اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
سفیر ایران در فرانسه:

تلاش‌ آمریکا در مبارزه با چندجانبه‌گرایی محکوم به شکست است

تلاش‌ آمریکا در مبارزه با چندجانبه‌گرایی محکوم به شکست است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه گفت: تلاش‌های هر چه بیشتر آمریکا در روزها و هفته‌های بعد در مبارزه با چندجانبه‌گرایی و موازین بین‌المللی بیش از هر زمان محکوم به شکست است.

بهرام قاسمی در واکنش به ناکامی و تنها ماندن رژیم آمریکا در تمدید قطعنامه تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: آنچه در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد گذشت در نوع خود از یک فرایند و برآیند نوینی برخوردار بود و آثار جانبی ناشی از این حرکت نیز می‌تواند با شگفتی‌های دیگری همراه گردد. آمریکای عضو دائم شورای امنیت و مدعی رهبری جهان و جهانیان با رسوایی و شکستی تاریخی مواجه گردید که خود می‌تواند از هر سو که نگریسته شود، به مبنا و نقطه عطفی در سیر تحولات تاریخ معاصر تبدیل گردد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه نقش دیپلماسی ایران در این کشاکش تاریخی را غیرقابل کتمان توصیف کرد و ادامه داد: باید با دقت، منصفانه و از سر خرد و بهنگام بدان نگریست. اما از نگاه دیگر این برآیند برآمده از شورای امنیت، زوایا و عمق و لایه‌های پیچیده ‌تری نیز دارد. باید بدان آنگونه که باید و هست نگریست و از دل واقعیت‌های آن نقبی و معبری به سرمنزل مقصود و آرمان و آرزوهای بشرِ امروز خسته از تمام ناملایمات، فقر، دشمنی، بی عدالتی، افراط‌گرایی و پرگویی و زیاده خواهی جهان خواران داشت و با تلاشی جهانِ در مسیر کژ راهه را به جایگاه واقعی و طبیعی خود هدایت کرد.

قاسمی با بیان این که جمع آراء مخالفان و موافقان در شورای امنیت - سیزده در برابر دو -  نکته مهم و اساسی دیگری را هم می‌تواند به تصویر و تصور آورد، اولی واهمه و دل نگرانی همگانی جهانیان از ادامه استیلا و سلطه جویی یک قدرت قانون گریز با حاکمانی غیر قابل اعتماد و بی اعتنا به تمامی موازین بین المللی و حقوق انسانی و دومی و این دانایی همگانی که جهان یکجانبه گرا، جهانی بس خطرناک و غیرقابل زیست و دوام است.

وی تاکید کرد: این می‌تواند آغازی نوین و نقطه عطفی راهبردی برای تمامی آنانی باشد که با محوریت چند جانبه گرایی می‌توانند با رایزنی، گفت وگو، تحمل و تامل، این مسیرِ هرچند دشوار را خردمندانه استمرار بخشند و این ممکن نمی‌شود مگر به تلاش و همکاری و خردورزی همگان.

قاسمی تصریح کرد: چندجانبه گرایی تنها اکسیری است که جهان معلول و بیمار کنونی را می‌تواند در مداری برتر، در صلح و امنیت پایدار و توسعه اقتصادی و عدالت قرار دهد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه ادامه داد: تلاش‌های هر چه بیشتر آمریکا در روزها و هفته‌های آتی در مبارزه با چند جانبه گرایی و موازین بین المللی بیش از هر زمان محکوم به شکست است./ایرنا

کپی