اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

امام جمعه کوهنانی: با عاملان حریق در جنگل‌های کوهدشت برخورد شود

امام جمعه کوهنانی: با عاملان حریق در جنگل‌های کوهدشت برخورد شود

امام جمعه کوهنانی کوهدشت گفت: مسئولین امنیتی و قضایی با بررسی دقیق ، نسبت به شناسایی و دستگیری همچنین برخورد قاطع با عوامل انسانی احتمالی حریق جنگل های کوهدشت اقدام کنند.

حجت‌الاسلام آروانی روز جمعه اظهار داشت: باتوجه به وقوع حریق گسترده در منابع طبیعی بخش های کوهنانی و طرهان که موجب خسارت شده، از عموم مردم تقاضا دارم به صورت سازمان دهی شده تحت مدیریت بسیج و دیگر نهادهای مسئول جهت خاموش نمودن آتش و جلوگیری از خسارت بیشتر کمک کنند.

وی گفت: غفلت وکم کاری در این خصوص موجب خسارت جبران‌ناپذیر برای همگان خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته از مسئولین محترم نیز انتظار می‌رود با سرعت عمل و مدیریت بحران و تهیه مقدمات اطفاء حریق هر چه زودتر زمینه پایان بحران را فراهم کنند.

امام جمعه کوهنانی بیان کرد: در این راستا ضرورت دارد مسئولین شهرستانی و استانی جهت حمایت و تهیه امکانات سریعا ورود کنند.

حجت‌الاسلام آروانی گفت: از مسئولین امنیتی و قضایی میخواهم با بررسی دقیق و سریع حادثه نسبت به شناسایی و دستگیری و برخورد قاطع با عوامل انسانی احتمالی اقدامات لازم را انجام دهند تا از تکرار این حوادث در آینده جلوگیری شود.

بخشی از جنگل‌ها و مراتع منطقه "گاچال" بخش طرهان از عصر چهارشنبه ( هشتم مرداد) طعمه حریق شده بود.

بنا به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری لرستان، آتش سوزی در منطقه گاچال شهرستان کوهدشت به صورت عمدی بوده‌ است.

شیرزاد نجفی افزود: پس از تحقیقات محلی و عملیات ضربتی موفق شدیم افرادی که بصورت عمدی، دست به این کار زده بودند را دستگیر و توسط مقامات انتظامی بازداشت نمائیم که البته تحقیقات توسط مراجع ذیصلاح ادامه دارد و نتیجه نهایی آن پس از مشخص شدن، متعاقبا اعلام خواهد شد.

بر اساس آمار ۱۰ساله، شهرستان‌های خرم آباد، چگنی، کوهدشت، پلدختر و رومشکان از جمله شهرستان‌های بحرانی به‌شمار می‌روند وبا توجه به اینکه اکثر آتش سوزی ها در مناطق سخت گذر و دور افتاده به وقوع می‌پیوند، استقرار بالگرد یکی از نیازمندی‌های اصلی منابع طبیعی در استان است.

سالانه ۲ هزار هکتار از جنگل های لرستان در آتش می سوزد  که ۹۸ درصد علت آتش‌سوزی‌ جنگل‌های لرستان به دلیل عامل انسانی بوده است.

۱۵۰ منطقه بحرانی حریق با مساحت ۶۱۷ هزار و ۸۰۱ هکتار در جنگل‌های لرستان شناسایی شناسایی شده است./ایرنا

کپی