اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رای مثبت مجلس نمایندگان آمریکا به برداشتن مجسمه‌های کنفدراسیون از کاخ کنگره

رای مثبت مجلس نمایندگان آمریکا به برداشتن مجسمه‌های کنفدراسیون از کاخ کنگره

مجلس نمایندگان آمریکا به برداشتن مجسمه‌های کنفدراسیون از کاخ کنگره رای مثبت داد.

مجلس نمایندگان آمریکا به قانونی رأی داد که بر اساس آن، مجسمه افرادی که به کنفدراسیون خدمت کرده یا به طریق دیگری از برده‌داری دفاع کرده‌اند، از کاخ کنگره حذف شوند؛ موضوعی که جرقه آن با تظاهرات سراسر آمریکا در راستای عدالت نژادی، کلید خورد.

به نقل از "هیل"،  این قانون با ۳۰۵ رأی موافق در برابر ۱۱۳ رأی مخالف، مورد تأیید قرار گرفت. تمام رأی‌های "نه" از سمت قانون‌گذاران جمهوری‌خواه بود، در حالی که ۷۲ نماینده جمهوری‌خواه به حذف مجسمه‌ها رأی دادند.

"کارن باس"، رهبر انجمن سیاه کنگره پیش از رأی‌گیری گفت: تصور کنید به عنوان یک آمریکایی سیاه‌پوست، چه حسی دارد که بدانی اجدادت کنگره را ساختند، آن‌وقت هنوز مجسمه‌های افرادی در کنگره است که این اجداد را به عنوان برده گرفتند.

وی همچنین یادآور شد که قانون حذف مجسمه‌های کنگره، کمتر از یک هفته بعد از مرگ "جان لویس" مورد تأیید قرار می‌گیرد؛ اسطوره حقوق شهروندی که در مارس ۱۹۶۳ در واشنگتن سخنرانی کرد و در راهپیمایی دیگری در شهر سلما، ایالت آلاباما توسط پلیس دچار شکستگی جمجمه شد.

باس اظهار کرد: فکر می‌کنم زمان مناسبی است که این اقدام (حذف مجسمه‌های کنگره) را به عنوان احترام به آقای لویس انجام دهیم. مهم‌ترین افتخار آقای لویس از نظر من، گرفتن امضا برای قانون حق رأی است. اما این هم طریقی است که می‌توانیم میراث او را گرامی بداریم چرا که آنچه او هرروز برایش می‌جنگید، دقیقاً عکس این نمادها (مجسمه‌های کنفدراسیون) است.

/ایسنا 

کپی