اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

ناتو در انتظار نشستی فوری با رئیس‌ جمهور بایدن!

ناتو در انتظار نشستی فوری با رئیس‌ جمهور بایدن!

ناتو در حال بررسی نشستی در مارس ۲۰۲۱ در بروکسل است تا اگر بایدن پیروز شد به رئیس جمهوری جدید آمریکا خوشامد بگوید اما اگر ترامپ بار دیگر پیروز شود، این نشست در نیمه اول سال آتی میلادی برگزار خواهد شد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، در حالی که ناتو سال گذشته میلادی با برگزاری نشست ۲۰۲۱ موافقت کرد، اگر جو بایدن، کاندیدای دموکرات‌ها در انتخابات سوم نوامبر پیروز شود، برگزاری یک نشست در بهار شانسی زودهنگام برای احیای روابط با آمریکا خواهد بود چون در مدت چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط ناتو با آمریکا مخدوش شده است.

ترامپ گفته که این ائتلاف، منسوخ است و برخی از متحدان، متخلف هستند و حتی در ژوئیه ۲۰۱۸ تهدید کرد که از این ائتلاف خارج می‌شود. وی حتی اوایل سال جاری میلادی نیز تمایل خود را برای کاهش نیروهای آمریکایی از آلمان اعلام کرده بود.

بایدن اما در اروپا یک تغییر در سیاست آمریکا در قبال ناتو دیده می‌شود.

یکی از دیپلمات‌های ناتو گفت:‌ بسیاری از متحدان می‌خواهند بایدن پیروز باشد اما در عین حال، دارند بر روی انتخاب مجدد ترامپ هم کار می‌کنند.

یک دیپلمات دیگر هم گفت: نشست مارس ۲۰۲۱ به بایدن یک پلتفورم برای حمایت اروپا و آمریکای شمالی از یکدیگر را می‌دهد و به ناتو فرصت پشت سر گذاشتن دوران ترامپ را.  / ایسنا

کپی