اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

تداوم اضطراب کرونا سلامت روان را مختل می کند

تداوم اضطراب کرونا سلامت روان را مختل می کند

روانشناس شخصیت گفت: اضطراب و نگرانی ابتلا به ویروس کرونا در سطح معمول سبب رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراقبت از سلامتی است، اما تشدید و تداوم این استرس با اختلال در سلامت روان و عملکرد اجتماعی مستلزم مداخله متخصصان روانپزشکی است.

عطاءالله محمدی روز پنجشنبه در خصوص کاهش و رفع اضطراب و تنش ناشی از شیوع کرونا اظهار داشت: امروزه با شیوع این بیماری در سراسر جهان، اضطراب و نگرانی از ابتلاء در هر یک از کشورها (در سطح متعارف) مشاهده می شود.

وی افزود:‌ این اضطراب و نگرانی اما با کسب دانش و آگاهی درباره بیماری، شمار مبتلایان و میزان مرگ و میر در سراسر جهان، وضعیت ابتلا و روش‌های پیشگیری (همچون رعایت اصول و ضوابط بهداشتی) به طور حتم کاهش می‌یابد.

محمدی تصریح کرد: این اضطراب و نگرانی به عنوان یک انگیزه جهت محافظت فردی و مراقبت از سلامتی محسوب می‌شود و به عبارت دیگر محرک برای رعایت اصول بهداشتی است.

این روانشناس ادامه داد: گاه اما تشدید این اضطراب و تنش سبب بروز مشکلات روحی و جسمی می‌شود؛ به عنوان مثال استفاده بیش از اندازه از مواد ضدعفونی و شست وشوی افراطی سبب بروز بیماری‌های تنفسی، پوستی و... شده اما تداوم می‌یابد.

وی افزود: این سطح از اضطراب و تنش که گاه ناشی از ریشه‌های روانی و شخصیت آسیب‌پذیر است، سبب تحمل اضطراب و بار روانی شدیدی برای شخص می‌شود و نیازمند گفت وگو و مشاوره با روانپزشکان و متخصصان روانشناسی است.

محمدی تصریح کرد: به عنوان مثال اضطراب و نگرانی به منظور پذیرش در کنکور (در سطح متعارف) سبب تقویت انگیزه، تلاش و موفقیت دانش‌آموز است. اما افزایش این استرس به طور حتم موجب اختلال در عملکرد و مستلزم مداخله متخصصان روانپزشکی است.

به گفته روانشناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، افزایش و تداوم این اضطراب و تنش گاه با شرکت نکردن در امتحان، خودکشی و... برای داوطلبان نیز همراه شده است./ ایرنا

خطر کرونا برای سلامت روان

استرس کرونا بازار شایعه را داغ می‌کند

کرونا سلامت روان زنان باردار را نشانه می‌رود

در بحران کرونا آنلاین مشاوره روانشناسی بگیرید
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 
کپی