اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

امارات متحده عربی، هلند و چین بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران/توتون و تنباکو در صدر تجارت

امارات متحده عربی، هلند و چین بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران/توتون و تنباکو در صدر تجارت

گزارش سرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۸ حدود ۸۵۴ میلیون دلارسرمایه‌گذاران خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور به تصویب رسیده که بیشترین حجم از این مبلغ از سوی امارات متحده عربی صورت گرفته است. همچنین بیشترین حجم از کل این سرمایه‌گذاری در استان زنجان انجام شده و از بین محصولات، گروه توتون و تنباکو بیشترین سرمایه خارجی را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش از در سال  ۱۳۹۸ تعداد ۸۲ مورد طرح/ واحد به ارزش ۸۵۴ میلیون دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی به تصویب رسیده است. از ۸۲ شرکت ثبت شده ۳۳ شرکت با ۱۰۰ درصد سهام دار خارجی و ۴۸ شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخلی و یک مورد به عنوان ترتیبات قراردادی است.

همچنین بیشترین حجم از این سرمایه گذاری معادل ۸۳۷ میلیون دلار (۹۸ درصد) در بخش صنعت انجام شده و در بخش تجارت و معدن نیز به ترتیب ۱۶ میلیون دلار (۱.۸۸ درصد) و یک میلیون دلار (۰.۱۲ درصد) سرمایه‌گذاری خارجی در سال  ۱۳۹۸ صورت گرفته است.

بیشترین سرمایه‌گذاری بر اساس حجم در پنج استان زنجان، خراسان رضوی، کرمانشاه، هرمزگان و تهران بوده که به ترتیب ۱۸، ۱۵، ۱۳، ۸ و ۷ درصد از حجم سرمایه‌گذاری خارجی در سال گذشته را به خود اختصاص دادند و در استان‌های خراسان جنوبی، گیلان، آذربایجان غربی، قم، سمنان و سیستان و بلوچستان هیچ سرمایه‌گذاری انجام نشده است. تعداد طرح/واحد سرمایه گذار خارجی نیز در این مدت در استان خراسان رضوی ۲۰ طرح/ واحد. در استان تهران ۱۱ طرح/ واحد، استان‌های قزوین،  آذربایجان شرقی و خوزستان هر استان پنج طرح/ واحد بوده است.

همچنین بیشترین حجم سرمایه‌گذاری از سوی پنج کشور امارات متحده عربی، هلند، چین، ترکیه و آلمان بوده که به ترتیب ۳۰، ۲۲، ۲۰، ۱۰ و ۹۰ درصد از کل ۸۵۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی از سوی این کشورها انجام شده است. البته سهم تعداد سرمایه‌گذاری‌ها به ترتیب توسط کشور افغانستان با ۱۴ طرح/ واحد،  ترکیه با ۱۳ طرح/ واحد، چین با ۱۱ طرح/ واحد، امارات متحده عربی و اتریش هر یک با ۶ طرح/واحد،  عراق و هند هر یک با پنج طرح/واحد انجام شده است.

در این میان بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در این بازه زمانی در پنج گروه "محصولات از توتون و تنباکو"، "محصولات غذایی و آشامیدنی ها"، "سایر محصولات کانی غیرفلزی"، "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" و "کک و فراورده های حاصل از نفت" انجام شده است. همچنین حوزه های معدنی جذاب برای سرمایه گذاران هندی و هنگ کنگی، استخراج و فرآوری منیزیت و تولید کنسانتره نفلین سینیت بودند. سرمایه‌گذاری در حوزه تجارت نیز شامل ساخت رستوران، سفارش کالا در فضای مجازی از طریق تارنما و نرم افزار، ساخت و تولید محصولات صنایع دستی و چرمی با مجوز صنعتی و تولیدی بوده است./ایسنا

کپی