اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
ما­به­ التفاوت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از امروز واریز می‌شود

حداقل دستمزد؛ یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان

حداقل دستمزد؛ یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان

بالاخره انتظار 3 ماهه بازنشستگان تأمین اجتماعی به پایان رسید؛ از امروز شنبه ۳۱ خرداد تا یک هفته آینده واریز مابه‌‌التفاوت ناشی از افزایش حقوق آغاز می‌شود؛ البته در یک هفته آتی فقط مابه التفاوت حقوق خرداد ماه پرداخت می‌شود و معوقات اردیبهشت و فروردین در تیرماه واریز می‌شود.

  بنفشه محمودیان رئیس گروه محاسباتی بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی در واکنش به سؤالات مستمر بازنشستگان این سازمان درباره نحوه و میزان افزایش مستمری‌ها گفت: در سال‌جاری حداقل دستمزدها ۲۶ درصد رشد کرده و سایر سطوح دستمزدی از افزایشی معادل ۱۵ درصد به علاوه ماهانه ۱۶۴ هزار تومان بهره­ مند شده‌اند. افزایش مستمری‌های تأمین اجتماعی نیز منطبق بر همین مصوبه و عینا در همین قالب پیشنهاد شده است که ان شاءالله اجرایی خواهد شد. وی اظهار داشت: سال گذشته رقم حداقل دستمزد یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان بود که امسال به یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان می‌رسد. به گفته رئیس گروه محاسباتی بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی، مستمری بگیرانی که مستمری بیش از این مبالغ و بالاتر از حداقل دریافت می‌کردند، باید مستمری سال قبل را در ۱.۱۵ ضرب کنند و عدد حاصله را با رقم ۱۶۴ هزار تومان جمع کنند تا مستمری سال ۹۹ به دست بیاید. محمودیان ادامه داد: کمک هزینه مسکن و خواربار از این جمله است و مقدمات افزایش مضاعف اینها در سال‌جاری فراهم شده که طی هفته آتی با نمایندگان تشکل‌های بازنشستگی آخرین هماهنگی‌ها صورت می‌گیرد و رقم نهایی مشخص می‌شود که در حداقل دریافتی مؤثر است. وی با بیان اینکه علاوه بر این دوموضوع امسال متناسب‌سازی مستمری‌ها  مطرح است گفت: متناسب‌سازی حقوق از مطالبات بازنشستگان است و با عزم جدی مدیرعامل سازمان، مذاکرات متعددی از اسفند ماه برای تأمین منابع آغاز شده و خوشبختانه به تفاهمات خوبی منجر شده و امیدواریم ظرف حداکثر دوماه آینده اجرایی شود که انتظار می‌رود به اندازه قابل توجهی در افزایش حداقل حقوق مؤثر باشد.
وی با اشاره به اینکه کل افرادی که از سازمان تأمین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است گفت: از این تعداد حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بازنشسته هستند. افرادی را  هم داریم که از کارافتاده‌اند و حدود ۱۳۰ هزار نفر اند و بازماندگان بیمه شدگان متوفی نیز حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هستند.

کپی