اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰
دفاع تمام قد رئیس جمهوری از عرضه عمومی نفت در بورس

پاسخ ایران به سناریوی «توافق 4 هفته‌ای با امریکا»

پاسخ ایران به سناریوی «توافق  4 هفته‌ای با امریکا»

روحانی: ترامپ اگر به‌دنبال توافق با ایران است، به فردای انتخابات موکول نکند.

 حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به سخنان اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا درباره «توافق سریع با ایران» واکنش نشان داد. او امروز در جلسه هیأت دولت با اشاره به واپسین صحبت‌های ترامپ درباره توافق با کشورمان، این سؤال را مطرح کرد که «اگر شما واقعاً می‌خواهید با ملت ایران توافق کنید و مشکلات را حل کنید پس چرا امروز این کار را نمی‌کنید؟»روحانی با طرح سؤالاتی نظیر اینکه «چرا امروز دشمنی می‌کنید و توافق را به فردای انتخابات موکول می‌کنید؟» ادامه داد: «این نشان می‌دهد شما راست نمی‌گویید. نشان می‌دهد که شما به هیچ عهد و پیمانی وفادار نیستید و این ماجرای ما با دولتی است که در امریکا مستقر است. از روزی که آمده است مدام شکست خورده و مدام با ایران دشمنی کرده است.»

دونالد ترامپ جمعه گذشته ادعا کرده بود: «ایران دوست دارد که مرا رئیس جمهوری نبیند. اگر ما در انتخابات پیروز شویم، بسیار سریع با ایران به توافق خواهیم رسید.» وی همچنین مدعی شده بود: «کره شمالی، ایران و هر کسی دیگر بسیار سریع با ما به توافق خواهد رسید. ایران برای رسیدن به توافق دست و پا می‌زند، اما آنها ترجیح می‌دهند با بایدن به توافق برسند.»
به گزارش ایسنا روحانی امروز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش‌های امریکا برای مقابله با ایران، اظهار کرد: «  امریکا قطعنامه‌ای برای ضربه زدن به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ارائه کرده که ما امید فراوان داریم که طرح امریکا شکست بخورد و بار دیگر انزوای امریکا در جهان دیده شود؛ اما واکنش ما هم در صورت تصویب احتمالی آن مشخص است. اگر چنین طرحی به تصویب برسد به معنای نقض فاحش و آشکار برجام است و عواقب آن برعهده کسانی است که در این زمینه تلاش می‌کنند.» رئیس جمهوری همچنین درباره عرضه عمومی نفت در بورس و مخالف‌خوانی‌ها در این باره گفت: «حواسمان باشد در زمین دشمن بازی نکنیم. دشمن می‌خواهد بگوید از لحاظ سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به پیروزی رسیده اما ما می‌خواهیم در عمل نشان دهیم و ثابت کنیم که چنین نیست.»
وی افزود: «این کار دولت که به‌زودی آیین‌نامه آن نوشته می‌شود حتماً در زندگی مردم تأثیر می‌گذارد. کاری که دولت برایش با همکاری قوا ماه‌ها زحمت کشیده را برخی که معلوم نیست مبنای‌شان چیست می‌گویند این دولت می‌خواهد فشار را از خودش به دولت بعدی منتقل کند. حرفی که دروغ و کاملاً بی‌اساس است.»
رئیس جمهوری تصریح کرد: «ما امسال ۱۷ طرح پتروشیمی را داریم. مرتب در روستاها آب و برق می‌کشیم. در عسلویه فعالیت می‌کنیم. حالا آیا کسی می‌تواند بگوید که این کارهای دولت در سال پایانی به سود دولت بعدی است؟ این چه حرف بچگانه و کودکانه‌ای است؟»
روحانی ادامه داد: «ما همه خادم مردم هستیم، این دولت منتخب مردم است و دولت بعدی هم منتخب مردم است. همه باید تلاش کنیم که در شرایط سخت تحریم کشور را اداره کنیم. با کسی که شوخی نداریم! این حرف‌ها را کنار بگذاریم. کسی که به کار دولت در این زمینه ایراد می‌گیرد، بیاید و لطفاً بگوید راهکارش چیست؟ با درشت‌گویی و حرف‌های این چنینی کاری پیش نمی‌رود.» رئیس جمهوری ادامه داد: «همه کارهایی که ما برای ای‌تی‌اف و بورس انجام می‌دهیم برای این است که مردم بدانند جای سرمایه‌گذاری دلار و سکه نیست، جای سرمایه‌گذاری بورس و نفت است.» رئیس جمهوری همچنین با اشاره به انتشار بیانیه‌ای از سوی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس درخصوص تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، با یادآوری ماجرای حمله صدام به کویت در سال ۱۹۹۱ میلادی، اظهار کرد: ما پشت شما ایستادیم چون برادر شما هستیم. اگر ما این کار را نکرده بودیم صدام همه شما را خورده بود!

کپی