اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
گفت‌و‌گوی«ایران» با شهربانو منصوریان دارنده 5 مدال طلای جهانی که با حکم فدراسیون 20 ماه محروم شد

اعتراض می کنم چون زندگی ام را برای ووشو گذاشتم

اعتراض می کنم چون زندگی ام را برای ووشو گذاشتم
محمد محمدی سدهی

می‌گویند دوران قهرمانی من تمام شده اما حاضرم با هر کسی که فدراسیون بگوید مبارزه کنم/ علی کریمی سلطان ورزش ایران است در روزهای گذشته فدراسیون ووشو با برخی حواشی مواجه شد که بحث درخصوص آن همچنان در محافل ورزشی و رسانه‌ها ادامه دارد.

 موضوع به دوپینگ تعدادی از ووشوکاران در مسابقات جهانی 2018 چین مربوط می‌شود؛ اتفاقی که در دوران ریاست مهدی علی‌نژاد، معاون کنونی وزیر ورزش و جوانان افتاد و حالا پس از 2 سال رسانه‌ای شده است. در این میان نام مریم هاشمی، ووشوکار وزن 70- کیلوگرم هم میان دوپینگی ها قرار داشت و موضوع با انتقاد شهربانو و سهیلا منصوریان مواجه شد. انتقادی که برای این دو خواهر ووشوکار گران تمام شد و فدراسیون احکام 20 و 8 ماه محرومیت آنها را صادر کرد. محرومیتی که واکنش تعدادی از چهره‌های شاخص ورزش همچون علی کریمی را به همراه داشت و آنها در صفحات شخصی خود در فضای مجازی از این دو خواهر حمایت کردند.
شهربانو منصوریان که از سوی فدراسیون ووشو با محرومیت 20 ماهه مواجه شده، به خبرنگار«ایران» گفت: «متأسفانه مریم هاشمی بدون انتخابی کشوری وارد اردوی تیم ملی و در نهایت به مسابقات جهانی 2018 اعزام شد. در روز مبارزه انتخابی که بین هاشمی و خواهرم بود، نگذاشتند من و الهه در سالن باشیم تا مبارزه خواهرمان را ببینیم. مسئولان برگزاری ما دو خواهر را از سالن بیرون‌ کردند. حالا هم من به خاطر یک استوری در اعتراض به حذف خواهرم (سهیلا) از تیم ملی ووشو محروم شدم. مگر کار خلاف شرع کردم که 20 ماه محرومم کردند. من زمانی این موضوع را اعلام کردم که خبر آن در همه سایت‌ها منتشر شده بود و بعد در صفحه شخصی‌ام گذاشتم. کمیته انضباطی به من گفت که چرا خبر دوپینگ هاشمی را اعلام کردم؟»
این ووشوکار وزن 70 کیلوگرم ادامه داد:«برای نخستین بار نیست که یک ورزشکار در ووشو محروم می‌شود و قطعاً محرومیت ما هم آخرین آن نخواهد بود. فکر می‌کنم من نفر بیستم یا سی‌ام باشم که این اتفاق برایش افتاده است. افرادی بوده‌اند که در مقابل این اقدامات فدراسیون ووشو سکوت کرده و به هر دلیلی نمی‌توانستند یا نخواستند حرف بزنند. با وجود این من اعتراض کردم چون معتقدم حق خوری شده بود و حالا هم از تیم ملی محروم شدم.»
منصوریان تأکید می‌کند که حق خواهرش پایمال شده چون در مسابقه انتخابی با مریم هاشمی مبارزه داشته که دوپینگ کرده بود:«در روزهای اخیر شاهد بودیم که دوپینگ ووشوکاران کشورمان مثبت شد و این دوپینگ‌ها در دوران ریاست مهدی علی‌نژاد اتفاق افتاد و به نظر من چون علی‌نژاد می‌خواست به وزارت ورزش برود، اخبار دوپینگ‌ها را منتشر نکرد. جالب اینجاست که یک نفر دیگر دوپینگ کرده، آن وقت مرا دو سال محروم می‌کنند.» او از زهرا ناطقی نایب رئیس فدراسیون ووشو که گفته اظهارات شهربانو منصوریان کذب محض است، انتقاد کرد:«خانم ناطقی خودش ناظر مسابقات بود و به‌صورت کامل بازی را دید. او یادش نیست که در سالن چه اتفاقاتی افتاد؟ چرا حرف دروغ می‌زنند؟ بعد از اینکه سهیلا انتخابی را برد، گفتند دوباره باید مسابقه بدهد، سمت ناطقی رفتم اما او هم گفت نمی‌دانم جریان چیست! فیلم‌های مسابقات سهیلا موجود است.»
این ووشوکار نامدار کشورمان ادامه داد: «خانم ناطقی می‌گوید که دوران قهرمانی من تمام شده اما حاضرم با هر کسی که فدراسیون بگوید مبارزه کنم. دوران قهرمانی به سن و سال نیست و این موضوع به آمادگی بدنی ورزشکار بستگی دارد که من هم از نظر بدنی شرایط خوبی دارم. ووشوکاران در وزن من می‌ترسیدند مبارزه کنند و برای همین وزن‌شان را تغییر می‌دادند. هم حریفان داخلی و هم حریفان خارجی‌ام از من می‌ترسند.»
منصوریان در واکنش به اینکه فدراسیون حق اعتراض برای او قائل شده، گفت:«قطعاً اعتراض می‌کنم چون کل زندگی‌ام را در این ورزش گذاشته‌ام، بارها پایم در این‌ ورزش شکسته و آسیب دیده‌ام‌ اما دوباره تلاش کردم و بازگشتم و برای کشورم افتخار آوردم. برای رسیدن به این مرحله از زندگی ورزشی‌ام زحمات زیادی کشیدم و نباید به همین راحتی تمامی زحماتم هدر برود. حرف حق زده‌ام اما من را به کمیته انضباطی برده‌اند؛ ورزشکاری که ۱۰ مدال بین‌المللی در سطح جهان و آسیا دارد. در هر حال تمریناتم را برگزار می‌کنم و این محرومیت باعث شد تا با انگیزه بیشتری تمرین کنم. راستش من بدون ورزش نمی‌توانم زندگی کنم. امیدوارم هیچ گاه یادشان نرود که ووشو را با اسم ما شناختند.»
پس از محرومیت خواهران منصوریان از سوی فدراسیون ووشو برخی از ورزشکاران نامدار کشورمان در صفحه مجازی به حمایت از این دو پرداختند. علی کریمی، جادوگر فوتبال ایران هم با انتشار عکسی از خواهران منصوریان نوشت که همیشه باعث افتخار ایران و ایرانی هستید. منصوریان در این خصوص گفت:«علی کریمی که سلطان ورزش ایران است، علاوه بر او بازیگران و ورزشکاران دیگری هم در فضای مجازی از ما حمایت کردند. از همه آنها ممنونم.»

کپی