اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

پزشکی که چشم حیوانات را عمل می‌کند

پزشکی که چشم حیوانات را عمل می‌کند

چشم پزشک تبریزی که چشمان حیوانات را جراحی می‌کند، برایشان لنز یا چشم مصنوعی طراحی می‌کند، تجربیات جالبی از عمل‌های جراحی روی چشم حیوانات تعریف می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر بهنام غفارزاده درباره دو عملی که بتازگی روی چشم سنجاب و طوطی انجام داده است برایمان می‌گوید: «سنجاب پنج ساله به نام «سیلیش» از یکی از باغ‌های اطراف تهران برای انجام عمل جراحی هر دو چشم به تبریز آورده شد. هر دو چشم این سنجاب «کاتاراکت رسیده داشت» و روش انجام این عمل ابداعی بود. این نخستین عمل جراحی روی چشمان سنجاب در کشور بود. اما در عمل بعدی  چشمان طوطی سبز رنگی بود که دچار بیماری کاتاراکته بود مورد جراحی قرار گرفت.

وی در ادامه می‌گوید: لنزی برای چشم حیوانات کوچک مانند طوطی و سنجاب در دنیا وجود ندارد، چرا که عملی بر روی چشم سنجاب انجام نشده است، برای چشم طوطی هم که در بزریل جراحی می‌شوند، لنزی موجود نیست، اما لنز برای چشم حیوانات بزرگ که ارزش زیادی دارند، موجود است.

دکتر غفارزاده  می‌افزاید: عمل بعدی که طی هفته‌های آتی انجام می‌شوند، عمل بر روی چشم‌های دو اسب که یکی مشکل قرنیه و یکی مشکل کاتاراکت دارد، است. عمل جراحی بر روی چشم اسب در ایران تا به حال انجام نشده است.

---

وی با اشاره به حساسیت انجام عمل جراحی بر روی چشم حیوانات اظهار کرد: به عنوان مثال لنز چشم سنجاب، یک ششم الی یک هفتم چشم انسان است و این، حساسیت انجام عمل بر روی چشم حیوان را بالا می‌برد، چرا که هر تکان اضافی انگشت حین عمل ممکن است به کلی چشم حیوان را از بین ببرد.

این سنجاب امروز تحت عمل جراحی گرفت، حدودا پنج ساله است که معادل انسانی آن برابر با ۹۰ سال بوده و سنجاب پیری محسوب می‌شود و با توجه به وحشی بودن حیوان، بیهوشی آن، بسیار سخت بود.

وی ادامه داد: یک فرد حیوان دوست، این سنجاب را که داخل باغشان بوده گرفته و متوجه سفید شدن هر دو چشم حیوان و نابینایی سنجاب شده و او را برای انجام عمل جراحی آورده به تبریز است.

به گفته‌ این چشم پزشک، دامپزشکان تهران، انجام عمل جراحی بر روی چشم‌های این حیوان را غیرممکن دانسته بودند، اما امکانات لازم برای انجام عمل جراحی بر روی چشم‌های حیوانات کوچک در دانشکده‌ دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، فراهم و مقرر شده است تا مرکز چشم این دانشکده با مشارکت اساتید و دامپزشکان دانشگاه تبریز و دانشگاه آزاد اسلامی این شهر برای اعمال جراحی حیوانات کوچک برای اولین بار در کشور، راه اندازی شود.

وی از انجام موفقیت آمیز اولین عمل جراحی قبلی که بر روی اردکی انجام شده بود، برایمان می‌گوید: این اردک که حدود هشت سال داشت و پیر بود، پس از انجام عمل جراحی کاتاراکت قادر به دیدن شد و صاحبش از نتیجه‌ی عمل، راضی بود. عمل دوم هم بر روی یک خروس که از تهران به تبریز آورده شده بود، انجام شد که نتیجه آن نیز موفقیت‌آمیز بود و شش ماه بعد، عمل دوم نیز بر روی چشم دیگر این خروس انجام شد.

---

این چشم پزشک از انجام عمل جراحی بر روی سه خروس دیگر خبر داد و افزود: یکی از خروس‌ها متاسفانه پس از انجام عمل جراحی فوت شد، مورد بعدی انجام عمل بر روی دو چشم یک سگ بود، این حیوان نیز پس از انجام جراحی بهبود یافت.

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به تفاوت میدان بینایی انسان و حیوانات اظهار کرد: به عنوان مثال، روباه همه چیز را خاکستری می‌بیند، اما عقاب از انسان تیزبین‌تر است.

 

 

کپی