اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

لوموند: توافق میان تل‌آویو و ابوظبی نیرنگی غیرمرتبط با صلح است

لوموند: توافق میان تل‌آویو و ابوظبی نیرنگی غیرمرتبط با صلح است

روزنامه لوموند فرانسه اعلام کرد که توافقی که اسرائیل و امارات در ۱۳ اوت اعلام کردند، یک "آسودگی فریبنده" را ایجاد کرده است.

 لوموند در مقاله‌ای نوشت، این توافق به منزله اولین همگرایی اسرائیلی- عربی از زمان معاهده صلح امضا شده با اردن در سال ۱۹۹۴ است که این توافق بیانگر "دیدگاه" دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص "صلح" در خاورمیانه است که متشکل از ائتلاف‌های اقتصادی با اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است.

لوموند نوشت، این توافق میان تل‌آویو و ابوظبی، در عالم واقع، ارتباطی با "صلح در اراضی مقدس" ندارد و نتانیاهو در حال حاضر قادر است تا به خودش به خاطر این توافق تبریک بگوید که از اسرائیل می‌خواهد هیچ امتیازدهی را به نفع فلسطینی‌ها ارائه ندهد و به مذاکرات سیاسی برنگردد و تمامی این‌ها، در ازای یک وعده انتخاباتی انجام می‌شوند که اصلا نتانیاهو برای اجرای آماده نبود که این وعده همان تعلیق موقت الحاق بخشی از اراضی فلسطین به اراضی تحت اشغال اسرائیل است.

این روزنامه فرانسوی نوشت، امارات این گزینه را انتخاب کرد که خود را از سودمندترین اهرم‌های فشار بر اسرائیل محروم  سازد. آنها به صورت ضمنی اذعان می‌کنند که نظام اشغالگری مناطق از سال ۱۹۶۷ را پذیرفته‌اند. سوال در مورد هم‌پیمان سعودی آنها باقی می‌ماند که تا به الان تلاش کرده از مرکز توجهات دور باشد اما تردیدی نیست که به عربستان درخصوص این طرح اطلاع داده نشده باشد. مشخص است که عربستان کاری برای جلوگیری از این توافق نکرده است.

لوموند از "رهبران عصر جدید" انتقاد کرده و نوشت که آنها برای برگزاری نشست اتحادیه عرب که تشکیلات خودگردان فلسطین خواهان آن شده است،‌ عجله‌ای ندارند. این می‌تواند فروپاشی کُند موضع مشترک عربی که از سال ۲۰۰۲ تاسیس شد، رسوا سازد؛ موضعی که برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل، این شرط را مطرح می‌کرد که کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ خالی از شهرک‌های یهودی نشین با پایتختی قدس شرقی تشکیل شود.

این روزنامه در پایان نوشت، روابط اقتصادی با اسرائیل، به کشورهای حوزه خلیج فارس، نفوذی در نزاع اسرائیل فلسطین می‌بخشد. امارات منطق منطقه‌ای دیگری را درخصوص فهرست دشمنان دنبال می‌کند و در کنار اسرائیل علیه نفوذ ایران و ترکیه می‌ایستد. بدین طریق، اماراتی‌ها خودشان را به عنوان پیمانکاران فرعی قدرت‌ کاهش یافته آمریکا در منطقه مطرح می‌کنند و آنها به صورت برابر در "فهرست طرف‌های تلاش‌گر جهت بازگرداندن قدرت‌های نظامی در جهان عربی هستند که انقلاب‌های ۲۰۱۱ آنها را به لرزه درآورد و اکنون، در حال رهایی از باقی مانده مساله فلسطین هستند". این روزنامه نوشت که راهکار تشکیل دو کشور، جز با نفس مصنوعی، دیگر پابرجا نیست. برای بسیاری از فلسطینی‌هایی که دیگر به کشور آینده‌شان ایمان ندارند، تمام آنچه باقی مانده است، مبارزه علیه اشغالگر است؛ با تمامی خطراتی که این امر در بر دارد.  / ایسنا

کپی