اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

تجمع هزاران معترض در پایتخت کره جنوبی زیر باران و تحت محدودیت‌های کرونا

تجمع هزاران معترض در پایتخت کره جنوبی زیر باران و تحت محدودیت‌های کرونا

هزاران معترض مخالف دولت کره جنوبی امروز (شنبه) با پوشیدن باران و در دست گرفتن چتر مجهز در خیابان‌های باران‌زده شهر سئول پایتخت این کشور راهپیمایی کرده و تقاضاهای مقامات این کشور مبنی برای بیرون نیامدن از خانه به جهت مقابله با شیوع کروناویروس را نادیده گرفتند.

 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامهای شهرداری سئول تلاش داشتند جلوی برگزاری مجموعه تجمعات برنامه‌ریزی شده از سوی گروه‌های مسیحی و فعالان محافظه‌کار به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد آزاد شدن این کشور از حاکمیت استعمارگر ژاپن در خاتمه جنگ جهانی دوم را بگیرند.

اما یک دادگاه بعد از آنکه معترضان حکم مقامهای شهر سئول در ممنوع ساختن تجمعات را در این دادگاه به چالش کشیدند با استناد به آزادی‌های مدنی طی حکمی به برخی از آنها اجازه برگزاری این راهپیمایی را داد.

تظاهرکننده‌ها که بسیاری از آنها ماسک داشته و پرچم کره جنوبی را حمل می‌کردند زیر باران در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در شهر سئول راهپیمایی کرده و خواستار استعفای مون جائه این، رئیس جمهور لیبرال کشورشان از بابت آنچه که شکست‌های سیاسی، تسلیم بودن در برابر کشور مسلح به سلاح هسته‌ای کره شمالی و فساد انتخاباتی خواندند، شدند.

برخی محافظه کاران کره جنوبی تاکید دارند که در انتخابات پارلمانی ماه آوریل که حزب مون جائه این به طور قاطع در آن پیروز شد تقلب شده اما بسیاری از کارشناسان این ادعاها را به عنوان تئوری توطئه غلط رد کردند.

تعدادی از معترضان با افسران پلیسی که از نزدیک تظاهرکنندگان را تعقیب می کردند درگیر شدند اما گزارشی از وقوع درگیری‌های قابل توجه و جراحت منتشر نشد.

بر اساس گزارش‌ها برخی از راهپیمایان متعلق به کلیسای مناقشه برانگیز شمال سئول بودند که بعد از گزارش‌ها در مورد وقوع ده‌ها مورد ابتلای به کرونا در آن تعطیل شد. مقامهای حوزه سلامت در حال برنامه‌ریزی برای جداسازی و تست گرفتن از حدود ۴۰۰۰ عضو این کلیسای تحت رهبری کشیش فوق محافظه کار منتقد مون جائه این یعنی جون کوانگ هون هستند؛ کسی که مکررا در سال گذشته رهبری تجمعات ضددولتی را به عهده داشت.

این تظاهرات در حالی برگزار شد که دولت کره جنوبی به اعلام محدودیتهای سختگیرانه تر فاصله گذاری اجتماعی برای منطقه سئول بعد از جهش در ابتلای به ویروس کووید ۱۹ پرداخت.  / ایسنا

کپی