اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

«ایران» از تحولات 50 ساله قیمت جهانی طلا گزارش می‌دهد

طلا به‌دنبال فتح کانال 2000 دلار در هر اونس

طلا به‌دنبال فتح کانال 2000 دلار در هر اونس
سیاوش رضایی خبرنگار

20 دلار تا قله تاریخی / رشد 479 دلاری طلا در یک‌سال قیمت جهانی اونس طلا تا شکستن رکورد تاریخی خود تنها 20 دلار فاصله دارد. درحالی که بالاترین رکورد تاریخی قیمت اونس جهانی طلا با نرخ 1921 دلار به ثبت رسیده است، درحالی که در طول دوره‌های مختلف و از سال 1971 که امریکا قابلیت تبدیل دلار امریکا به طلا را به شکل یکطرفه فسخ کرد و عملاً به نظام برتون وودز پایان داد طلای جهانی به دلایل مختلف سیاسی و اقتصادی تغییر کرده است،

در ماه‌های اخیر این شیوع ویروس «کووید 19» است که مهم‌ترین عامل رکوردشکنی فلز زرد شده است. هرگاه شرایط اقتصادی جهان با افت مواجه می‌شود و تأثیر خود را بر بازارهای مالی و ارزش برابری ارزها می‌گذارد، سرمایه‌گذاران (حقیقی و حقوقی) به سراغ خرید و نگهداری طلا می‌روند که تجربه پنج دهه اخیر نشان داده است ضمن اینکه سرمایه‌گذاری امنی محسوب می‌شود، بازدهی قابل قبولی هم به همراه دارد.
در آذرماه سال گذشته و همزمان با انتشار نخستین اخبار از شیوع کرونا در چین قیمت اونس طلای جهانی در کانال 1470 دلار بود که تا روز گذشته بیش از 430 دلار افزایش یافته است. هرچند در ماه‌هایی که از ورود میهمان ناخوانده کرونا به اقتصاد جهانی می‌گذرد، طلا به‌دلیل انتشاراخبار مختلف از افت و خیز همه‌گیری این ویروس با نوسان بالایی همراه بوده است، اما بررسی نمودار آن در این ماه‌ها حاکی از روند صعودی آن است به طوری که در این مدت اونس طلا 5 کانال قیمتی (از 1400 تا 1900 دلار) را فتح کرده است.

تا روز گذشته طلا توانسته است رکورد 9 سال گذشته قیمتی خود را بشکند، روندی که به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران بازار بزودی رکورد تاریخی جدیدی با عبور از محدوده 1921 دلار بر جای خواهد گذاشت و به‌دنبال آن وارد کانال 2 هزار دلاری خواهد شد. دراین مدت تأثیر عمیق همه‌گیری کرونا بر اقتصاد تک‌تک کشورهای درگیر و در مجموع اقتصاد جهان، طلا را به‌عنوان امن‌ترین محل سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران جهانی جذاب کرده است. این درحالی است که در خلال مشکلاتی که کرونا به‌دلیل رکود شدید در اقتصاد جهان بر جای گذاشته است، بالا گرفتن جنگ تجاری میان امریکا و چین و همچنین تنش‌های ژئوپلیتیک در بخش‌هایی از دنیا به همراه افت چشمگیر بازارهای سهام در جهان روند صعودی بهای اونس طلا را تقویت کرده است.
فتح 5 کانال در 7 ماه
در شرایطی که نخستین نشانه‌های شیوع ویروس کرونا در آذرماه سال گذشته در کشور چین مشاهده شد و در این مقطع طلای جهانی در محدوده 1470 دلار قرار داشت، در 5 دی ماه طلا توانست با نرخ 1511 دلار وارد کانال 1500 دلاری شود. به‌دنبال آن در 29 بهمن ماه سال گذشته نیز قیمت جهانی طلا کانال بالاتر یعنی 1600 دلار در هر اونس را به دست آورد به طوری که ظرف هشت روز به میانه کانال 1600 دلاری رسید.
با وجودی که سال شمسی 98 با قیمت طلای 1600 دلاری در هر اونس به پایان رسید ولی شیوع دوباره این بیماری در جهان و انتشار گزارش‌های مأیوس‌کننده از بهبود اقتصاد جهان باعث شد در 25 فروردین ماه امسال اونس وارد کانال 1700 دلار شود.

پس از دو ماه نوسان و در شرایطی که موج دوم کرونا در بسیاری از کشورها آغاز شد و همچنان امید به ساخت واکسن مؤثر برای مقابله با این بیماری حداقل در کوتاه مدت وجود ندارد، در 18 تیرماه امسال پس از سال‌ها طلا به کانال قیمتی 1800 دلار رسید. این درحالی است که در روز گذشته طلا بعد از 9 سال به کانال 1900 دلار رسید، کانالی که مشکلات بحران بدهی در جهان در سال 2011 میلادی آن را تجربه کرده بود. اما به نظر می‌رسد عمق مشکلاتی که ویروس کرونا برای اقتصاد جهان به همراه آورده قرار است رکورد تاریخی قیمت طلا شکسته شود.
این درحالی است که تغییرات بهای اونس طلا بر بازارهای ایران نیز تأثیر مستقیمی دارد. طبق قانون پولی و بانکی هر ریال باید برابر با یک صدم گرم طلا باشد که افت و خیز قیمت طلای جهانی و به‌دنبال آن طلای داخلی این رابطه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از سوی دیگر قیمت طلا و سکه در بازار ایران بر اساس فرمولی که یک بال آن دلار و بال دیگر آن اونس طلاست ارزشگذاری می‌شود و به همین دلیل هرگاه شاهد رشد اونس طلا در بازار جهانی هستیم، به طور معمول قیمت طلا در بازار ایران نیز با رشد همراه می‌شود.
قیمت هر اونس طلا 54 برابر شده است
در سال 1971 میلادی و پس از تغییر در پیمان برتون وودز که امریکا به‌ دلیل مشکلات اقتصادی پیمان قبلی را تغییر داد و ارزش دلار در مقابل طلا افت کرد، هر اونس طلا 35 دلار قیمت داشت، قیمتی که پس از نزدیک به 50 سال 54 برابر شده و به 1901 دلار رسیده است. بررسی جهش‌های قیمت طلا در طول 50 سال گذشته حکایت از تأثیر عوامل سیاسی و اقتصادی بر قیمت این فلز زرد دارد. به طوری که در سال 1980 رشد نرخ تورم در جهان به همراه حمله شوروی سابق به افغانستان به یکباره قیمت هر اونس طلا را به 850 دلار رساند. پس از آن در سال 2008 میلادی بحران اقتصادی که اتحادیه اروپا را فراگرفت و تأثیر زیادی بر اقتصاد جهان گذاشت توانست طلا را به قله تاریخی خود تا آن زمان یعنی 1030 دلار برساند.

در سال 2009 میلادی نیز افت دوباره ارزش دلار موجب شد طلا به 1200 دلار برسد. اما در سال 2010 و بعد از آنکه انتظارات برای عبور اقتصاد اروپا و جهان از پیامدهای بحران اقتصادی 2008 برآورده نشد یک بار دیگر قیمت طلا افزایش یافت و به 1269 دلار رسید. در سال 2011 میلادی نیز بحران بدهی در جهان باعث شد اونس طلا با 1921 دلار بالاترین رکورد تاریخی خود را به ثبت برساند که تاکنون این رکورد شکسته نشده است. با این حال ورود طلا به کانال 1900 دلاری در روز گذشته پیش‌بینی‌های گذشته تحلیلگران را به واقعیت نزدیک کرد.

درهمین زمینه بلومبرگ روز گذشته گزارش داد، قیمت اونس طلا در بازار جهانی به بالای 1900 دلار- بالاترین قیمت در 9 سال گذشته- نزدیک شد زیرا نگرانی از رشد اقتصاد جهانی باعث افزایش تقاضا برای دارایی‌های امن شده است. همچنین، اثرات رشد همه‌گیری کرونا بر بهبود اقتصادی و افزایش تنش‌های بین امریکا و چین موجب شده است تقاضا برای طلا افزایش یابد.

قیمت نقره نیز به بالاترین افزایش هفتگی در چهار دهه اخیر دست یافت. عواملی همچون نرخ بهره پایین، تضعیف دلار، اثرات بحران همه‌گیری کرونا بر اقتصاد و ابهامات ژئوپلیتیکی، دو فلز طلا و نقره را در مسیر بزرگترین افزایش سالانه در یک دهه قرار داده است. گروه یوبی‌سی پیش‌بینی می‌کند قیمت طلا تا پایان ماه سپتامبر به 2000 دلار در اونس برسد.
در بخش سیاسی نیز، وزیر امور خارجه امریکا، رهبران چین را به تمایل به سلطه جهانی متهم کرد. این اظهارات پس از آن صورت گرفت که امریکا به طور غیرمنتظره‌ای دستور داد چین کنسولگری خود را در هیوستون به‌دلیل سال‌ها جاسوسی در مورد دارایی‌های تجاری و امنیتی امریکا تعطیل کند. چین این اتهامات را رد کرد و در روز جمعه دستور داد تا امریکا کنسولگری خود را در شهر جنوبی چنگدو چین تعطیل کند.

در همین حال، سرمایه‌گذاران انتظار دارند اقدامات بیشتری در رابطه با سیاست‌های مالی و پولی صورت گیرد، زیرا چشم‌انداز بهبود اقتصادی همچنان نامشخص است. رهبران اتحادیه اروپا در این هفته در مورد محرک بی‌سابقه‌ای به ارزش 750 میلیارد یورو به توافق رسیدند. فدرال رزرو نیز در هفته آینده در مورد حمایت‌های اقتصادی تصمیم‌گیری خواهد کرد.
رشد 479 دلاری قیمت طلا در یک‌سال
براساس اطلاعات ارائه شده قیمت اونس جهانی طلا در یک ماه اخیر 137 دلار رشد داشته است که این میزان افزایش در 6 ماه گذشته به 325 دلار می‌رسد. همچنین اونس طلا در مقایسه با یک‌سال اخیر با رشد 479 دلاری مواجه شده است، رقمی که اگر نسبت به 5 سال گذشته بررسی شود به 805 دلار می‌رسد. همچنین اونس طلا در 20 سال گذشته نیز 1622 دلار رشد داشته است.


 

کپی