اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران سه برابر شد

حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران سه برابر شد

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، گفت: با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌ها و شرایط خاص کشور، شاهد تداوم حضور سرمایه گذاران در ایران هستیم و حجم سرمایه گذاری خارجی در سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر شده است.

ابوالفضل کوده‌یی روز چهارشنبه در دومین نشست هم اندیشی مدیران کل امور اقتصادی و دارایی منطقه ۸ کشور که به صورت ویدئو کنفرانس با محوریت یزد برگزار شد، رویکرد سرمایه‌گذاران خارجی به ایران را مثبت ارزیابی کرد و افزود: افزایش حجم سرمایه گذاری بیانگر آن است که اگر در هر شرایطی کار با جدیت دنبال شود، نتایج خوبی خواهیم گرفت.

وی تصریح کرد: در آخرین نشست هیات سرمایه گذاری خارجی ایران برای ۴۵ طرح سرمایه‌گذاری مجوز صادر شده که ۳۲ طرح آن جدید و بقیه شامل افزایش سرمایه گذاری است.

کوده‌یی ادامه داد: حجم سرمایه گذاری این طرح ها  ۱.۶ میلیارد دلار ( یک و شش دهم میلیارد دلار) از کشورهای مختلف دنیاست که  در گسترده جغرافیای ۱۲ استان اجرا می شود.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، از فعال شدن پنجره واحد سرمایه گذاری و فضای کسب و کار خبر داد و گفت: این پنجره درگاه مجازی سرمایه گذاری است  که موجب رونق و شتاب بخشی به کارها می شود.

وی تاثیر سرمایه گذاری خارجی انجام شده در اقتصاد کشور را  قابل ملاحظه دانست و گفت: اینکه شاخص های اقتصادی متاثر از سرمایه گذاری خارجی در اشتغال، صادرات و پرداخت مالیات چه میزان است در دست بررسی است که گزارش آن به مقامات عالی رتبه کشور و استانداران اعلام خواهد شد.

کوده‌یی همچنین نیاز امروز جامعه به خصوص در شرایط تحریم ها به دانش فنی را ضروری دانست و آن را سرمایه نامحسوس توصیف کرد و گفت: در تلاش هستیم تا از این سرمایه ها نیز استفاده کنیم.

وی در خصوص انتخاب نوع استراتژی سرمایه گذاری نیز گفت: اگر استراتژی مناسبی داشته باشیم، سیاست ها و برنامه ها به خوبی دنبال می شود و این در حالی است که اگر از برخی دستگاه‌های متولی  سرمایه گذاری بپرسیم که اولویت کاری شما چیست جواب روشنی دریافت نخواهیم کرد.

کوده‌یی گفت: در زمینه سرمایه گذاری باید میزان جذب، امکانات، زمینه ها و شرایط استان ها سنجیده شود؛ گاهی سرمایه گذار به دلیل مشخص نبودن نقش و سهم دستگاه‌ها در تسهیل امور دچار مشکل می شود که باید برای این گونه موارد استراتژی مناسب تعریف شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برخی استان های منطقه ۸ کشور در همسایگی برخی کشورها قرار دارند، استفاده از مزیت های مرزی را مورد تاکید قرار داد و خاطر نشان کرد: باید با  رفتار حرفه ای و مکانیزم ایجاد سهولت، کار سرمایه گذاری خارجی را آسان کنیم.

وی همچنین با قدردانی از تلاش های استان های منطقه ۸ کشور،  سرمایه گذاری یک کار جمعی و تیمی برشمرد و با بیان اینکه این مهم، کار یک دستگاه خاص نیست، تدوین اطلس  سرمایه گذاری را ضروری دانست و گفت: تا نقشه راه مشخص نباشد کارها اثر بخشی لازم را نخواهد داشت و این امر مستلزم الزامات، پیش زمینه ها و همکاری همه جانبه است.

دومین نشست هم اندیشی مدیران کل امور اقتصادی و دارایی منطقه ۸ کشور به میزبانی یزد به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد./ایرنا


 

کپی