اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

مصرف زیاد ویتامین D تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد

مصرف زیاد ویتامین D تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد

یک متخصص داخلی با تاکید بر اینکه تاکنون شواهد علمی کافی برای اثبات تاثیر مصرف زیاد ویتامین D بر ویروس کرونا وجود ندارد، نسبت به خطرات مصرف بیش از حد ویتامین D برای سلامتی افراد به‌ویژه افراد دارای بیماری‌های خاص و مشکلات کلیوی هشدار داد.

فاطمه عباسی اظهار داشت: در شرایط کنونی جهت کاهش ویروس کرونا، علاوه بر رعایت بهداشت فردی و رعایت فاصله گذاری افراد، تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب و فعالیت فیزیکی کافی توصیه می شود و به علت رایج بودن کمبود ویتامین D در اکثر افراد و گروه های مختلف سنی نقش این ریزمغذی در تقویت سیستم ایمنی بدن، استفاده از مکمل های ویتامین توصیه می شود.

عباسی ادامه داد: منبع اصلی این ویتامین نور مستقیم خورشید است که توسط یک واکنش شیمیایی وابسته به تابش اشعه فرابنفش در پوست بدن تشکیل می شود و در مواد غذایی از جمله ماهی های روغنی، زرده تخم مرغ و شیرغنی شده و روغنهای خوراکی غنی شده نیز موجود است.

وی تصریح کرد: ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است برای جذب آن روده فرد باید بتواند چربی خوراکی را هضم و جذب کند، افرادی که مبتلا به هستند نیاز به دریافت ویتامین D بیشتری دارند، زیرا ذخایر چربی بدن آنها مقدار زیادی این ویتامین  را در خود نگه می‌دارد، بنابراین افراد چاق تا ۴۰ درصد نیازمند ویتامین D بیشتری نسبت به فردی با وزن متعادل هستند.

این متخصص داخلی گفت: بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، افرادی که ماهانه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D مصرف می کنند باید به همین روال ادامه دهند و کسانی که  مکمل این ویتامین را ماهانه مصرف نکرده‌اند نیز ماهانه یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی آن را مصرف کنند و از خوردن  خودسرانه مکمل با دوزهای بالا خودداری کنند.

عباسی خاطرنشان کرد: اشخاصی که با تشخیص پزشک دچار کمبود ویتامین D هستند نیز باید با روش‌های درمانی تجویزشده توسط پزشک معالج خود تحت درمان قرار گیرند./ ایرنا

احتمالا سطح پایین ویتامین دی باعث ابتلای شدید به کرونا می‌شود

هشدارهای بدن نسبت به کمبود ویتامین « د »

با ویتامین D به جنگ کرونا بروید

دوز مورد نیاز افراد به ویتامین D برای پیشگیری از کرونا
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
کپی