اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

نحوه محافظت از دهان و دندان در برابر کرونا

نحوه محافظت از دهان و دندان در برابر کرونا

توصیه متخصصان دهان و دندان در دوران شیوع کرونا، رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک تنها در صورت وجود موارد اورژانسی و دردهای حاد دندانی و آبسه است.

هم زمان با روز دندان‌پزشکی الهه قاسم‌زاده، متخصص دهان و دندان در شبکه خبر با اشاره به ضرورت توجه مردم به رعایت نکات بهداشتی در دهان و دندان، اظهار داشت: حفره دندان ساختار گیرندگی دارد که این گیرنده‌ها در حالت عادی پوشیده شده‌اند اما در مواردی این گیرنده‌ها از بین می‌رود و ویروس‌ها به راحتی وارد می‌شوند.

وی با بیان اینکه دهان مملو از بیماری و باکتری است، گفت: در افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند، باکتری موجود ایجاد آنزیم کرده و پوشش گیرنده‌ها را از بین می‌برد و ویروس وارد بدن می‌شود.

این دندان‌پزشک با اشاره به موارد مهم در ارتقاء سلامت دهان و دندان، خاطرنشان کرد: سه بار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در روز توصیه می‌شود؛ به ویژه قبل از خواب به این موضوع باید توجه خاصی کنیم؛ چرا که سیستم ایمنی داخل دهان ضعیف‌تر است و ویروس داخل حفره‌ها و دهان وجود دارد و حفره دهان اولین مرحله ورود این مواد به بدن است.

علاوه بر دندان سقف و زبان را هم مسواک بزنید

قاسم‌زاده افزود: باید مسواک را علاوه بر دندان، زبان، کام و سقف دهان مورد استفاده قرار دهیم و حتی توصیه می‌شود مسواک را پس از شستن دندان تمیز کرده و پس از آن سقف و روی زبان را  با آن شستشو کنیم.

روزی چند بار دهان را با آب و نمک شستشو دهید

وی با تاکید بر قرقره کردن دهان توسط دهانشویه‌ها به صورت روزانه و به ویژه در چنین روزهایی، بیان داشت: می‌توانیم از آب جوشیده ولرم در روز استفاده کنیم؛ ضمن اینکه استفاده از آب نمکی توصیه می‌شود و افرادی که فشار خون ندارند، می‌توانند در روز چندین بار از محلول آب نمک استفاده کنند؛ البته این محلول نباید شور باشد؛ نسبت آب و نمک به نسبت یک دوم نمک در یک فنجان آب باید مورد استفاده قرار گیرد.

پرهیز از مراجعه در موارد غیر اورژانسی به دندان‌پزشکی

این دندان‌پزشک با اشاره به موارد مهمی که با توجه به شیوع کرونا در مراجعه افراد به دندان‌پزشکی مورد توجه قرار گیرد، گفت:‌ توصیه می‌شود مردم فقط برای شرایط اورژانسی مانند دردهای حاد دندانی، آبسه دندان و لثه و هر گونه تورم و ضربه خوردن به صورت که باعث ایجاد شکستگی شود، به دندان‌پزشکی مراجعه کند و از مراجعه به موارد غیر ضروری مانند زیبایی خودداری کنند؛ البته افرادی که ارتودونسی را آغاز کردند باید این روند را ادامه دهند.

به تغییر رنگ و زخم دهان توجه کنید

قاسم‌زاده با بیان اینکه تغییر رنگ‌ها و زخم‌های دهان که بیشتر از دو هفته از زمان آن گذشته باشد باید یک مورد اورژانسی تلقی شود، گفت:‌ در چنین حالتی فرد باید حتما به دندانپزشک مراجعه کند.

وی یادآور شد: دندان‌پزشکان باید در مطب‌های دندانپزشکی باید از وسایل محافظتی مانند گان، عینک، دستکش برای خود و بیمار استفاده کنند./ فارس

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی