دارند باید عاقلانه، عالمانه و منطقی آن را در میان بگذارند نه با تهدید به اعدام و قتل.

*افراطی گری در مجلس یازدهم

فاضل میبدی گفت: متاسفانه در مجلس فعلی خرد و عقلانیت کمتری دیده می شود، هر چند برخی نمایندگان زحمت کش و معقولی در این مجلس حضور دارند که برای رفع مشکلات کشور تلاش می کنند، ولی با وجود این افرادی که بحث اعدام، قتل، مرگ و مباحثی از این قبیل را مطرح می کنند، این مجلس راه به جایی نمی برد.

وی ادامه داد: مجلس باید با دولت همکاری و با کمک همدیگر مشکلات را حل کنند، ولی مجلس تاکنون نه تنها با دولت همکاری نکرده بلکه متاسفانه  در برابر دولت قرار گرفت و مشکلات مردم بیشتر شد.  

*انتقاد از برخی وزیران و معاونان دولت

فاضل میبدی اظهار داشت: بنده هم به آقای روحانی انتقاد دارم و براین باورم که برخی از وزیران و معاونان وی در جایگاه خود قرار نگرفتند، ضعیف عمل کردند، و یا عمکرد خوبی نداشتند و حتی بانک مرکزی باید بهتر اداره می کرد ولی کشور را تنها قوه مجریه اداره نمی کند.

وی ادامه داد: مگر چند درصد اقتصاد دست قوه مجریه است؟ قوه قضائیه و مقننه و برخی نهادهای انتصابی دیگر نیز هستند و به سهم خود در وضعیت امروز کشور مقصر هستند، در سیاست خارجی علاوه بر دولت نهادهای دیگر هم هستند، اینها خود مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم.

*مشکلات ناشی از ملحق نشدن ایران به FATF

فاضل میبدی با اشاره به تصویب نشدن برخی لوایح مرتبط با الحاق ایران به گروه ویژه تامین مالی علیه پولشویی و تروریسم (FATF) در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام دست رئیس جمهور نیست که این لوایح را تصویب کند، وقتی تصویب آن را خلاف شرع می دانند، معلوم است با مشکل برخورد می‌کنیم، برخی کشورهای دنیا امروز در این زمینه با ما مشکل دارند، شاید به ظاهر بتوان دارو را وارد کرد که امروز متاسفانه بیماری‌های دیابتی نیز با مشکل مواجه هستند، ولی ارز مربوطه را نمی توان انتقال داد و بانک های ما نیز برای مراودات مالی و بانکی با مشکل مواجه هستند.

*دولت تنها مقصر نیست

وی ادامه داد: بر این باورم که دولت تنها مقصر وضع امروز کشور نیست، باید سایر قوا هم پاسخگو باشند، برخی تصور می کنند مشکل ما اقتصادی است نه سیاسی، در حالیکه اشتباه می کنند، کشور اگر راه حل سیاسی داشته باشد مشکلات اقتصادی هم برطرف می شود.

فاضل میبدی در ادامه گفت: ممکن است در حوزه علمیه  برخی طلاب و یا اعضای جبهه پایداری  از حرکت های افراطی گری که امروز شاهد هستیم، حمایت کنند ولی قاطبه علما و عقلای  حوزه های علمیه از حرکت های افراطی اخیر استقبال نمی کنند، بلکه انتقاد هم دارند.

وی ادامه داد:در گذشته در حوزه عده ای هم از احمدی نژاد حمایت می کردند و حتی در مدرسه فیضیه شعار هم می دادند، ولی نهایت چه شد و کار آنها به کجا کشید؟ متاسفانه بخشی از حوزه از دست خردمندان و مراجع و بزرگان حوزه خارج است و آنها هر کاری که می خواهند انحام می دهند ولی همه حوزه اینگونه نیست.

*مسوولان در نقد و انتقاد، ادب و حریم همدیگر را رعایت کنند

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم با اشاره به این که همه مردم ایران سوار یک کشتی هستند، از مسوولان کشور خواست در انتقادات خود ادب را رعایت و حریم همدیگر را حفظ کنند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد صادق علم الهدی روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: مردم تماشاگر و  نظاره گر صحنه ها هستند، باید انتقادات را به بهترین وجه ممکن و به نحو احسن نسبت به همدیگر مطرح کنند، نباید اجازه دهیم با غلبه برخی احساسات و منافع سیاسی، درد مردم از آنچه هست، بیشتر شود.

وی از مسوولان نظام خواست به تاسی از بزرگان دینی از حرکات احساسی در نقد و انتقادات و اظهارنظرها پرهیز کنند.

علم الهدی اظهار داشت: قاطبه علمای حوزه و مراجع تقلید سعی دارند به دور از احساسات حرف بزنند و از روی منطق و مطابق با  موازین عقلی و شرعی موضع گیری کنند، به همین دلیل زود اظهار نظر نمی کنند، و تند حرف نمی زنند و معمولا  تا به عمق مطلب و واقعیت پی نبرند اظهار موضع نمی کنند، این را به ما هم یاد دادند.

وی از مسوولان خواست با وحدت و همدلی به سمت رفع مشکلات مردم گام بردارند./ایرنا

کپی