اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

میزان آسیب‌ ریوی در‌ بهبودیافتگان کرونا چقدر است؟

میزان آسیب‌ ریوی در‌ بهبودیافتگان کرونا چقدر است؟

پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده‌اند که آیا بعد از بهبودی از کووید-۱۹، ریه‌ فرد مبتلا آسیب‌پذیرتر از دیگران خواهد بود یا خیر؟

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: درباره علائم حاد کووید-۱۹تحقیقات زیادی انجام شده است، اما نسبت به اتفاقاتی که بعد از بهبودی فرد رخ می‌دهد، اطلاعات بسیار کم است و لازم است تحقیقات بیشتری انجام شود؛ اما با توجه به تحقیقات انجام شده افرادی که به نوع شدید کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند و بهبود می‌یابند ممکن است دچار صدمات و عوارض ریوی با شدت متفاوت شوند. پس به همین دلیل ممکن است ریه چنین افرادی آسیب‌پذیرتر باشد.

آن‌ها می‌گویند: محققان هنگ‌کنگ به این نتیجه رسیده‌اند که ریه‌ بعضی از افراد مبتلا به کووید-۱۹ بعد از بهبودی دچار اختلال می‌شود، به طوری که با انجام فعالیت‌های سرعتی مانند پیاده‌روی سریع، دچار تنگی‌نفس می‌شوند.

همچنین در مطالعه‌ای که روی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ انجام گرفت، مشخص شد که ظرفیت ریه افراد بهبود یافته کمتر از ظرفیت ریه‌ آن‌ها در زمان سلامتشان است. در بعضی از موارد شدید، تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد ریه مبتلایان، عملکرد مفیدی دارند. البته هنوز بسیار زود است که در مورد اثرات بلندمدت ویروس کرونا بر عملکرد ریه نظری داد، اما اسکن‌های ریوی نشان می‌دهد که شکل‌هایی مانند شیشه یخ‌زده در ریه وجود دارد که نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی ریه است.

نتایج سی‌تی‌اسکن بعضی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نشان می‌دهد که ترشحاتی در ریه آن‌ها وجود دارد که باقی‌مانده‌ دوران عفونت ریه هستند. همچنین تحقیقات ابتدایی که در دانشگاه جان هاپکینز در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که عوارض ریوی ناشی از کووید-۱۹ ممکن است در حالت‌های شدید موجب نارسایی ریه و ایجاد عوارض ماندگار ریوی شود./ ایسنا 

آسیب‌ شدید کرونا به ریه مبتلایان/ سلول‌های ریه جانباختگان قابل تشخیص نیست

چرا افراد غیرسیگاری دچار بیماری ریوی می‌شوند؟

سلول‌های بنیادی برای ترمیم بافت ریه

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی