اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مخالفت وزیر دفاع آمریکا با اعزام ارتش برای فرونشاندن اعتراضات

مخالفت وزیر دفاع آمریکا با اعزام ارتش برای فرونشاندن اعتراضات

اعتراضات عمدتا «مسالمت آمیز» ده‌ها هزار معترض آمریکایی در حالی برای هشتمین شب متوالی در سراسر این کشور ادامه یافته که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا از استقرار ارتش در خیابان‌ها برای پایان دادن به تظاهرات حمایت نکرده است.

او گفته استفاده از ارتش باید به عنوان «گزینه آخر» مد نظر قرار داده شود.

دو روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور تهدید کرده بود برای توقف اعتراضات از ارتش کمک خواهد گرفت.

پاپ هم در پیامی خواستار توجه به «تبعیض نژادی» شده است. او ضمن محکوم کردن خشونت‌ها گفته: «ما نمی‌توانیم چشمانمان را به روی تبعیض نژادی ببندیم.»

امروز مرکز لندن هم شاهد تظاهراتی در محکومیت کشته شدن جورج فلوید بود.

در آمریکا، شهر هیوستون در تگزاس، زادگاه جورج فلوید شاهد یکی از بزرگترین تظاهرات بود. ۱۶ نفر از اعضای خانواده و بستگان آقای فلوید در این تظاهرات که گفته شده ۶۰ هزار نفر در آن حضور داشتند، شرکت کردند؛ شهردار و رئیس پلیس هیوستون هم در این مراسم بودند.

دیشب در بعضی شهرها معترضان از قانون منع تردد سرپیچی کردند و آن را نادیده گرفتند. در مرکز واشنگتن، پلیس با تاریک شدن هوا به معترضان گاز اشک آور شلیک کرد.

ارتش به خیابان‌های پایتخت آمد و هلی‌کوپترها بالاسر معترضانی که به سوی کاخ سفید در حرکت بودند می‌چرخید.

علت تظاهرات خیابانی به غیر از خشم عمومی از نحوه کشته شدن آقای فلوید، محکومیت «قساوت» پلیس علیه یک شهروند سیاهپوست بوده است.

با خودداری معترضان از به رسمیت شناختن قانون منع تردد که یک هفته دیگر هم تمدید شده، در منطقه منهتن نیویورک از تردد خودروها جلوگیری شد.

تظاهرات مشابهی هم در شهرهای دیگر نظیر لس آنجلس، فیلادلفیا، آتلانتا و سیاتل برگزار شد.

اوضاع شهر مینیاپولیس که جورج فلوید در آن کشته شد، آرام گزارش شده است اما در سیاتل، پورتلند و آتلانتا گزارش‌ها از شلیک گاز اشک‌آور به معترضان حکایت داشت.

تظاهرات در نقاط مختلف آمریکا روز چهارشنبه بار دیگر درحال گسترش بوده است. اینها از جمله اعتراضاتی است که هم اکنون در جریان است:

اورلاندو، فلوریدا - به گفته پلیس جمعیتی بیش از دو هزار نفری به طرف شهرداری راهپیمایی می‌کنند. تریوان مارتین جوان غیرمسلح سیاهپوست در سال ۲۰۱۲ در این شهر به دست یک محافظ محلی کشته شد. این محافظ که داوطلبانه کار می‌کرد بعدا از قتل او تبرئه شد که اعتراضات گسترده‌‌ای در پی داشت
لس آنجلس، کالیفرنیا - عصر سه شنبه گروه بزرگی در برابر محل اقامت شهردار شهر تجمع کرده‌‌اند فیلادلفیا، پنسیلوانیا- گروه بزرگی راهپیمایی در شهر را شروع کرده است که پیش از آغاز مقررات منع تردد در ساعت ۲۰:۳۰ به وقت محلی است. تا این لحظه درگیری‌‌ای با پلیس گزارش نشده است. روز دوشنبه تظاهرکنندگان در یک جاده در این شهر با گاز اشک آور پلیس روبرو شدند که سعی داشت آنها را متفرق کند
شیکاگو، ایلینوی - برای دومین روز متوالی، تظاهرکنندگان درحال تجمع در محله «نورت ساید» این شهر هستند
نشویل، تنسی - تظاهرکنندگان درحال خواندن یک آواز جنبش مدنی سیاهان با اعضای گارد ملی در مقابل مجلس ایالتی رو در رو شدند. در نهایت نیروهای گارد ملی با زمین گذاشتن سپرهای ضدشورش خود موافقت کردند./ بی‌بی‌سی

 

کپی