اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

افتتاح بیش از ۱۵۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی از هفته دولت تا پایان سال

افتتاح بیش از ۱۵۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی از هفته دولت تا پایان سال

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت به تشریح اقدامات دولت در حوزه بهداشتی و درمانی پرداخت.

کیانوش جهانپور روز یکشنبه درباره مصوبات بیست وسومین جلسه قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اعضای آن برگزار شد، افزود: البته نیاز ارزی برای تجهیز و تکمیل این پروژه‌ها تا پایان سال جاری، حداقل ۲۵۰ میلیون دلار برآورد می‌شود و نیازمند همراهی و هماهنگی دستگاه‌های مختلف، دولت و بانک مرکزی است.

تامین ارز برای دارو و تجهیزات پزشکی

وی بیان کرد: سال گذشته در زمان مشابه، بیش از یک میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی تامین شده بود، اما امسال تا کنون ۸۷۸ میلیون دلار ارز تامین شده است.

جهانپور ادامه داد: در سال جاری تاکنون ۷۸۶ میلیون دلار تخصیص بانکی و ۳۵۰ میلیون دلار تخصیص نیمایی برای دارو و تجهیزات پزشکی صورت پذیرفته که عملا از مجموع یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار تخصیص دارو و تجهیزات پزشکی، تاکنون ۸۷۸ میلیون دلار تامین شده است.

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: از مجموع کل این ارز تخصیصی، ۶۲۴ میلیون دلار تخصیص به تجهیزات پزشکی و ۵۵۸ میلیون دلار تخصیص به دارو و مواد اولیه دارویی بوده است.

وی افزود: مطابق این گزارش ۵۸ درصد ثبت سفارش‌ها در حوزه دارو و مواد اولیه بوده، در حالی‌که تجهیزات پزشکی ۵۳ درصد تخصیص را به خود اختصاص داده است. همچنین ۵۳ درصد ارز بانکی تامین شده به حوزه دارو و مواد اولیه اختصاص یافته، اما از ارز تامین شده نیمایی، ۶۳ درصد به حوزه تجهیزات پزشکی تعلق گرفته است.

تامین کالاهای استراتژیک پزشکی

سخنگوی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی اظهار کرد: در حوزه کالاهای استراتژیک پزشکی در سال، بیش از ۶ میلیون عدد صافی دیالیز نیاز مصرفی کشور است که یک میلیون آن از محل واردات و بقیه از تولید داخل تامین خواهد شد. ست دیالیز مورد نیاز کشور نیز ۶ میلیون عدد برآورد می‌شود که چهارونیم میلیون آن از محل تولید داخل قابل تامین خواهد بود.

وی افزود: در حوزه دیالیز، پودر بی کربنات S عملا کشور به خودکفایی رسیده و نیازی به واردات آن احساس نمی‌شود. همچنین پودر بی کربنات B نیز بیش از ۷۰ درصد از طریق تولید داخل تامین خواهد شد. کارتریج بی کربنات نیز بیش از ۸۰ درصد از نیاز سه میلیونی در داخل تولید و مابقی از واردات تامین می شود.

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت بیان کرد: در همه این اقلام استراتژیک، بیش از ۱۰۰ روز نیاز کنونی کشور فراهم است و البته تداوم آن نیازمند تخصیص، تامین و انتقال به هنگام و منظم ارز برای ثبت سفارشات در انتظار خواهد بود که این چشم انداز متصور است.

جهانپور افزود: به عنوان نمونه در حوزه انواع کیسه خون برای 6 ماه تا یک سال موجودی فراهم است و البته بر تامین حداکثری آن از محل تولید داخل تاکید شده است. در مورد کیسه استومی هم تا حداقل نیاز چهار و نیم ماه فراهم است و کالاها و تجهیزات مصرفی پزشکی نیز از ۷۵ روز تا ۶ ماه ذخیره در انبارها وجود دارد و برای ادامه مسیر ثبت سفارش انجام شده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار کرد: در مورد برخی کالاها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز تا بیش از ۱۵ ماه، موجودی انبار فراهم شده و به لطف خدا جای نگرانی و دغدغه عمده‌ای وجود ندارد. به عنوان نمونه انواع نخ‌های جراحی از ۱۰۰ روز تا بیش از یک سال موجودی انبارهای کشور است. در مورد پیس میکر قلبی و ICD نیز موجودی فراتر از ۳ تا ۶ ماه فراهم است.

موانع تحریم و مقابله با آن

جهانپور گفت: رویکرد قرارگاهی در تامین دارو و تجهیزات پزشکی یک فرصت برای کشور در این حوزه است. در جلسه امروز در مورد شیوه‌ها و مشکلات انتقال ارز و تبادلات بانکی تحت تحریم‌های ظالمانه بانکی ایالات متحده و راهکارهای رفع موانع جهت تامین دارو، مواد اولیه و تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد نیاز کشور، بحث و تبادل نظر صورت گرفت و بر استفاده از همه ظرفیت‌ها و مسیرهای موازی برای تامین به هنگام کالاهای سلامت محور و مقابله با تحریم‌ها تاکید و مقرر شد تامین مواد اولیه دارویی، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مقابله با کرونا کماکان مورد توجه جدی و ویژه قرار گیرد.

/ایرنا 

کپی