اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

قطع شدن شریان‌های مواصلاتی با تداوم بارش باران در مهاجرآباد تنکابن

قطع شدن شریان‌های مواصلاتی با تداوم بارش باران در مهاجرآباد تنکابن

سیل استثنایی قرن"، اصطلاحی بود که از زبان معاون وقت رئیس جمهور، در سال ۹۷، برای حجم عظیم ویرانی یک بارش ۲۴ ساعته در غرب مازندران و به ویژه مردم روستای مهاجرآباد تنکابن، شنیده شد، بارشی که سیل بزرگی را به بار آورد و هر چه مسئول بود را به غرب استان، روانه ساخت.

حال با گذشت این مدت طولانی، دوباره، بارش باران در دو روز گذشته در تنکابن باعث بروز خساراتی به بخش‌های کشاورزی و جاده‌ای روستای مهاجرآباد از توابع بخش مرکزی این شهرستان شد.

در این خصوص، رئیس شورای اسلامی روستای مهاجرآباد از خسارات به باغات کیوی و زمین‌های شالیکاری این روستا خبر داد و اظهار کرد: به دلیل حجم بالای مصالح موجود در رودخانه مسیر آب با افزایش دبی در اثر باران ۲ روز گذشته تغییر کرد و وارد اراضی کشاورزی روستا شد.

ایران گلین عباسی به مشکلات برجای مانده از حادثه سیل مهرماه ۹۷ اشاره و خاطرنشان کرد: تنها مسیر جانبی رودخانه در بالادست روستا پس از سیل سنگچین شد، در نتیجه به دلیل نبود دیواره سنگی مسیر رودخانه مجاور روستا و همچنین انبوه مصالح مازاد باقیمانده از سیل ۲ سال گذشته، اضافه حجم آب وارد روستا شد که این موضوع بارها به مسئولان با نامه‌های متعدد اطلاع رسانی و هشدار داده شده بود.

وی ضمن تشکر از حضور به موقع یکی از بومیان با دستگاه لودر در منطقه و جلوگیری از پیشروی آب تاکید کرد: اگر مسیر منحرف شده آب توسط لودر مسدود نمی‌شد قطعا خسارت سنگینی به مزارع و باغات روستا و حتی روستای مجاور وارد می آمد.

رئیس شورای اسلامی روستای مهاجرآباد با یادآوری اینکه انباشت مصالح اکنون سبب بالاتر رفتن سطح رودخانه نسبت به روستا شده و در نتیجه با افزایش دبی آب مسیر رودخانه دائما تغییر می کند، گفت: آب وارد خیابان اصلی روستا شده و اگر بارش‌ها تداوم داشته باشد حتی امکان قطع شریان‌های مواصلاتی و خطوط آب و برق و گاز نیز وجود دارد.

گلین عباسی به عقب نشینی ۶۰ متری کشاورزان از حاشیه رودخانه پس از حادثه سیل ۹۷ و آزادسازی حریم رود اشاره و تصریح کرد: علیرغم عقب نشینی کشاورزان اما حتی ۲۰ متر هم از این مسافت و عرض مسیل رودخانه لایروبی نشد تا آب مسیر مناسبی برای عبور داشته و وارد روستا نشود.

وی با بیان اینکه مشکلات سیل ۹۷ همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: با هر بارش شدید باران احتمال خسارت به بخش‌هایی از روستا وجود دارد و علیرغم نامه نگاری ها و پیگیری مکرر شهرستانی، استانی و ملی هنوز اقدام شایان توجهی بجز دیواره سازی بالادست روستا برای مردم منطقه انجام نگرفته است./ ایسنا

 
کپی