اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
بیش از 140 سیاستمدار و چهره برجسته جهانی در نامه‌ای تأکید کردند

واکسن کرونا مال همه است، رایگان

واکسن کرونا مال همه است، رایگان

گروه جهان / بیش از 140 سیاستمدار و چهره برجسته جهانی با امضای طوماری، خواستار توزیع عادلانه واکسن کرونا و جلوگیری از انحصاری شدن حق تولید آن شدند.
به گزارش «فایننشال تایمز»، پس از آنکه شماری از کشورهای داوطلب برای تولید واکسن خواستار تخصیص میلیاردها دلار از سوی دولت‌های جهان برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی و تولید انبوه آن شدند، جمعی از فعالان حقوق بشری سازمان ملل و مؤسسه «آکسفام»، نامه‌ای سرگشاده با موضوع رعایت عدالت در توزیع واکسن کرونا را با امضای رئیس جمهور آفریقای جنوبی، سنگال، پاکستان و غنا و همچنین گوردون براون نخست وزیر سابق انگلیس، فرناندو کاردوسو رئیس جمهور سابق برزیل، هلن کلارک نخست وزیر سابق نیوزیلند، ماریا فرناندا اسپینوزا رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل و جوزف استیگلیتز برنده نوبل ادبی و شمار زیادی چهره‌های شناخته شده سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و تجاری دیگر جهان منتشر کردند.
«سیریل رامافوزا»، رئیس جمهور آفریقای جنوبی و رئیس اتحادیه آفریقا گفت: «فراخوان تولید واکسن، روزنه امیدی برای پایان یافتن این همه‌گیری دردناک جهانی است. اما در صورتی مؤثر خواهد بود که به سود همه مردم جهان باشد. در این مورد نمی‌توان انحصار، رقابت‌های ناشیانه و منافع ملی‌گرایانه را تحمل کرد.» به واقع فعالان حقوق بشری نگران گم شدن صدای مبهم و گنگ جوامع مدنی در برابر سرمایه‌گذاران کشورهای ثروتمند هستند. به طوری که «ابا کالوندو»، سخنگوی اتحادیه آفریقا معتقد است: «تلاش آفریقا برای تأمین کیت شناسایی و تجهیزات ایمنی و بهداشتی با زیاده‌خواهی‌های کشورهای ثروتمند با بحران روبه‌رو است. به همین دلیل نگرانیم که در روند واکسن نیز کشورهای محروم جهان باز هم قربانی شوند. شرایط طوری است که با حضور کشورهای ثروتمند، سرمایه‌گذاری‌های ما هم نتیجه‌ای نخواهد داشت.»«ها جون چانگ»، اقتصاددان کمبریج و یکی از امضاکنندگان این طومار با اشاره به بندی که سازمان تجارت جهانی را ملزم به تأمین بودجه برای موارد خاص حقوق بشری می‌کند، گفت: «این واکسن حتی با تولید انبوه زمانی مؤثر خواهد بود که در اختیار همه جهان قرار گیرد. حتی اگر مثل خیلی از داروها فقط کشورهای ثروتمند استفاده کنند، هیچ تأثیری در کنترل ویروس نخواهد داشت.»در این بین رئیس جمهور آفریقای جنوبی با قدردانی از تأمین بودجه 8 میلیارد دلاری از سوی 40 کشور جهان برای تولید واکسن، درمان و تشخیص کرونا گفت: «این کار بزرگ و انسانی نباید در انحصار سودجویان اقتصادی قرار گیرد. سازمان بهداشت جهانی باید مدیریت این کار را در اختیار گرفته و تکنولوژی تولید واکسن و همچنین شرایط تولید آن را در اختیار همه کشورهای جهان بگذارد. اولویت نیز باید با کارگران مشاغل پرخطر دربرابر کرونا، افراد آسیب پذیر و کشورهای فقیر باشد.»در همین راستا، «فیلیپ دانتون»، یکی از اعضای ارشد بخش بهداشتی سازمان ملل نیز گفت: «ما در برهه خاصی از تاریخ هستیم که همه به سود یک هدف حرکت می‌کنیم.»
 

کپی