اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بازتاب پرچمداری «زهرا نعمتی» در سایت‌های خارجی

بازتاب پرچمداری «زهرا نعمتی» در سایت‌های خارجی

برخی سایت‌های خارجی از پرچمدار شدن زهرا نعمتی برای تیم ایران در المپیک ریو 2016 خبر دادند.

ایران آنلاین / زهرا نعمتی، تیرانداز ایران در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک ریو امسال «پرچمدار تیم ایران» خواهد بود.

نعمتی 30 ساله سهمیه بازی‌های المپیک و پارالمپیک 2016 را کسب کرده است. او اولین ورزشکار آسیایی است که توانسته است در هر دو مسابقات سهمیه کسب کند.

نعمتی سومین زن ایرانی خواهد بود که پرچمدار تیم ایران در المپیک می‌شود. پیش از این لیدا فریمان در المپیک آتلانتا 1996 و هما حسینی در المپیک پکن 2008 پرچمدار ایران بودند.

نعمتی پیش از تصادف در سال 2004 و معلولیت از ناحیه ستون فقرات، کمربند مشکی تکواندو داشته است. دو سال بعد از تصادف، او شروع به انجام ورزش تیراندازی با کمان می‌کند و خیلی زود در این رشته پیشرفت می‌کند.

درست 6 ماه بعد از شروع تیراندازی با کمان، او در مسابقات قهرمانی کشور شرکت می‌کند و با افراد سالم مسابقه می‌دهد و مقام سوم را کسب می‌کند.

به ‌این‌ ترتیب او به تیم ‌ملی ایران دعوت می‌شود و در همه مسابقات قهرمانی که شرکت می‌کند، مدال می آورد. نعمتی در سال 2012 برای اولین بار در پارالمپیک شرکت کرد و در این مسابقات مدال طلای انفرادی و مدال برنز تیمی را کسب کرد.

سال گذشته او مدال طلای مسابقات قهرمانی پاراآسیایی تیراندازی با کمان را در بانکوک کسب کرد و در مسابقات قهرمانی آسیا تیراندازی ریکرو نیز مدال نقره را کسب کرد.

نعمتی سیزدهمین ورزشکاری خواهد بود که هم در المپیک و هم در پارالمپیک شرکت می‌کند. البته تاکنون تنها پنج ورزشکار بودند که همزمان در یک سال هم در پارالمپیک و هم در المپیک شرکت کردند.

اولین نفر، پائولو فانتاتو بوده است که در رشته تیراندازی با کمان در المپیک و پارالمپیک آتلانتا شرکت کرد. او توانست در پارالمپیک در مسابقه تیمی مدال طلا کسب کند. ورزشکار دیگر ناتالی پارتیکا بود که در سال 2008 و 2012 در هر دو مسابقات المپیک و پارالمپیک شرکت کرد.

دو ورزشکار از آفریقای جنوبی نیز توانستند در هر دو مسابقه شرکت کنند. یکی از آنها، ناتالی دو توا شناگر این کشور بود که در مسابقات آب‌های آزاد 10 کیلومتر در پکن 2008 شرکت کرد و شانزدهم شد. او در پارالمپیک پنج مدال طلا کسب کرد و در سال 2012 در مراسم افتتاحیه پرچمدار آفریقای جنوبی بود.

در مسابقات لندن 2012 نیز اسکار پیستوریوس از آفریقای جنوبی در مسابقات المپیک و پارالمپیک شرکت کرد. او نیز پرچمدار تیم آفریقای جنوبی شد و در آن سال دو مدال طلا کسب کرد./ایسنا

کپی