اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

سخنگوی قوه قضائیه خبر داد

بازداشت نماینده سابق در ارتباط با «ادعای ۶۵ میلیاردی میرسلیم علیه قالیباف»

بازداشت نماینده سابق در ارتباط با «ادعای ۶۵ میلیاردی میرسلیم علیه قالیباف»

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اخیراً ۵ مورد دستگیری در وزارت امور خارجه، صنایع و شرکت‌های قطعات و پشتیبانی‌کننده حوزه انرژی، وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی داشته‌ایم.

 به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری امروز که به‌صورت آنلاین برگزار شد، افزود: در همین ایام دو نفر از جاسوسان حکم محکومیت قطعی گرفتند که مسعود مصاحب در قالب دبیر کل انجمن دوستی ایران و اتریش با سرویس موساد و آلمان مبادرت به جاسوسی می‌کرد، ده سال حبس گرفته و حکمش قطعی است. نفر دوم فردی به‌ نام شهرام شیرخانی بود که جاسوس بود و برای انگلیس در حوزه‌های مختلف اطلاعات می‌فروخت و به‌دنبال آلوده‌سازی مدیران داخلی بود که این فرد هم به ۱۰ سال حبس محکوم شد.
اسماعیلی درباره پرونده مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی گفت: قوه قضائیه به آن ورود کرده و ابتدائا سازمان بازرسی کل کشور اشکالات متعددی را بر این قرارداد یافته است. چه از نظر شکلی که بدون کمیته فنی بوده و چه از نظر مبلغ قرارداد. در حدود ۶۳ روز حضور سرمربی سابق، فدرسیون فوتبال متحمل هزینه سنگین شده و موضوع بررسی و اشکالات احصا شده و در فرآیند رسیدگی قرار دارد و در این مورد تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد شد.
سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده پتروشیمی و متهمان متواری این پرونده و اینکه قوه قضائیه در این زمینه چه اقدامی انجام داده است، گفت: این افراد در خارج از کشورند. سه نفر از اینها قبل از تشکیل پرونده در خارج از کشور بودند و زمانی که پرونده تشکیل شده آنها در ایران حضور نداشتند. یک نفر از آنها زمانی که پرونده در دادسرا مطرح بود یعنی آقای شریفی از کشور خارج شده و چون قرار مجرمیت صادر نشده بود ممنوع الخروج نبوده است و نفر دیگر آقای ریاحی اخیراً خارج شده و ممنوع الخروج بوده و ظاهراً با اسناد جعلی و با پاسپورت دیگری از کشور خارج شده است.
اسماعیلی درباره ورود قوه قضائیه به موضوع جنگل هیرکانی گفت: قبل از آنکه سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور ورود کند با مطرح شدن این موضوع رئیس کل دادگستری استان مازندران به همراه هیأتی شخصاً از منطقه بازدید داشتند و وضعیت را مورد ارزیابی قرار دادند و اسناد را ملاحظه کردند و گزارشی را رئیس کل دادگستری استان مازندران تهیه کردند که حکم صادره واجد اشکال است و باید اعمال ماده ۴۷۷ شود. گزارش برای ما واصل شده است و رئیس قوه قضائیه این تقاضا را پذیرفته است و در راستای اعمال ۴۷۷ به معاونت قضایی ارسال شده تا مجدداً مورد رسیدگی قرار گیرد.
سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده و دادگاه طبری گفت: امروز آخرین جلسه دادگاه این پرونده است و آخرین دفاع آقای طبری هفته گذشته اخذ شده و از جمعی از متهمان روز یکشنبه آخرین دفاع اخذ شده و تعدادی از متهمان باقیمانده است و در اولین فرصت و حداقل زمان تا یکی دو هفته آینده رأی صادر خواهد شد. البته معمولاً ظرف یک هفته رأی صادر می‌شود و ان‌شاءالله بزودی رأی این پرونده صادر خواهد شد.
اسماعیلی در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر اینکه «روز خبرنگار را پشت سر گذاشتیم در حالی که در واکنش به پیام‌های تبریک‌ مقامات قضایی، برخی مدعی بودند که علی رغم این تبریک‌ها، تعدادی خبرنگار زندانی داریم و حتی در روز خبرنگار برخی با عنوان خبرنگار بازداشت شده‌اند، پاسخ شما چیست؟»، گفت: ما در روز خبرنگار هیچ خبرنگاری را بازداشت نکردیم و انتشاردهنده اولیه این موضوع خودش اصلاحیه‌هایی زده است.
وی در پاسخ به سؤالی درباره «ادعای ۶۵ میلیاردی میرسلیم علیه قالیباف» گفت: گزارشی به قوه واصل شده است و در حال بررسی هستیم و رسیدگی‌ها شروع شده است و یک نماینده سابق مجلس بازداشت شده است. هنوز ماهیت و جزئیات موضوع روشن نشده است و مطمئن باشید ما به هر آنچه از تخلفات به دستمان برسد رسیدگی خواهیم کرد و حتماً مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

کپی