اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آزمون دکتری چطور برگزار شد؟

آزمون دکتری چطور برگزار شد؟

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه این سازمان در خصوص برگزاری کنکور تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا است، گفت: متاسفانه وضعیت به گونه‌‌ای شده که تمامی افراد مرتبط، غیر مرتبط، مسئول و غیر مسئول در خصوص آزمون‌ها اظهار نظر می‌کنند و حتی برخی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با مصوبات این ستاد مخالفت می‌کنند.

ابراهیم خدایی به تشریح نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی در حوزه‌های برگزاری آزمون دکتری پرداخت و گفت: در آزمون امروز یک سری پروتکل‌هایی از سوی سازمان سنجش تعیین شده بود، که به داوطلبان ابلاغ شد و یکی از مباحث مهم رعایت فاصله فیزیکی داوطلبان و حوزه‌های آمتحانی آزمون بود که بر این اساس ما افزایش ۴۰ درصدی حوزه‌ها را داشتیم و عوامل اجرایی نیز ۴۰ درصد افزایش یافت. ضمن اینکه زمان ورود داوطلبین در جلسه آزمون از یک به دو ساعت افزایش یافت و بازرسی بدنی نیز به طور مطلق حذف شد، هیچ حوزه‌‌ای از داوطلبان اثرانگشت نگرفت و صرفا به امضا داوطلب اکتفا شد.

وی همچنین از توزیع بیش از ۵۰ هزار ماسک در بین داوطلبین آزمون دکتری خبر داد و گفت: به حوزه‌ها تاکید کردیم که اگر احیانا داوطلبی ماسکی همراه ندارد این ماسک به طور رایگان در اختیار آنها قرار بگیرد. ضمن اینکه تمهیداتی را برای آزمون بیماران مبتلا به کرونا اندیشیده ایم. بر این اساس آنها بتوانند در بیمارستان‌ها و محل‌های مورد تایید وزارت بهداشت آزمون خود را بدهند.

خدایی با بیان اینکه مجموعا در کل کشور ۵۴ داوطلب به کرونا مبتلا هستند، خاطرنشان کرد: حوزه امتحانی داوطلبان کرونایی در تهران «بیمارستان طالقانی» تعیین شده و حدود ۳۱ داوطلب نیز در این بیمارستان آزمون خود را برگزار می‌کنند و یک نفر از داوطلبان نیز در بیمارستانی در شهر همدان در جلسه آزمون شرکت می‌کند و سایر داوطلبین نیز از محل‌های مورد تایید وزارت بهداشت آزمون خود را ارائه خواهند داد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: بعد از برگزاری آزمون دکتری، فرم نظرسنجی در سایت این سازمان قرار خواهیم داد و از داوطلبان درخواست می‌کنم که حتما در نظرسنجی شرکت کرده و اگر نکته‌‌ای در هر حوزه‌‌ای رعایت نشده، را به ما گوشزد کنند.

خدایی در خصوص برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و کنکور نیز گفت: در رابطه با آزمون‌های پیش رو دو نکته را باید عنوان کنم. ما در حال حاضر در کشور با این مساله مواجه هستیم که تقریبا تمامی افراد مرتبط، غیر مرتبط، مسئول و غیر مسئول در خصوص برگزاری آزمون‌ها و مسائل اینچنینی اظهار نظر می‌کنند. طبیعتا آنچه که برای سازمان سنجش به عنوان دستگاه اجرایی مهم است اجرای قانون است و قانون نیز همان مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است.

خدایی ادامه داد: طبیعتا سازمان سنجش بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه‌های خود را در خصوص آزمون‌ها پیش خواهد برد. نمی‌شود یک فردی خود عضو ستاد باشد اما مصوبه ستاد را زیر سوال ببرد و انتظار داشته باشد که سازمان سنجش به آن پاسخ بدهد. طبیعتا اگر قرار باشد تاریخ برگزاری آزمون‌ها تغییر کند، ستاد در این باره تصمیم می‌گیرد و ما نیز به آن عمل خواهیم کرد؛ ضمن اینکه تا کنون نیز تمامی تاریخ‌های برگزاری آزمون‌ها بر اساس تصمیمات ستاد برگزار شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: من برگزاری کنکور سراسری را ساده‌تر از آزمون دکتری می‌دانم؛ چرا که در حال حاضر متوسط تعداد داوطلبین هر حوزه ۴۰۰ نفر است اما در کنکور ما این آزمون را در ۴۰۰ شهر و در ۳۰۰۰ نقطه برگزار می‌کنیم اما آزمون دکتری در ۱۴۳ نقطه برگزار می‌شود. این در حالی است که تراکم داوطلب در آزمون سراسری در هر حوزه ما کمتر از ۱۵۰ نفر است. ضمن اینکه ما سال گذشته برای کنکور سراسری ۷۸ هزار نفر عوامل اجرایی داشتیم اما امسال این تعداد به ۱۱۵ هزار افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ما از نظر اجرایی برای برگزاری آزمون مشکلی نداریم و تحت هیچ عنوان نیز مسافرتی برای شرکت در کنکور شهری دیگر، اتفاق نخواهد افتاد اما در هر صورت اگر تغییری در برگزاری زمان آزمون‌ها اتفاق بیفتد باید بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا باشد و من از داوطلبان انتظار دارم صرفا به اطلاعیه‌های سازمان سنجش توجه کنند. چرا که این سازمان فقط بر اساس مصوبات بالادستی اقدام می‌کند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین در خصوص قرنطینه طراحان سئوالات آزمون‌ها نیز گفت: ما در مصاحبه خود اعلام کردیم افراد در داخل قرنطینه هستند اما سیستم طراحی سئوال‌ها به این شکل نیست که استاد قرنطینه شود. چرا که سئوالات به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند اما حدودا ۴۰ نفر از افرادی که این سئوالات را چاپ می‌کنند در قرنطینه قرار می‌گیرند./ ایسنا

کپی