اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

هشدارها برای تقارن شیوع کرونا و آنفلوآنزا در پاییز بالا گرفت

هشدارها برای تقارن شیوع کرونا و آنفلوآنزا در پاییز بالا گرفت

متخصصان همزمان با نزدیک شدن به فصل پاییز تقارن همه‌گیری کرونا را با شیوع ویروس آنفلوآنزای فصلی هشدار داده و رعایت نکات بهداشتی را بیش از پیش به مردم خاطر‌نشان می‌کنند.

دکتر شروین شکوهی متخصص بیماری های عفونی ضمن هشدار در خصوص فرارسیدن فصل پاییز و تقارن دو اپیدمی ویروسی کووید-۱۹ (COVID-۱۹) و آنفلوآنزا، بیان کرد: اگر فردی دچار علائم مشترک این دو بیماری شد، حتما باید با مراکز بهداشتی و درمانی ارتباط برقرار کرده و در صورت نیاز به موقع درمان مناسب را دریافت کند تا زنجیره انتقال این دو ویروس کمرنگ شود.

وی ادامه داد: راه انتقال ویروس کووید-۱۹ و آنفلوآنزا تقریبا مشابه است و در ابتدا علائم مشترک بسیاری دارند و ممکن است در صورت پیشرفت بیماری، علائم کمی با هم فرق داشته باشند. همچنین این دو ویروس با درصد اندکی تفاوت، کشنده هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه، با اشاره به تفاوت درمان بیماری کرونا با آنفلوآنزا، بیان کرد: برگزاری آزمون های جامع و کنکور، برگزاری مراسم محرم و پیش رو بودن فصل اپیدمی آنفلوآنزا، وضعیت پاییز امسال را نگران کننده تر کرده است و کادر بهداشتی و درمانی بیش از پیش دست به گریبان مبارزه با این دو بیماری خواهند بود. همچنین شاهد آغاز موج دوم بعد از گذشت بیش از یک ماه از بازگشایی ها در اردیبهشت ماه بودیم که نشان می دهد با توجه به برگزاری مراسم و تجمعات اخیر برای حداقل یک ماه آینده باید هوشیار باشیم.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه در ادامه تصریح کرد: حجم کار در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی بسیار بالاست، از هموطنان خواهش می کنم در منزل بمانند و فقط در مواقع ضروری با رعایت تمام نکات بهداشتی از منزل خارج شوند. همچنین در زمان خروج تا حد امکان از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند، حتما ماسک بزنند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند، به مراکز شلوغ نروند و مرتب دست های خود را بشویند.

وی خطر ابتلا به ویروس کووید-۱۹ را در کمین تمام افراد، حتی کسانی که تاکنون به کرونا مبتلا شده اند و ابتلای آنها ثابت شده است، خواند و افزود: تمام مردم باید پروتکل های بهداشتی را کامل رعایت کنند، چراکه ممکن است آلودگی به ویروس کووید-۱۹ و آنفلوآنزا همزمان اتفاق بیفتد.

فلوشیپ بیماری های عفونی در بیماران پیوندی، عنوان کرد: پرسنل بهداشت و درمان ماه هاست بدون استراحت در حال خدمت رسانی هستند و بسیار خسته شده اند، از طرفی نرخ بالای مرگ و میر بیماری کرونا موجب خستگی مضاعف و در برخی موارد افسردگی پزشکان و پرستاران و کادر درمان می شود، چراکه پرسنل کادر درمان با بهبودی بیماران انگیزه می گیرند و با از دست دادنشان غصه می خورند. تعدادی از پرسنل و پزشکان نیز به این بیماری مبتلا و حتی جان خود را از دست داده اند.

دکتر شکوهی در پایان، مجدد بر لزوم رعایت بیش از پیش نکات حفاظتی و بهداشتی تاکید کرد و خطاب به هموطنان گفت: پرسنل برای خدمت رسانی در فصل پاییز نیاز به استراحت دارند، به همین علت باز هم خواهش می کنم تا حد امکان کارهایتان را از منزل انجام دهید./ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

پاییز سختی در پیش است/ بیماری های تنفسی هجوم می‌آورند

آمادگی برای همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کووید-۱۹

رفتار زمستانه ویروس کرونا چگونه خواهد بود؟

به وقت تبانی کرونا و آنفلوآنزا
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

کپی