اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

چشم‌ تا هفته‌ها منبع انتقال ویروس کرونا است

چشم‌ تا هفته‌ها منبع انتقال ویروس کرونا است

دانشمندان ایتالیایی در بررسی‌هایشان دریافتند ویروس کرونا تا هفته‌ها در چشم فعال است و منبع انتقال ویروس به دیگران خواهد بود.

پایگاه خبری "ایندیپندنت" نوشت، طبق مطالعه جدید دانشمندان ایتالیایی در بیمارستان "انستیتو ملی بیماری‌های عفونی" در شهر رم، بر روی علائم زنی ۶۵ ساله، پس از بازگشت او از شهر ووهان چین و ابتلا به ویروس کرونا، مطالعه کرده‌اند.

وقتی چشم‌های این زن دچار ورم و التهاب شد، پزشکان تصمیم گرفتند که به طور مکرر از چشمان او با سواب نمونه‌برداری کنند.

محققان کشف کردند که ویروس کرونا تا مدت ۲۱ روز پس از شروع بستری شدن او در بیمارستان ، بر روی نمونه‌های چشمی باقی مانده بود.

نتایج تحقیقات این پژوهشگران که در سالنامه داخلی پزشکی منتشر شده، نشان می‌دهد مایع چشم بیماران مبتلا به ویروس کرونا، ممکن است منبع عفونت باشد.

متخصصان ایتالیایی گفته‌اند که تحقیقات آنها نشان می‌دهد چشم نمی‌تواند مجرای ورودی ویروس کرونا باشد، اما ممکن است منبع این بیماری واگیردار باشد.

نویسندگان این مقاله علمی می‌گویند: «این مطالعات اهمیت تدابیر کنترل ویروس، از جمله پرهیز از دست زدن به بینی، دهان و چشم و نیز شستشوی مرتب دست‌ها را برجسته می‌کند.»

بعضی متخصصان به افرادی که از لنز چشم استفاده می‌کنند، توصیه کرده‌اند که برای کاهش خطر سرایت ویروس از طریق چشم به عینک روی بیاورند./ تسنیم

بیشتر بخوانید:

عارضه «چشم صورتی»؛ علامت کرونا

آیا ابتلا به کرونا با علائم چشمی همراه است؟

التهاب چشم از نشانه‌های تهاجم کرونا است

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی