اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اکونومیست تحلیل کرد: چرا بازار بورس ایران جذاب شده است

اکونومیست تحلیل کرد: چرا بازار بورس ایران جذاب شده است
آیسان تنها مترجم

در روزهای اوج شیوع کرونا زمانی‌که بورس جهانی در حال ریزش بود، بورس ایران با شتاب فزاینده‌ای رشد می‌کرد. این موضوعی بود که بسیاری از کارشناسان اقتصادی داخلی و بین‌المللی به تحلیل و ارزیابی آن پرداختند. حالا در همین زمینه اکونومیست گزارشی کوتاه منتشر کرده و تلاش کرده دلیل صعود رشد شاخص بورس ایران در روزهای کرونا را تحلیل کند. طبق بررسی اکونومیست جذاب نبودن بازارهای موازی، ایرانیان را به سوی بازار بورس هدایت کرده است.


به‌گزارش «ایران»، اکونومیست در گزارشی کوتاه با عنوان «چرا بورس ایران صعودی است؟»، سیمایی کلی از اقتصاد تحریمی ایران ارائه کرده و آورده است: به نظر می‌رسد که برای رنج ایران پایانی نیست... در حالی که این کشور به تازگی با شیوع گسترده کووید19 مبارزه کرده، نشانه‌هایی وجود دارد که از موج دوم این بیماری نیز آسیب خواهد دید. این وضعیت برای ایران در حالی به وجود آمده است که در سال گذشته اقتصاد ایران رشد منفی 8 درصدی را تجربه کرده است. امسال نیز رشد اقتصادی مناسبی درانتظار ایران نیست. این وضعیت به‌دلیل تحریم‌های گسترده امریکا است که دست ایران را از بازارهای جهانی قطع کرده است. حالا هم ویروس کرونا مزید بر علت شده است.
اکونومیست در گزارش خود با اشاره به این نکته که هدف از این گزارش پرداختن به موضوع بورس ایران است، آورده: بورس ایران در روزهای اوج شیوع گسترده کرونا و ریزش بورس جهانی، با شتاب اوج ‌گرفت. با وجود وضعیت کنونی اقتصاد ایران، بازار بورس ایران در حال شکوفایی است. اگر بخواهیم وضعیت شاخص بورس ایران را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که شاخص اصلی بورس ایران طی دو سال به قیمت پول رایج این کشور 10 برابر شده است. حتی اگر بخواهیم وضعیت بورس ایران را با ارزهای جهانی بسنجیم در ماه‌های اخیر یکی از بهترین عملکردها در دنیا را داشته است. علت اصلی پر رونق بودن این بازار این است که ایرانیان امکان سرمایه‌گذاری پول خود در بازارهای دیگر را ندارند. با تورم بالای 30 درصد و کاهش ارزش پول ملی، سپرده‌گذاری در بانک منطقی نیست. همچنین دولت با ابزارهای مختلف سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای خارجی را دشوار کرده است. در حالی که تحریم‌های امریکا هم دسترسی ایرانیان به بازار سهام خارجی را دشوار کرده است. در نتیجه ایرانیان گزینه‌های محدودی برای سرمایه‌گذاری دارند.
به بیان اکونومیست چنین وضعیتی منجر به آن شده است که حتی ایرانیان تازه‌کار وارد بازار بورس ایران شوند. به تازگی دولت ایران اجازه داده است افرادی که سهام عدالت دارند هم آن را در بورس خرید و فروش کنند. سهام عدالت شامل بخشی از سهام شرکت‌های دولتی می‌شود که چندین سال پیش دولت به مردم ارائه کرد. حالا مجموع این تصمیمات به این نتیجه منجر شده است که حجم معاملات روزانه طی دو سال از 100 میلیون دلار به 400 میلیون دلار افزایش پیدا کند.
آنچه این روزها از مسئولان ایرانی به‌گوش می‌رسد این است که ورود مردم ایران به بازار بورس را تشویق می‌کنند. آنها بورس را زمینه‌ای برای افزایش امیدواری مردم در وضعیت بحرانی اقتصادی و در عین حال افزایش درآمدهای خود مردم یافته‌اند. دولت به‌تازگی صندوقی را برای مبادله اموال بانک‌های دولتی و مؤسسات مالی خود ایجاد کرده و آن را برای خرید و فروش در بازار بورس عرضه کرده است. پیش‌بینی می‌شود که دولت چنین کاری را با سایر دارایی‌ها اعم از دارایی‌های معدنی، فولاد و پتروشیمی هم انجام دهد. در انتهای گزارش اکونومیست آورده شده است: البته برخی نگرانی‌ها درباره ریزش بورس در ایران وجود دارد. با وجود رغبت عمومی که نسبت به بازار بورس ایران شکل گرفته و استقبال مسئولان ایرانی از آن، با این حال نگرانی‌ها از به وجود آمدن یک حباب در بورس ایران افزایش یافته است.

کپی