اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

LEDهای ماوراء بنفش برای بهبود کاهش تراکم استخوان و توده عضلانی سالمندان

LEDهای ماوراء بنفش برای بهبود کاهش تراکم استخوان و توده عضلانی سالمندان

محققان ژاپنی چراغ‌هایLEDماوراء بنفش را ابزاری برای تولید ویتامین D مورد نیاز بدن سالمندان آن هم بدون ایجاد آسیب به پوست معرفی کردند.

به گزارش نیو اطلس، با وجود اینکه در مورد اثرات مضر تابش اشعه ماوراء بنفش(UV) موجود در نور خورشید به ما هشدار داده می‌شود، اما این طیف از نور برای تولید ویتامین دی در بدن ما ضروری است.

اکنون دانشمندان ادعا می‌کنند که ال ای دی های ماوراء بنفش در صورتی که نور خورشید به مقدار کافی در دسترس نباشد، می‌توانند به عنوان یک جایگزین ایمن برای آن عمل کنند.

ویتامین دی(D) بیش از همه به کاهش از دست رفتن تراکم استخوان و توده عضلانی، به ویژه در افراد مسن کمک می‌کند. اگرچه می‌توان این ویتامین را به صورت مکمل نیز مصرف کرد، اما در صورت تولید طبیعی در بدن و در واکنش به قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بسیار موثرتر خواهد بود.

متأسفانه ممکن است افرادی که در عرض‌های جغرافیایی شمالی زندگی می‌کنند، در زمستان که ساعات روشنایی روز کاهش می‌یابد، نور خورشید کافی نداشته باشند و افرادی مانند افراد مسن که توانایی تحرک آنها کاهش یافته است نیز ممکن است نتوانند اغلب یا به مدت کافی برای قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نور خورشید به بیرون از منزل بروند.

از طرف دیگر، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید نیز به مشکلات سلامتی و بیماری‌هایی مانند سرطان پوست و پیری زودرس پوست منجر می شود.

محققان دانشگاه ناگویای ژاپن با در نظر داشتن این مسئله، با تعیین حداقل دوز و شدت قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش مورد نیاز برای تولید کافی ویتامین دی در بدن موش‌ها شروع کردند.
در مرحله بعدی، این موش‌ها که از نظر ژنتیکی برای تسریع در روند پیر شدن مهندسی شده بودند، دو بار در هفته مورد تابش ال ای دی های ماوراء بنفش قرار گرفتند و یک گروه کنترل نیز در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار نگرفت.

پس از ۱۲ هفته مشخص شد که موش‌های قرار گرفته در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش دارای سطح ویتامین دی بالاتری در خون خود بودند که با افزایش تراکم استخوان، توده عضلانی و قدرت آنها همراه بود. از همه مهمتر اینکه هیچ آسیب پوستی در طول این آزمایش مشاهده نشد.

محققان اکنون در حال ساخت یک دستگاه قابل حمل دارای چراغ های ال ای دی ماوراء بنفش برای استفاده توسط انسان هستند.

هدف اصلی از ساخت این دستگاه عمدتا استفاده توسط افراد سالخورده برای پیشگیری یا بهبود کاهش تراکم استخوان و کاهش توده عضلانی بدن آنها است.

پروفسور "یوشیهیرو نیشیدا" دانشمند ارشد این مطالعه می گوید: همه افراد مسن با استفاده از این دستگاه قادر به دریافت ویتامین دی کافی به اندازه ای که از نور خورشید می‌گیرند یا حتی بیشتر از آن به روشی آسان و ایمن با هزینه کم خواهند بود. این می‌تواند یک روش امیدوار کننده برای پیشگیری و درمان بیماری کاهش تراکم استخوان و توده عضلانی باشد.
این تحقیق در مجله Scientific Reports منتشر شده است./ ایسنا 

۱۲ درصد شکستگی‌های لگنی خاورمیانه در ایران/ فعالیت فیزیکی در نوجوانی؛ سلامت استخوان در بزرگسالی

سلامت پوست تا تسکین درد مفاصل از مزایای مصرف کلاژن

"هورمون عشق" از پوکی استخوان زنان جلوگیری می کند

آیا استخوان‌های ضعیف نشانه بیماری‌های قلبی است؟

 

کپی