اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

قاضی پورتلند دستگیری خبرنگاران و ناظران قانونی در اعتراضات را ممنوع کرد

قاضی پورتلند دستگیری خبرنگاران و ناظران قانونی در اعتراضات را ممنوع کرد

یک قاضی دادگاه فدرال شهر پورتلند آمریکا با صدور حکمی هر گونه دستگیر کردن خبرنگاران و ناظران قانونی حاضر در اعتراضات شبانه در نزدیکی مجموعه ساختمانهای دولتی در این شهر توسط پلیس و به کارگیری زور فیزیکی علیه آنها در صورتی که مظنون به ارتکاب جرم نباشند را ممنوع اعلام کرد.

 مایکل اچ. سایمون، قاضی فدرال آمریکایی پنجشنبه شب این حکم موقت ممنوعیت را در آستانه برگزاری شب دیگری از اعتراضات در مرکز پورتلند صادر کرد.

ویدیوهای گرفته شده توسط فیلمبرداران خبری لحظه های وحشتناکی را نظیر آسیب دیدن شهردار شهر از بابت گاز اشک آور به کار گرفته شده توسط نیروهای امنیتی طی روز چهارشنبه ثبت کرده اند.

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا از وزارت امنیت داخلی و اداره مارشالز سرویس که فرماندهی افسران امنیتی را به عهده دارد شکایت کرده و به توضیح در خصوص سواستفاده های رخ داده از سوی مقامها علیه خبرنگاران شناخته شده پرداختند.

حکم مذکور که از سوی مایکل اچ. سایمون قاضی فدرال آمریکایی در ضمن قرائت نقل قولهایی درباره اهمیت مطبوعات آزاد گشایش پیدا کرد همچنین تصریح می دارد که خبرنگاران می توانند دستورهای مقامها برای متفرق شدن را نادیده بگیرند.

حکم مذکور می تواند چالشهایی جدیدی را برای ماموران امنیتی فدرالی که ماموریت محافظت از اموال فدرال را اجرا می کنند به وجود بیاورد. طی دو ماه گذشته معترضان چند نوبت تلاش کردند حصارها را پایین آورده و به دادگاه مارک او. هتفیلد یعنی جایی که دفتر کار سایمون قرار دارد وارد شوند.

بیش از ۴۰ تن توسط افسران فدرال بازداشت شده و دست کم ۲۶ تن از سوی مقامهای فدرال با طرح اتهام مواجه شدند.

وزارت دادگستری در اسناد دادگاهی عنوان کرده ممنوع شدن حمله افسران فدرال به این گروه ها با توجه به ارزیابی هایی که آنها باید در کسری از ثانیه در موضعیت های پرآشوب و پر هرج و مرج برای محافظت از اموال فدرال و جان خودشان اتخاذ کنند غیرقابل کارکرد است./ ایسنا

 

کپی