اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

تاثیر داروی روماتیسم در بهبود کرونا

تاثیر داروی روماتیسم در بهبود کرونا

داروی روماتیسم مفصلی در بهبود بیماری کووید-۱۹ موثر است؛ محققان هم در بررسی‌های مطالعاتی خود بر این واقعیت صحه گذاشتند.

داروی anakinra به تسکین واکنش ایمنی بدن موسوم به «توفان سیتوکینی» که جان برخی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ حاد را به خطر می‌اندازد، کمک می‌کند.

دکتر «لورنزو داگنا»، سرپرست تیم تحقیق در بیمارستان سن رافائل ایتالیا، در این باره می‌گوید: «درمانی نظیر anakinra که آزمایش‌های ایمنی را با موفقیت سپری کرده اند و به مقادیر کافی موجود هستند در شرایط کنونی ایده آل هستند.»

اکثر افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ تنها دارای علائم خفیف هستند اما در موارد شدید ابتلاء به این بیماری، فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی موجب بروز توفان پروتئین‌های سیستم ایمنی موسوم به سیتوکین ها می‌شود.

توفان سیتوکینی موجب التهاب بیش از حد زیادی می‌شود که منجر به سندروم حاد ناراحتی تنفسی شده و میزان اکسیژن خون را کاهش می‌دهد. سندروم حاد ناراحتی تنفسی علت اصلی مرگ در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ است.

محققان به منظور پی بردن به تأثیر داروی ضدالتهابی anakinra در کنترل سیستم ایمنی، ۲۹ بیمار مسن مبتلا به نوع شدید بیماری کووید ۱۹ را بررسی کردند.

این بیماران سه گروه درمانی داروی مالاریا hydroxychloroquine، داروهای ضدویروسی lopinavir/ritonavir، و تزریق روزانه با دوز بالا anakinra را دریافت کردند.

این گروه ۲۹ نفری با ۱۶ بیمار تحت درمان مشابه بجز عدم استفاده از anakinra قرار گرفتند.

نتایج مطالعه نشان داد بعد از سه هفته، افزودن تزریق با دوز بالا anakinra با کاهش علائم توفان سیتوکینی مرتبط بود و عملکرد تنفسی ۲۱ بیمار از ۲۹ بیمار (۷۲ درصد) بهبود یافت. ۲۶ بیمار از ۲۹ بیمار زنده ماندند. و ۵ بیمار نیاز به تهویه مکانیکی داشتند.

در حال حاضر داروی anakinra برای درمان آرتروز مفصلی استفاده می‌شود. این دارو موجب توقف سیتوکین IL-۱ عامل التهاب می‌شود./ مهر

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
کپی