اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مقاله پاپ درباره کرونا
پاپ فرانسیس در مقاله‌ای 70 صفحه‌ای ضمن بیان دیدگاه‌های اقتصادی و اجتماعی خود، نظم کاپیتالیستی را نظامی ناکارآمد خواند و تأکید کرد: «کرونا نشان داد که نظریه اقتصاد آزاد و سرمایه‌داری ناکارآمد است و به تنهایی قادر به حل مشکلات جهان نیست. از همین رو با شروع کرونا اقتصاد جهان متحمل ضربه‌های سنگینی شد.» وی در این مقاله مفصل درباره تبعیض نژادی، فقر، مسائل مهاجران و گرایش‌های شماری از رهبران جهان به سیاست‌های پوپولیستی نیز نوشت و درباره آنها و تأثیرهای مخربشان هشدار داد.

 

 

 

---

دیدار عجیب ترامپ با هوادارانش
شوی تبلیغاتی «دونالد ترامپ» برای خارج شدن از قرنطینه و دیدار با هوادارانش از داخل خودروی ضدگلوله با انتقادهای شدید همراه شد. رئیس جمهوری امریکا که گفته می‌شود با وجود مثبت شدن تست اولش در جمع هوادارانش حاضر شده بود و پس از نتیجه تست دوم به بیمارستان منتقل شد، قرار است امروز از بیمارستان مرخص شده و ادامه درمانش را در کاخ سفید انجام دهد. دکتر «جیمز فیلیپس» پزشک عمومی بیمارستان نظامی محل درمان رئیس‌جمهوری گفت: «رفتار رئیس جمهوری برای خارج شدن از قرنطینه دیوانگی محض بود. من به او هشدار دادم که با این کار جان چند نفر را به‌خطر می‌اندازد چراکه هر یک از کسانی که همراه رئیس‌جمهوری در این شوی غیرضروری هستند باید 14 روز در قرنطینه باشند و حتی ممکن است بر اثر ابتلا جانشان را از دست بدهند.»

 

 

---

 

درخواست بانک جهانی از ثروتمندان
بانک جهانی درباره وضعیت کشورهای فقیر هشدار داد و اعلام کرد، ادامه پاندمی کرونا می‌تواند منجر به ایجاد بحران بدهی در کشورهای فقیر شود. این نهاد جهانی از همین رو از سرمایه‌گذاران جهانی خواست در جهت کمک به کشورهایی که دچار مشکلات مالی هستند قدم بردارند، زیرا فقیرتر شدن و ورشکسته شدن کشورهای فقیر در نهایت به ضرر کشورهای ثروتمند نیز خواهد بود.

 

 

---

 

مقابله با معترضان بلاروسی
در حالی که حدود دو ماه از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری بلاروس می‌گذرد و لوکاشنکو نیز در میان حجم عظیم اعتراضات ششمین دوره ریاست بر دولت کشورش را آغاز کرده است، ده‌ها هزار نفر با تجمع در پایتخت این کشور خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند. پلیس بلاروس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مجبور به استفاده از خودروهای آب پاش شد.

 

 

---

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 35 میلیون و 437 هزار و 409 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 42 هزار و 343 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 7 میلیون و 637 هزار و 66 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 214 هزار و 615 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 6 میلیون و 626 هزار و 291 مبتلا و 102 هزار و 746 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 915 هزار و 289 نفر مبتلا و 146 هزار و 375 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 225 هزار و 889 مبتلا و 21 هزار و 475 قربانی کووید 19 دارد. کلمبیا هم با 855 هزار و 52 مورد ابتلا و 26 هزار و 712 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.

کپی