اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

چرا بعضی از زنان همزمان با قاعدگی دچار علائم آنفلوآنزا می‌شوند؟

چرا بعضی از زنان همزمان با قاعدگی دچار علائم آنفلوآنزا می‌شوند؟

تقریبا هیچ زنی با سندرم پیش از قاعدگی (PMS) بیگانه نیست؛ بیش از ۹۰ درصد زنان در سنین باروری برخی از علائم دست‌ و ‌پا‌گیر قبل از پریود را تجربه می‌کنند، از جمله نفخ، گرفتگی عضلات، خستگی، سردرد و بدخلقی.

به گزارش هلث‌لاین، فراتر از این علائم، برخی از زنان همچنین خبر از علائم آنفلوآنزا یا سرماخوردگی در این دوران می‌دهند؛ وضعیتی که در اصطلاح عامیانه به آن "آنفلوآنزای پریود" گفته می‌شود. این عارضه با علائمی مانند سردرد، حالت تهوع و حتی تب، اسهال، یبوست، خستگی، دردهای عضلانی و لرز در دوران قبل از قاعدگی یا در طول آن، خود را نشان می‌دهد.

خبر خوب این است که این نوع آنفلوآنزا با آنفلوآنزای واقعی هیچ ارتباطی ندارد.

متخصصان در مورد علت ایجاد این عارضه کاملاً مطمئن نیستند، اما نوسانات هورمونی در طول چرخه قاعدگی، به احتمال زیاد اصلی‌ترین مقصر است.
پس از تخمک‌گذاری، سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون رو به کاهش می‌گذارد. با شروع پریود، پروستاگلاندین‌ها آزاد می‌شوند. این هورمون‌ها باعث گرفتگی عضلات شده و یکی از دلایل دوره‌های دردناک قاعدگی هستند.

پروستاگلاندین‌ها علاوه بر گرفتگی عضلات، ممکن است مسئول علائمی باشند که شبیه آنفلوآنزا هستند - مانند سردرد، حالت تهوع و اسهال.

با این حال اقدامات مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین این عارضه انجام دهید:

داروی مسکن بدون نسخه (OTC) مصرف کنید. ضد‌التهاب‌های OTC، مانند ایبوپروفن (Advil) می‌توانند دردهای عضلانی، گرفتگی عضلات، سردرد و درد پستان را تسکین دهند.
از پد حرارتی استفاده کنید. یک پد گرم‌کننده می‌تواند به رفع گرفتگی و دردهای عضلانی کمک کند. در طول روز یک پد گرم‌کننده را به مدت ۱۵ دقیقه در پایین شکم خود قرار دهید.
داروی ضداسهال مصرف کنید. داروهای OTC برای اسهال، از جمله لوپرامید (Imodium) یا بیسموت ساب‌سالیسیلات (Pepto-Bismol)، می‌توانند اسهال را متوقف کنند.
غذاهای سالم بخورید. تغذیه سالم همیشه فکر خوبی است، اما با انتخاب سالم‌تر در دو هفته منتهی به پریود می‌توانید علائم PMS را کاهش دهید. مصرف الکل، شکر، نمک و کافئین را کاهش دهید.
کلسیم، امگا ۳ و ویتامین ب ۶ بخورید. ویتامین ب ۶ می‌تواند به کاهش برخی از علائم از جمله بی‌حالی، نفخ و تحریک‌پذیری کمک کند./ دویچه‌وله

سلول درمانی با استفاده از خون قاعدگی/ روشی نوین برای درمان ناباروری مردان/ تاثیر کرونا بر هورمون‌ها

تاثیر اضطراب ناشی از قرنطینه بر دوران قاعدگی

دلایل افزایش وزن در دوره قاعدگی

آموزش بهداشت قاعدگی

 

 

کپی