اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

خوزستان هنوز زخمی است

خوزستان هنوز زخمی است
حمیرا حیدریان خبرنگار

جنگ ایران و عراق یکی از پیچیده‌ترین جدال‌های بین‌المللی پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌آید. آبادان یکی از شهرهای روزهای حماسه و خون نیز یکی از زیباترین شهر‌های منطقه با دارا بودن بزرگ‌ترین پالایشگاه دنیا درگیر جنگ شد و دشمن با تمام توان خود برای تسخیر مدرن‌ترین شهر نفتی خاورمیانه از هیچ اقدامی فروگذار نبود اما مقاومت مردم آبادان و نیرو‌های نظامی باعث شد تا شهر ۳۴۹ روز در محاصره کامل بماند و سقوط نکند. اما حال با گذشت بیش از سه دهه تحمل درد و رنج روزهای حماسه، این شهرها چه سرنوشتی را تجربه می‌کنن

حسن نورانی معاون فرهنگی بنیاد شهید خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» گفت: با وجود گذشت سال‌ها از پایان جنگ هنوز خوزستان شاهد گذراندن روزهای سخت و دشوار است. شاید سال‌های جنگ به پایان رسیده و تنها تجربه‌های تلخ و دردآور آن بر جسم و روح مردم واین استان باقی‌مانده است، اما وضعیت فعلی این استان از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و...نوعی دیگر از تلخی‌های روزگار است که این مردم همچون روزهای جنگ به دوش می‌کشند.
نورانی با اشاره به اینکه خوزستان در حال حاضر بیشترین نرخ بیکاری را در کشور دارد، اظهار داشت: در بخش فرهنگی سعی شده گام‌های مثبتی برداشته شود و از آن جمله همین روحیه شهادت طلبی و حماسی است که باعث شده بسیاری از رزمندگان و جانبازان آن زمان و حتی برخی دیگر از جوانان جزو مدافعان حرم شوند و از سوی دیگر برای جلوگیری از تهاجم فرهنگی قدم‌های مثبتی برداشته شده است اما کافی نیست.
کریم خان میرچناری جانباز 60 درصدی خوزستانی نیز ضمن ابراز رضایت از حضور خود به‌عنوان یک سرباز در دوران دفاع مقدس ضمن گلایه از وضعیت فعلی جامعه به «ایران» گفت: به‌عنوان یک سرباز ایرانی هرگز فراموش نمی‌کنم که من و امثال من برای چه هدفی پا به میدان جنگ گذاشتیم اما آنچه که امروز در جامعه شاهد آن هستیم دردآور است حتی روزی را من اخیراً تجربه کردم که روی شیشه خودروام یادداشتی از ناسزا گذاشته بودند و این نشان از وضعیت ناخوشایند جامعه دارد. 
استانی همچون خوزستان حال باید شاهد انواع بی‌مهری‌ها و ناملایمات باشد. ناملایمات و ناهنجاری‌هایی که باعث شده به‌عنوان یک جانباز که حتی جزو مدافعان حرم نیز بوده‌ام کمتر در اماکن عمومی حضور داشته باشم. کمبودها و فشارهای اقتصادی از یک سو و ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی موجود در جامعه از سوی دیگر باعث می‌شود تا دل امثال من به درد آید. ما به‌عنوان سربازان این مرز و بوم تنها یک هدف را دنبال کردیم و آن دفاع از وطن و آرمان‌هایمان بود. 
مشروح این گزارش را فردا در روزنامه ایران بخوانید.
کپی