اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

نمایندگان مجلس افغانستان: مذاکرات صلح را متوقف کنید

نمایندگان مجلس افغانستان: مذاکرات صلح را متوقف کنید

نمایندگان مجلس افغانستان با اشاره به حوادث مرگبار اخیر استان های هلمند، غور و ننگرهار و بی نتیجه بودن مذاکرات صلح دوحه، خواستار توقف گفت و گوها و بازگشت هیات مذاکره کننده به کابل شدند.

خبرگزاری صدای افغانستان (آوا) روز سه شنبه با بیان این مطلب افزود: نمایندگان مجلس در نشست عمومی روز گذشته (دوشنبه ۲۸ مهر) با اشاره به انفجارها و حوادث خونین چند روز گذشته در استان های هلمند، ننگرهار و ...و نیز به نتیجه نرسیدن گفت وگوهای صلح در دوحه، خواستار توقف مذاکرات از سوی دولت افغانستان شدند.

بر اساس این گزارش، فاطمه کوهستانی نماینده غور در نشست مذکور با اشاره به رویداد خونین روزهای گذشته در این ولایت، گفت: مذاکرات صلحی که در دوحه جریان دارد، متضمن جان و مال مردم نبوده و برای ما ارزشمند نیست.
کوهستانی اضافه کرد: شهروندان کشور حمایت و پشتیبانی خود را از مذاکراتی اعلام می‌کنند که در آن قتل افراد غیرنظامی و جنایت علیه شهروندان وجود نداشته باشد.
نماینده غور با تاکید بر اینکه مذاکرات دوحه باید هرچه سریعتر متوقف شود، یادآور شد که مذاکرات باید در صورتی ادامه پیدا کند که ابتدا جنگ و خون ریزی در افغانستان پایان یابد.
حلیمه صدف کریمی نیز گفت کسانی‌که طی این روزها در غور قربانی شدند، افراد غیرنظامی بودند که در روند جنگ و صلح در کشور دخالتی نداشتند.
او اضافه کرد که هیات مذاکره کننده افغانستانی باید ضمن توقف مذاکرات، از کشورهایی که در صلح افغانستان نقش دارند بخواهند تا مانع ادامه خونریزی ها شوند.
غلامحسین ناصری نماینده کابل نیز در این نشست گفت: در سایه روند صلح، برخی حرکت‌ها خارج از کشور جریان دارد که در اثر آن کشور به سوی نفاق ملی و تفرقه میان شهروندان سوق داده می‌شود.
ناصری بدون بیان توضیحات بیشتری در این زمینه، خاطرنشان کرد که تمام کشورهای حاضر در افغانستان برای کمک به مردم ما نیامده اند بلکه به دنبال منافع ملی و شخصی خود آمده‌اند و بخاطر منافع خود با افغانستان پیمان امنیتی و استراتژیک امضاء کرده‌اند.
او همچنین گفت که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با نقض حاکمیت ملی کشور، نفاق را در افغانستان دامن می‌زند و امروز هر خونی که در افغانستان می‌ریزد ناشی از توطئه‌های آمریکا و خلیل‌زاد است.
کرام الدین رضا زاده نماینده دیگر غور نیز گفت: مردم افغانستان آرزوی صلح را دارند؛ اما گروه طالبان برخلاف موازین اسلامی و بین‌المللی هر روز شهروندان بی‌گناه را قتل عام می‌کنند که این جنایات قطعا قابل بخشش نیست.
او اضافه کرد که اگر مجامع بین‌المللی واقعاً در مورد صلح افغانستان صادق هستند،باید جلو خشونت و حملات طالبان را هرچه سریعتر بگیرند.
این نماینده مجلس افغانستان تاکید کرد که نهادهای مسوول باید هرچه سریعتر حادثه روز یکشنبه غور را پی‌گیری کرده و عاملین آن را مجازات کند.
نمایندگان مجلس افغانستان در حالی خواستار توقف روند مذاکرات بین‌افغانستانی دوحه می‌شوند که با وجود گذشت بیش از یک‌ ماه از آغاز این مذاکرات، هنوز کوچکترین پیشرفتی در آن حاصل نشده است.  / ایرنا

کپی