اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
دو افسر ارشد ارتش عراق و راننده‌شان در حمله پهپادی ترکیه در اربیل کشته شدند

موضع شدیداللحن عراق، سکوت ترکیه

موضع شدیداللحن عراق، سکوت ترکیه
زهره صفاری

ساعاتی پس از حمله پهپادی ترکیه به خودروی حامل 2 مقام ارشد مرزبانی عراق، پارلمان عربی خواستار مداخله فوری شورای امنیت به این تعرض آشکار شد. دولت عراق نیز سفیر ترکیه را به وزارت خارجه فراخواند.

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، این حمله ظهر سه‌شنبه در منطقه مرزی برادوس (سیدکان) اربیل در شمال عراق رخ داد که در پی آن «محمد رشید سلیمان» و «زبیر حالی تاج‌الدین» به همراه راننده‌شان کشته شدند. بنابر اطلاعیه ارتش عراق، این نخستین باری است که از اواسط ژوئن و آغاز عملیات جدید نظامیان ترکیه برای سرکوب حزب کارگر کردستان (پ‌ک‌ک) در شمال عراق، نظامیان کشور میزبان هدف حمله قرار گرفته‌اند. این در حالی است که عراق تاکنون دو بار سفیر ترکیه را برای پاسخگویی به ناآرامی اخیر در اربیل احضار کرده است. با وجود این شرایط ترکیه همچنان نسبت به وقایع اخیر سیاست سکوت را پیش گرفته و با این استدلال که عدم مداخله دولت مرکزی عراق و مقامات اقلیم کردستان برای مقابله با حملات پ‌ک‌ک به ترکیه، این کشور را مجبور به استقرار نظامی و عملیات‌های خشونت‌آمیز در اربیل کرده است، بر عملیات خود می‌افزاید.
فرضیه‌های مبهم
آنطور که «احسان چلابی»، شهردار «سیدکان» و شماری از منابع آگاه اعلام کرده‌اند پس از درگیری‌های روز سه‌شنبه پ‌ک‌ک و نظامیان محلی عراق، مقامات ارشد مرزی در راستای کاهش تنش‌ها، برای برگزاری جلسه محرمانه با سران پ‌ک‌ک، عازم مقر این گروه بودند که خودرویشان مورد اصابت پهپاد ترکیه قرار گرفت و منهدم شد. مقامات امنیتی عراق همچنین کشته شدن 5 نفر دیگر را نیز تأیید کرده‌اند اما هنوز هویت آنها اعلام نشده است.
احتمال قطع روابط ترکیه و عراق
تحلیلگران «رویترز» بر این باورند که کشته شدن مقامات ارشد عراقی توسط ترکیه روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد. نخستین ترکش‌های این حمله نیز ساعاتی پس از بیانیه ارتش عراق، با احضار سفیر ترکیه و لغو سفر وزیر دفاع آن به بغداد بر پیکر این رابطه نشست. «ایسنا» به نقل از «پایگاه خبری عربی 21» درباره این بیانیه وزارت خارجه عراق نوشت: «عراق بشدت حمله و تجاوز آشکار ترکیه در منطقه «سیدکان» در اقلیم کردستان را محکوم می‌کند. وزارت خارجه سفیر ترکیه در این کشور را احضار کرده و مراتب اعتراض شدیداللحن کشور تحویل وی خواهد شد. » در همین حال «حسن کریم الکعبی»، معاون اول پارلمان عراق نیز تجاوزات ترکیه را نقض آشکار قوانین بین‌المللی خواند و خواستار مداخله فوری شورای امنیت سازمان ملل شد. وی تأکید کرد این تعرض‌ها در روابط دو کشور تأثیر منفی می‌گذارد. سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق هم در پیامی این حمله را محکوم کرد و گفت: از دولت عراق می‌خواهیم که به اقدامات لازم برای حفاظت از حاکمیت ارضی کشور دست زند و از ترکیه نیز می‌خواهیم که به اصول حسن همجواری و چارچوب‌های تعیین شده در روابط بین‌المللی پایبند باشد.
در همین حال «مشعل بن فهم السلمی»، رئیس پارلمان عربی با حمایت از عراق بر مداخله شورای امنیت برای کنترل حملات ترکیه تأکید کرد. علاوه بر پارلمان عربی، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب اقدام ترکیه را محکوم کرد. اقلیم کردستان عراق نیز با محکوم کردن این حمله، از ترکیه و گروه پ‌ک‌ک خواست اختلافاتشان را در خارج از خاک این کشور حل و فصل کنند تا شهروندان این کشور تاوان اختلافات آنها را ندهند. احزاب عراق هم موضع‌گیری دولت را به نقد کشیدند. به گزارش «ایسنا»، «فاضل جابر»، نماینده ائتلاف فتح موضعگیری دولت مرکزی، پارلمان و دولت اقلیم کردستان را ضعیف خواند و زمینه ساز تکرار تعرض ترکیه دانست. «محمود الربیعی»، سخنگوی دفتر سیاسی جنبش الصادقون، ائتلاف «النصر» و گروه عصائب اهل الحق نیز خواستار واکنش جدی دولت و مقامات عراقی در برابر اقدامات ترکیه و مداخله شورای امنیت شدند. در شرایطی که عراق درگیر واکنش به این حادثه بود، شامگاه سه‌شنبه منطقه سبز بغداد مورد اصابت موشک کاتیوشا قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری آناتولی، این حمله ساعاتی پس از هدفگیری کاروان نیروهای امریکایی در منطقه التاجی شمال بغداد رخ داد اما تلفات جانی و مالی نداشت. همچنین رسانه های امنیتی عراق اعلام کردند یک موشک کاتیوشای آماده شلیک نیز در نزدیکی پایگاه «الرشید» در بغداد کشف شده است. / ایران


 

کپی