اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

روماتیسم مفصلی ریسک دیابت نوع ۲ را افزایش نمی‌دهد

روماتیسم مفصلی ریسک دیابت نوع ۲ را افزایش نمی‌دهد

نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی در مقایسه با افراد مبتلا به سایر انواع آرتروز، با احتمال کمتر ابتلا به دیابت نوع۲ مواجه هستند.

مطالعه محققان دانشگاه هاروارد بر روی حدود ۴۵۰ هزار نفر نشان می دهد افراد مبتلا به آرتروز مفصلی با خطر بالا ابتلا به دیابت نوع۲ مواجه نیستند.

محققان دریافتند خطر ابتلا به دیابت نوع۲ در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی در مقایسه با افراد مبتلا به فشارخون بالا و پوکی استخوان، ۲۴ تا ۳۵ درصد کمتر است.

«سئو یانگ کیم»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اگرچه التهاب سیستماتیک با افزایش ریسک بیماری قلبی عروقی نظیر دیابت مرتبط است، اما داده های ما نشان می دهد آرتروز مفصلی به خودی خود بیمار را در معرض ریسک بالا ابتلا به دیابت قرار نمی دهد.»

محققان معتقدند نتایج این مطالعه، نقش التهاب را در شروع بیماری دیابت نوع۲ زیر سوال می برد. چراکه مطالعه سال ۲۰۱۸ نشان داده بود که شیوع بیماری دیابت در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی ۴۰ درصد بیشتر است.

بیماری روماتیسم مفصلی یک بیماری خودایمنی است. در افراد مبتلا به این بیماری، سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های خود بدن با مواد شیمیایی التهابی حمله می کند.

التهاب مزمن ناشی از روماتیسم مفصلی نه تنها بر مفاصل تاثیر می گذارد، بلکه به سایر سیستم های بدن نظیر پوست، چشم ها، ریه ها، قلب و عروق خونی نیز تاثیر می گذارد./ مهر
 

مبتلایان به دیابت نوع ۲ برای کاهش خطر سرطان و زوال عقل بخوانند؟

آیا ایمونوتراپی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک موثر است؟

امکان تشخیص علائم دیابت نوع ۲ از هشت سالگی

مسکن‌های خوراکی برای التهاب مفاصل

تاثیر داروی روماتیسم در بهبود کرونا

۵ میلیون ایرانی دیابت نوع ۲ دارند

 

 

 

کپی