اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

برگزاری مراسم حج با پوشش ضدکرونا
امسال بزرگ‌ترین مراسم عبادی مسلمانان جهان در سایه شیوع کرونا، با محدودیت‌های ویژه شکل و شمایل خاصی پیدا کرده است. این تفاوت در حدی بود که در نخستین روز حج سال‌جاری در عربستان، حجاج با پوشیدن ماسک و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در دسته‌های 20 نفره به دور کعبه طواف می‌کردند.
طبق مقرراتی که عربستان امسال وضع کرده، تنها 10 هزار نفر اجازه شرکت در مراسم حج را داشتند که وارد عربستان شده و در کاروان‌های 20 تا 50 نفره تقسیم شده‌اند. از بین این افراد نیز تنها کسانی که بیماری زمینه‌ای خطرناک و علایم کرونا نداشتند، اجازه شرکت در مراسم را پیدا کردند.

 

---

مرگ کودکان گرسنه به خاطر قرنطینه
سازمان ملل متحد هشدار داد؛ همه‌گیری ویروس کرونا و سیاست‌های قرنطینه‌ای مرتبط با آن جوامع فقیر و گرسنه جهان را در لبه پرتگاه قرار داده به طوری که تخمین زده می‌شود، ماهانه 10 هزار کودک بر اثر گرسنگی ناشی از کرونا و سیاست‌های قرنطینه‌ای جان خود را از دست بدهند. بنا بر این گزارش، همچنین در سطح جهان ماهانه بیش از 550 هزار کودک به خاطر همه‌گیری کرونا دچار سوء تغذیه می‌شوند که این سوء تغذیه می‌تواند معلولیت‌های فیزیکی و مغزی دائمی در کودکان بر جا بگذارد.
در این راستا 4 سازمان وابسته به سازمان ملل شامل سازمان بهداشت جهانی، یونیسف، فائو (سازمان جهانی خواربار و کشاورزی) و برنامه جهانی غذا خواستار کمک فوری دست کم 2.4 میلیارد دلاری برای گرسنگان جهان شدند.

 

---

چالش ترکیه و شبکه  های اجتماعی
پارلمان ترکیه امروز چهارشنبه با تصویب یک لایحه جنجالی اختیارات دولت برای کنترل شبکه‌های اجتماعی را افزایش داد. به موجب این قانون جدید، غول‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توئیتر باید حتماً در ترکیه دفتر نمایندگی داشته باشند و این دفاتر نمایندگی کارشان این باشد که به احکام قضایی صادره مبنی بر حذف برخی محتواها تن دهند وگرنه با جریمه‌های سنگین مواجه می‌شوند.

 

---

دوئل بر سر داروی ضد مالاریا
یک هفته پس از اینکه «دونالد ترامپ» با زدن ماسک، برخلاف گذشته خطر ابتلا به کرونا را جدی اعلام کرد، بار دیگر نسخه جنجالی قبلی اش را درمان مؤثر «کووید-19» خواند. رئیس جمهوری امریکا در شرایطی بر خوردن قرص هیدروکلروکین برای درمان کرونا اصرار دارد که دکتر «آنتونیو فائوچی»، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی در مقابل او قرار گرفته و اثرپذیری این دارو را رد می‌کند.

 

آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 16 میلیون و 915 هزار و 37 نفر رسید. آمار قربانیان 663 هزار و 894 نفر بود. امریکا همچنان در صدر آمار مبتلایان و قربانیان است. براساس آمار منتشر شده، تا ظهر امروز 4 میلیون و 498 هزار و 343 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 152 هزار و 320 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، برزیل با 2 میلیون و 484 هزار و 649 نفر مبتلا و 88 هزار و 634 قربانی در مقام دوم مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارد. هند نیز با یک میلیون و 535 هزار و 335 مبتلا و 34 هزار و 252 قربانی در جایگاه سوم جدول مبتلایان به کرونا در جهان نشسته است؛ در رتبه چهارم هم روسیه 828 هزار و 990 مبتلا و 13 هزار و 673 قربانی کووید 19 دارد. آفریقای جنوبی هم با 459 هزار و 761 مورد ابتلا و 7 هزار و 257 قربانی در رده پنجم جدول کرونا ایستاده است.

کپی