اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تهدید سلامت جامعه با همزمانی کرونا و آنفلوآنزا

تهدید سلامت جامعه با همزمانی کرونا و آنفلوآنزا

«همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کرونا سلامت جامعه را بیش از پیش در معرض تهدید قرار خواهد داد؛ در صورت وقوع این اتفاق کودکان، زنان باردار، سالمندان و افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، حتما باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.»

عبدالله کریمی - متخصص عفونی - افزود: با توجه به اینکه کرونا و آنفلوآنزا هر دو ویروس هستند و علایم بروز آنها شبیه هم است، هم زیستی این دو ویروس در فرد بسیار خطرناک بوده  شرایط سلامتی فرد مبتلا در معرض خطر قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: این دو بیماری ریه را درگیر کرده و فرد مبتلا را دچار تب و لرز، سردرد و سایر علایم مشابه خواهد کرد به همین دلیل برای پیشگیری از کرونا و آنفلوآنزا از مردم می خواهیم اصول بهداشتی را به طور کامل رعایت کرده و کسانی که واجد شرایط هستند حتما واکسن آنفلوآنزا را امسال بزنند.

کریمی با بیان اینکه ۲ تا ۱۰ درصد کودکان به کرونا مبتلا می شوند، ادامه داد: آنفلوآنزا در کودکان بویژه زیر پنج سال شایع تر است و باید واکسن را بزنند.

به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علایم اولیه ویروس های آنفلوآنزا و کرونا شامل تب و سرفه است و بدون آزمایش نمی‌توان آن‌ها را از یکدیگر تشخیص داد و  ذات‌الریه بین بیماران مبتلا به کرونا کاملا شایع است.
وی افزود: پس از آلودگی به ویروس ها، آنتی بادی‌هایی در بدن تولید می‌شود که با ویروس مقابله کرده و مانع ابتلای مجدد به آن می‌شود ولی مشخص نیست که این مصونیت تا چه مدت باقی می‌ماند و ممکن است با ابتلا به سایر انواع ویروس کرونا که موجب سرماخوردگی عادی می‌شود، این مصونیت از بین برود در حال حاضر واکسن آنفلوآنزا  حداقل موجب مصونیت در برابر آنفلوانزا می‌شود.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش اعلام کرد باید دوران نسبتا طولانی را با کرونا سپری کنیم" و هشدار داده است که ممکن است همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در پاییز ما را غافلگیر کند.

به گفته وی، باید چهار تا ۶ ماه دیگر صبر کرد تا رفتار ویروس کرونا را یک مقدار واقع بینانه‌تر ببینیم و "نه من و نه هیچ کس در دنیا نمی‌تواند پاسخ دهد که این ویروس چه خواهد کرد، ما هر روز شرایط جدیدی را از این ویروس مشاهده می‌کنیم و نمی‌دانیم ویروس به چه سمت و سویی حرکت می‌کند".

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز چمدی پیش بر ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا برای کودکان در فصل پاییز تاکید کرد.

مسعود مردانی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و همه گیری این ویروس و از آنجایی که آنفلوآنزا نیز در فصول سرد سال بسیار رایج است، کودکان امسال باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند تا از ابتلا به این بیماری در امان بمانند./ ایرنا 

خطر همزمانی ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا

شباهت نگران‌کننده علائم کرونا و آنفلوآنزا/ کودکان بهترین عامل سرایت عفونت کرونا

در پاییز باید واکسن آنفلوآنزا به کودکان تزریق شود
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 
کپی