اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

معاون وزیر فرهنگ: قانون استفاده از اسامی فارسی باید به صورت قاطع اجرا شود

معاون وزیر فرهنگ: قانون استفاده از اسامی فارسی باید به صورت قاطع اجرا شود

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با اعلام خبر آغاز اقدامات پژوهشی این شورا در زمینه پاسداشت زبان فارسی، گفت: امروز قانون استفاده از اسامی فارسی با توجه به اقدامات پژوهشی باید به صورت قاطع اجرا شود.

محمود شالویی با اشاره به آنکه کارگروه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی طی سال جاری جلسات متعددی به صورت مجازی و حضوری با اعضای خود برگزار کرده است، یادآورشد: مبحث آخرین جلسه این کارگروه به بررسی ثبت تقاضاها در بدو ورود با تاکید به استفاده از اسامی فارسی به عنوان الزامی قانونی اختصاص داشت.

لزوم استفاده از اسامی و واژگان فارسی

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی خاطرنشان کرد: در گام نخست باید بدانیم تاکنون در این زمینه چه اتفاقی افتاده و چه اقداماتی را باید مدنظر داشته باشیم. در مورد اسامی غیر فارسی که پیش از این استفاده شده، لازم است با برنامه‌ریزی دقیق و بر اساس قانون رفتار کنیم تا بتوانیم با کمترین تبعات، قانون استفاده از اسامی و واژگان فارسی را اجرایی کنیم.

وی با تاکید بر اهتمام تمامی دستگاه‌ها به ویژه دستگاه‌های عضو کارگروه پاسداشت زبان فارسی برای استفاده از اسامی فارسی، ادامه داد: در این زمینه باید مانع نفوذ واژه‌های بیگانه شویم. اصناف نیز باید در بدو ورود بدانند که باید از واژه‌های فارسی برای تابلوهای اماکن و صنف خود استفاده کنند.

نامه وزیر فرهنگ و تاکید بر استفاده از واژگان فارسی

 شالوئی در مورد نحوه برخورد با اصنافی که پیش از این از برخی اسامی و واژه‌های غیر فارسی استفاده کرده‌اند، گفت: تاکید این شورا بر آن است که قانون استفاده از اسامی فارسی باید به صورت قاطع اجرا شود. برای این امر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه‌ای خطاب به وزیر امور اقتصاد و دارایی ارسال و در آن بر ضرورت انتخاب نام ایرانی برای متقاضیان در سامانه پذیرش تقاضای اتحادیه اصناف کشور تاکید کرد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: پس از ارسال این نامه مقرر شد تا نظر هیات قانونی در این زمینه دریافت گردد و در پاسخ به این نامه، اعلام شد که شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی می تواند در این حوزه اقدامات قانونی خود را داشته باشد.

شالویی تصریح کرد: از همه به ویژه دستگاه‌های دولتی انتظار می رود تا قانون در این حوزه را به جد رعایت کنند و امیدواریم با همکاری تمامی دستگاه‌ها، نهاد و وزارتخانه‌ها در این زمینه که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده موفق عمل کنیم.

اصناف ابهام خود را در تعامل با ادارات کل وزارت فرهنگ برطرف کنند

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با تاکید بر آنکه استفاده از اسم و واژه‌ها باید بر اساس قانون استفاده از اسامی فارسی باشد تصریح کرد: اصناف هم هر جا ابهام داشتند می‌توانند سوالات خود را از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراکز قانونی پیگیری کنند.

شالویی گفت: با تقدیر از خدمات این روزهای وزارت بهداشت تقاضا داریم در اقلام پزشکی و بهداشتی از واژه‌های فارسی استفاده کند. به عنوان مثال این روزها جعبه اکثر ماسک‌ها که به فروش می رسد با اسامی خارجی است و باید به اینگونه موارد توجه داشت.

وی در ادامه همچنین با تشکر از همکاری سازمان صدا و سیما افزود: این سازمان در پخش آگهی‌های تبلیغاتی باید به استفاده از اسامی و واژه‌های فارسی توجه داشته باشد.

وزارت فرهنگ در اجرای قانون استفاده از زبان فارسی مصمم است

 دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اجرای قانون استفاده از اسامی فارسی مصمم است و به هیچ وجه از آن دست برنمی‌‍دارد و از تمامی دستگاه‌ها درخواست می‌کند در این زمینه همکاری های لازم و جدی را داشته باشند.

در ادامه جلسه برخی از اعضای کارگروه نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.

همچنین در این جلسه مصوب شد تا سازمان ثبت احوال در نامگذاری اسامی از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کند. درج نام در ابتدای هر تقاضایی به ویژه در سامانه اصناف از دیگر مصوبات این جلسه بود.

همچنین بر تهیه مُهر و استفاده آن در گواهینامه سازمان ثبت اسناد با همفکری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی و سازمان ثبت اسناد تاکید شد./ایرنا

کپی