اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

صادق درودگر، عضو هیأت رئیسه سازمان لیگ فوتبال در گفت‌و‌گو با «ایران»:

برنامه ما برای لیگ پیش رو حضور تماشاگران است

برنامه ما برای لیگ پیش رو حضور تماشاگران است
محمد محمدی سدهی خبرنگار

بالا رفتن رقم بازیکنان به‌دلیل انتخاب مدیران غیرفوتبالی است/ استقلال با توجه به قانون نمی‌تواند استراماچونی را بازگرداند ویروس کرونا، نوزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را همانند لیگ‌های دیگر کشورها با چالشی جدی مواجه کرد. گرچه در میان موافقان و مخالفان برگزاری لیگ، بالاخره مسابقات ادامه یافت و با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید اما حالا سازمان لیگ با چالش‌های دیگری از جمله حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها برای برگزاری لیگ بیستم برتر روبه‌رو است.

 از سویی در حال حاضر تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات به سر می‌برند و نکته قابل توجه ارقام نامتعارفی است که برخی بازیکنان به تیم‌ها پیشنهاد می‌دهند و بعضاً منجر به عقد قرارداد هم می‌شود.
صادق درودگر یکی از اعضای هیأت رئیسه سازمان لیگ فوتبال درخصوص ارقام پیشنهادی باشگاه‌ها یا بازیکنان به خبرنگار«ایران» گفت:‌ «سازمان لیگ نمی‌تواند در خصوص مسائل مالی دخالتی داشته باشد اما از نظر من جای یک تصمیم‌گیری کلی برای فوتبال خالی است. باید قانون کلی گذاشته شود و بگوییم که باشگاه‌ها حداکثر می‌توانند 20درصد از درآمدشان بیشتر هزینه کنند. مدیر یک باشگاه نباید با 50 میلیارد درآمد 100 میلیارد هزینه کند و بدهی را بر دوش مدیر بعدی بگذارد.»
او ادامه داد:‌ «موضوع هزینه باشگاه‌ها باید نظام‌مند شود و من پیشنهاد 20درصد بیشتر از درآمد باشگاه‌ها را در اتوماسیون اداری سازمان لیگ داده‌ام. تیم‌هایی که تحت نظر یوفا هستند از چنین قانونی پیروی می‌کنند و تیم‌های ما هم باید از این قانون پیروی کنند. از طرفی بالا رفتن رقم بازیکنان به‌دلیل انتخاب مدیران باشگاه‌هایی است که با فوتبال ارتباطی ندارند. زمانی که بازیکن با یک مدیر فوتبالی مواجه می‌شود پیش خودش می‌گوید که این مدیر فوتبال را می‌شناسد و توانایی‌های مرا می‌داند، بنابراین قطعاً پیشنهاد غیرمعقول نمی‌دهد. حتی مدیر برنامه‌های بازیکن هم سعی می‌کند رقمی بگوید که شدنی باشد.»درودگر با تأکید بر اینکه وقتی مدیری شناختی از حوزه خود نداشته باشد قدرت چانه‌زنی هم نخواهد داشت، بیان داشت: ‌«زمانی که از شیخ منصور آل نهیان، مالک باشگاه منچسترسیتی می‌پرسند شما چگونه 3 جام را در یک سال برده‌اید؟ می‌گوید که من مدیران، بازیکنان و سرمربی خوب انتخاب کردم. این انتخاب‌هاست که باعث موفقیت تیمم شده است. متأسفانه در این سال‌ها انتخاب غلط مدیران باعث شده تا فوتبال ما با مشکلات زیادی مواجه شود. البته این انتخاب‌ها تنها مختص فوتبال نیست و در همه حوزه‌ها این موضوع وجود دارد.»
این عضو هیأت رئیسه سازمان لیگ فوتبال افزود:‌«یک روز آقای حسن غفوری فرد، رئیس سازمان تربیت بدنی در سال 72 به کوبا رفت تا یک مربی بوکس و یک مربی والیبال به ایران بیاورد و در آنجا نشستی با فیدل کاسترو، رهبر کوبا داشت. کاسترو از غفوری‌فرد پرسید که شما تحصیلات‌تان چیست و غفوری فرد گفت که من فیزیک هسته‌ای خوانده ام . کاسترو گفته بود اینقدر تحصیلکرده فیزیک هسته‌ای دارید که شما به ورزش آمدید!؟ ما متناسب با توانایی افراد برای آنها پست تعریف نمی‌کنیم. مدیران حوزه فوتبال باید زبان فوتبال را بلد باشند.» او با اشاره به نوزدهمین دوره لیگ برتر و چالش‌هایی که بواسطه کرونا وجود داشت، صحبت‌هایش را ادامه داد:‌«همه فشار زیادی به سازمان لیگ وارد کردند تا مسابقات لیگ نوزدهم لغو شود اما لیگ به بهترین نحو ممکن برگزار شد. خیلی‌ها معتقد بودند که با وجود کرونا فوتبال کشته خواهد داد و یکی از اعضای هیأت مدیره باشگاه لیگ برتری که پزشک هم هست، مصاحبه کرده بود که برگزاری مسابقات لیگ فوتبال با وجود کرونا خیانت است. ایشان تنها از جنبه پزشکی به موضوع نگاه می‌کرد و جنبه اجتماعی برگزاری مسابقات را در نظر نگرفته بود.»
درودگر افزود:‌ «این عضو هیأت مدیره باشگاه به اینکه مردم به‌دلیل کرونا دچار افسردگی می‌شوند و خطرات ناشی از این موضوع بسیار بیشتر از خود کروناست، توجهی نداشت. در هر حال سازمان لیگ، فوتبال را در تمامی رده‌ها برگزار کرد و خوشبختانه خون هم از دماغ هیچ کس نیامد. اوایل برگزاری مسابقات ناهماهنگی‌هایی بود و تیم‌ها لیست‌هایی چند نفره از بازیکنان و اعضای کادرفنی که به کرونا مبتلا شده بودند را منتشر کردند که البته با تلاش تیم‌ها و سازمان لیگ شرایط براساس پروتکل‌های بهداشتی پیش رفت و پس از آن هم لیستی از بازیکنان کرونایی منتشر نشد.»
این عضو هیأت رئیسه سازمان لیگ بیان داشت:‌ «سازمان لیگ بازی‌ها را با تمام فشارها، توهین‌ها و اتهامات مغرضانه برگزار کرد و خدا را شکر سربلند هم بودیم اما آزمون پیش روی ما برگزاری لیگ برتر بیستم با حضور تماشاگران است و در حال بررسی موضوع هستیم که ببینیم ممکن است فصل بعد تماشاگران را به ورزشگاه بیاوریم یا خیر. بزرگترین مشکل ما در خصوص حضور تماشاگران در شرایط کرونایی بحث ورود و خروج‌شان است که در ازدحام ممکن است هواداران دچار آسیب‌هایی شوند. حضور تماشاگران با فاصله و به‌صورت محدود برنامه‌ای است که سازمان لیگ برای فصل بیستم از رقابت‌های لیگ برتر دارد. غیبت هواداران نشان داد که حتی بازیکنان هم آن طراوت لازم را ندارند و این کمبودی بود که خودش را نشان داد و کیفیت بازی‌ها را پایین آورد. علاوه بر این میزبانی و میهمانی بدون حضور هواداران اثرگذار نبود.»
او در خصوص صحبت‌هایی که درخصوص بازگشت استراماچونی می‌شود، چنین واکنشی داشت:‌ «براساس قانون عدم جذب مربیان و بازیکنان خارجی که توسط سازمان لیگ مصوب شد، باشگاه استقلال نمی‌تواند استراماچونی را بازگرداند، این قانون شامل تمامی تیم‌های لیگ برتر است. براساس قانونی که توسط سازمان لیگ تصویب شده، اگر باشگاه‌ها با بازیکنان خارجی خود قرارداد داشته باشند، می‌توانند با آنها تمدید کنند در غیر این صورت باشگاه‌ها نمی‌توانند مربی یا بازیکن جدیدی را به ترکیب خود اضافه کنند.»


 

کپی