اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تاثیر مستقیم کرونا بر قلب

تاثیر مستقیم کرونا بر قلب

مطالعه‌‌ای که به تازگی در خصوص سلول‌های بنیادی و بیماری کووید ۱۹ انجام شده حاکی از آن است که کروناویروس جدید، می‌تواند سلول‌های قلب را از طریق همان گیرنده موجود در ریه‌ها آلوده کند.

در ابتدا کارشناسان تصور می کردند که COVID-19 یک بیماری تنفسی است و علائمی از جمله سرفه، تنگی نفس و ذات الریه است. با این حال، شواهد جدید در مورد COVID-19 نشان می دهد که این بیماری همچنین می تواند باعث علائم عصبی و قلبی شود.

پزشکان تغییراتی در سیستم گردش خون در افراد مبتلا به COVID-19 گزارش کرده اند که بعضی اوقات منجر به لخته شدن خون و همچنین عوارض قلبی مانند تغییر در ریتم قلب، آسیب به بافت قلب و سکته قلبی می شود.

اگرچه توافق گسترده ای وجود دارد مبنی بر اینکه COVID-19 خطری برای قلب است، چه این علائم به طور مستقیم ناشی از ویروس باشد و چه در نتیجه سایر فرایندهای بیماری، مانند التهاب، دلایل آن همچنان نامشخص است.
دانشمندان در مطالعه ای جدید، با نشان دادن اینکه SARS-CoV-2 می تواند سلولهای قلبی را آلوده کند و عملکرد آنها را تغییر دهند ، نشان می دهند که علائم قلبی COVID-19 ممکن است نتیجه مستقیم عفونت بافت قلبی باشد.

دانشمندان برای تولید سلولهای قلبی از نوعی سلول بنیادی بنام سلولهای بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) استفاده کردند.

دانشمندان می توانند iPSC را از سلولهای پوستی شخص ایجاد کنند و سپس آنها را مجدداً برنامه ریزی کنند تا به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند. آنها ابزار مفیدی برای تحقیق در مورد بیماری های انسانی و راهی برای آزمایش درمان های جدید ارائه می دهند.

در این مطالعه، تیم iPSC ها را برای تبدیل شدن به سلولهای قلبی برنامه ریزی کرده و بعداً آنها را با SARS-CoV-2 انکوبه کردند. محققان با استفاده از میکروسکوپ و تکنیک های تعیین توالی ژنتیکی دریافتند که SARS-CoV-2 می تواند به طور مستقیم سلول های قلب را آلوده کند.

آنها همچنین نشان دادند که ویروس می تواند به سرعت در سلولهای قلب تقسیم شود و این باعث تغییر در توانایی ضربان قلب بعد از مدت زمان کمتر از ۳ روز می شود.
دانشمندان کشف کردند که این سلولهای بنیادی مشتق از سلولهای بنیادی مستعد عفونت توسط کروناویروس جدید هستند، که این ویروس همچنین می تواند به سرعت در سلولهای عضله قلب تقسیم شود.

چگونه ویروس در وهله اول وارد قلب می شود؟ محققان پیشنهاد می کنند که یک روش برای دستیابی به آن می تواند با استفاده از آنزیم ۲ تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE2) باشد. این همان گیرنده ای است که ویروس از آن برای آلوده کردن سلول ها در ریه ها استفاده می کند.

مطالعات نشان داده اند که درمان با آنتی بادی ACE2 می تواند به جلوگیری از تکرار SARS-CoV-2 کمک کند و سلول های قلب را نجات دهد.

با مسدود کردن پروتئین ACE2 با یک آنتی بادی، ویروس به راحتی قادر به اتصال به پروتئین ACE2 نیست، بنابراین نمی تواند به راحتی وارد سلول شود. این امر نه تنها به ما در درک مکانیسم های عملکرد این ویروس کمک می کند بلکه روشهای درمانی را پیشنهاد می کند که می تواند به عنوان یک درمان بالقوه برای عفونت SARS-CoV-2 مورد استفاده قرار گیرد.

محققان پیشنهاد می کنند دانشمندان از سلولهای بنیادی مشتق از سلولهای بنیادی قلب برای غربالگری داروهای جدید و یافتن ترکیباتی که قادر به جلوگیری از عفونت سلولهای قلبی هستند، استفاده کنند.
این سیستم آزمایشگاهی کلیدی می تواند برای درک تفاوت در تغییر روند بیماری های مربوط به عروق کرونوی ویروس SARS و MERS مفید باشد.
البته محدودیت هایی برای این روش وجود دارد. اینها شامل این واقعیت است که سلولهای بنیادی مشتق شده از سلولهای بنیادی دقیقاً مشابه واقعیت نیستند./ شفقنا 

قلب بیماران کرونایی غیرعادی کار می‌کند

کرونا فقط بیماری تنفسی نیست/ خطر آسیب‌های قلبی، کبدی، کلیوی و مغزی برای بیماران
 

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
کپی