اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

آبشار زیارت گلستان؛ فرصتی برای آرامش در دل طبیعت

آبشار زیارت گلستان؛ فرصتی برای آرامش در دل طبیعت

استان گلستان بیش از هر نوع جاذبه گردشگری، دارای جاذبه‌های طبیعی است، بنابراین اگر بخواهید هر روز از ۳۶۵ روز سال را تنها به یک منطقه اختصاص دهید در نهایت باز هم ممکن است وقت کم بیاورید و هنوز مناطقی برای دیدن و گشتن باقی مانده باشد.

جنگل حفاظت شده ناهارخوران، که از جنگل‌های کاسپینی هیرکانی و مربوط به دوره ژوراسیک است، در ۱۵ کیلومتری خود و در ادامه مسیر خود به سمت روستای زیارت دارای دو آبشار زیبا است که نام خود را از روستای مجاور گرفته‌اند و طبیعی آرام و دلنشین دارد. ما می‌خواهیم درباره آبشار زیارت گلستان بگوییم.

مسیر دسترسی به آبشار زیارت گلستان
از گرگان که به سمت جنوب این شهر حرکت کنید، پس از گذر از پارک جنگلی زیبای ناهارخوران به ابتدای جاده روستای زیارت خواهید رسید. این جاده شما را در کنار تمام زیبایی‌های طبیعی که در اطراف خود دارد در نهایت به روستای زیارت می‌رساند و با ادامه مسیر و پس از طی چند کیلومتر به نزدیکی آبشار زیارت گلستان می‌رسید.

جاده آبشار زیارت گلستان

در هر قسمت از این مسیر می‌توانید وسیله نقلیه خود را پارک کنید و پیاده به سمت آبشار حرکت کنید. زیبایی جاده منتهی به آبشار زیارت گلستان آنقدر زیاد است که قطعا از این که تصمیم گرفته‌اید پیاده مسیر را طی کنید خرسند خواهید شد.

مسیر در سمت راست، دره و رودخانه را در کنار خود دارد. به لطف بارندگی‌های اخیر آبی خروشان در بستر رودخانه جاری است که صدای آن لذت قدم زدن در این مسیر را دو چندان می‌کند. آن سوی دره و و رودخانه، کوه‌های بلند با پوشش گیاهی خاص منطقه منظره‌ای بدیع خلق کرده. در سمت چپ جاده نیز تپه‌های کوچک و سرسبز بر لذت بودن در این منطقه می‌افزاید.

مسیری که برای رسیدن به آبشار زیارت گلستان طی می‌کنید در کنار تمام زیبایی‌های دل‌انگیزی که دارد، در فصل بهار پر است از گل‌های رنگانگ و زیبا. در ماه‌های اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی و ورود پروانه‌های زیبا به بخش‌های مختلف کشور، این منطقه نیز پر شده از پروانه‌های رنگارنگ که با جنب و جوش خاصی که تنها مخصوص فصل بهار است به دور گل‌های می‌چرخند و بر زیبایی طبیعت می‌افزایند. پس اگر می‌خواهید با پروانه‌ها همراه شوید پیاده به جاده بزنید و در این مسیر پر گل و درخت و پروانه به سمت آبشار بروید.

عبور از جاده آبشار زیارت گلستان تجهیزات می‌خواهد؟
خیر، مسیر در بعضی از بخش‌ها آسفالت بوده و در قسمت‌هایی که خاکی است باز هم طی مسیر دشواری چندانی ندارد. همچنین شیب مسیر ملایم است و در طول راه نیز به جز یک رودخانه کوچک و کم عمق، که در بخش میانی جاده روستای زیارت واقع شده است، رودخانه دیگری وجود ندارد.

بنابراین به جز یک کفش مناسب پیاده‌روی یا کوهنوردی و همچنین، به دلیل آفتاب‌گیر بودن منطقه در فصل بهار و تابستان، یک عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب به تجهیزات دیگری نیاز نخواهید داشت. مسیر منتهی به آبشار مسیری ساده است که افراد مختلف، حتی کودکان و سالمندان نیز می‌توانند به راحتی آن را طی کنند و به آبشار برسند. در نزدیکی آبشار نیز در بخش‌هایی که نسبت به رودخانه ارتفاع وجود دارد پل‌هایی با محافظ‌های کاملا مناسب وجود دارد و به این ترتیب از این نظر خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

آب و هوای منطقه اطراف آبشار زیارت گلستان
این منطقه در فصل زمستان و پاییز دارای هوای سرد و خشک است و در زمستان اغلب اوقات پوشیده از برف است. اما در فصل بهار و تابستان، با وجود خنکی هوا، آفتاب در بیشتر مواقع وجود دارد. به دلیل آفتاب‌گیر بودن این منطقه بیشتر خانه‌ها برای دسترسی به انرژی از پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کنند و برق مورد نیاز خود را به این ترتیب فراهم می‌کنند.

 

مشخصات آبشار زیارت گلستان
این آبشار در ۱۵ کیلومتری روستای زیارت، از توابع استان گلستان و در نزدیکی شهر گرگان واقع شده است. آبشار زیارت گلستان دارای ۱۵ متر ارتفاع است که در حوضچه‌ای کوچک سرازیر می‌شود. در حقیقت دو آبشار در مجاورت هم قرار دارند که هر دو به داخل یک حوضچه سرازیر می‌شوند.

امکانات در منطقه آبشار زیارت گلستان
در طول مسیر امکاناتی همچون سرویس بهداشتی، اتاق و سوئیت برای اجاره و فروشگاه‌های کوچک محلی برای فروش سوغات وجود دارند. سوغات اصلی منطقه زیارت شامل انواع جاجیم، پارچه و لباس‌های سنتی این منطقه، لبنیات، عسل و نان محلی است.

کپی