اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

بسته ۲۲ بندی بانک مسکن برای جهش تولید؛ از افزایش ۴۷ درصد وام تا تامین مالی زنجیره تامین

بسته ۲۲ بندی بانک مسکن برای جهش تولید؛ از افزایش ۴۷ درصد وام تا تامین مالی زنجیره تامین

مدیرعامل بانک مسکن با تشریح بسته جهش تولید از افزایش ۴۷ درصدی سقفت تسهیلات ساخت مسکن در سال ۹۹ خبر داد.

ابوالقاسم رحیمی انارکی با  اشاره به سیاست های اعتباری بانک در سال جدید که بر محور تامین نیاز تسهیلاتی عرضه کننده ها و تولیدکنندگان واحدهای مسکونی ارزان قیمت شهری طراحی شده است، اظهار کرد: بانک مسکن برای انجام وظیفه در مسیر تحقق شعار سال جدید که از سوی رهبر معظم انقلاب ارایه شده است، بسته مالی مشخصی را طراحی کرده که جهت و سمت و سوی برنامه های بانک در سال 99 را تعیین می کند. هدف این بسته اثرگذاری مثبت اقتصادی بر جامعه بخصوص بر بخش مسکن و ساختمان به منظور تحقق جهش تولید خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه بسته جهش تولید طراحی شده در بانک مسکن شامل 22 جزو مهم و کلیدی است، افزود: در گام اول سقف تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی در سال 99 را تا 47 درصد نسبت به سال 98 افزایش دادیم با این هدف که تورم ساختمانی برای سازندگانی که اقدام به عرضه واحدهای مسکونی ارزان قیمت برای اقشار هدف می کنند با دریافت این تسهیلات بتوانند از پس بخش قابل توجهی از هزینه های ساخت و ساز بربیایند.

 

وی اولویت اعطای تسهیلات با سقف های بالا را شامل حال سازندگان حرفه ای و دارای صلاحیت عنوان کرد و گفت: هر چقدر دامنه فعالیت این سازندگان در بازار ساخت و ساز افزایش پیدا کند، کیفیت واحدهای مسکونی و خانه هایی که به بازار مسکن و متقاضیان عرضه می شود نیز تقویت می شود. تسهیلات ساخت همچنین با اولویت پروژه هایی که متناسب با الگوی مصرف خانوار (واحدهای کم متراژ) طراحی می شود، به سازندگان پرداخت خواهد شد.

 

وی ادامه داد:‌در این بسته یک مشوق برای سازندگانی که از فناوری های نوین ساختمانی استفاده می کنند در نظر گرفته شده و آن نرخ سود تسهیلات است که یک واحد درصد به آنها تخفیف داده می شود. در بسته مصوب بانک مسکن برای جهش تولید در سال 99، 140 هزار فقره تسهیلات برای اجرای طرح اقدام ملی تولید مسکن در نظر گرفته شده است.

 

مدیرعامل بانک مسکن بیان کرد: محور مهم دیگر این بسته، رونق زایی در پروژه های نوسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده سراسر کشور است. برای این منظور بانک مسکن در سال جدید 50 هزار فقره تسهیلات برای ساخت 50 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده به سازندگان این پروژه ها اعطا می کند. این تسهیلات بدون نیاز به سپرده گذاری به پروژه های تخریب و نوسازی در بافت های فرسوده سراسر کشور پرداخت می شود.

 

رحیمی انارکی اضافه کرد:‌ بانک مسکن بر اساس این بسته، ماموریت خود را برای تحقق شعار سال 99، صرفاً به پروژه های مسکن سازی محدوده نکرده است بلکه قصد دارد بخشی از پروژه های زیرساختی کشور که توسط وزارت راه و شهرسازی اجرا می شود را نیز تامین مالی کند. برای این منظور 10 هزار میلیارد تومان از طرح های زیرساختی این وزارتخانه توسط بانک مسکن و پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیربط تامین مالی خواهد شد.

 

وی تاکید کرد: امسال امکان اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به متقاضیان فعال در بخش های تولیدی و صنعتی و همچنین برای خرید تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مورد نیاز واحدهای تولیدی و امکان پرداخت تسهیلات مرابحه عام به خانوارها جهت خرید انواع کالاهای ایرانی فراهم شده است که این دو اقدام تاثیر مستقیم بر رونق و جهش تولید در کشور در سال 99 دارد.

 

مدیر عامل بانک مسکن از افزایش بعضاً تا دو برابری اختیارات مدیریت های شعب بانک مسکن در اعطای انواع تسهیلات و خدمات در سال جدید خبر داد که این موضوع باعث کاهش زمان مورد نیاز برای ارایه خدمت به متقاضیان می شود و بهره وری اقتصادی را بالا می برد.

 

به گفته رئیس هیات مدیره بانک مسکن، تداوم عملیات فروش اموال مازاد و تملیکی جهت افزایش توان تسهیلات دهی و استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه همچون صندوق زمین و ساختمان برای تامین مالی بخشی از منابع مورد نیاز طرح های بزرگ بخش مسکن و ساختمان و همچنین انتشار 2 هزار میلیارد تومان اوراق رهنی و اوراق بهادار جهت افزایش توان بانک برای تامین مالی بخش مسکن، سه محور دیگر بسته جدید بانک مسکن است.

 

رحیمی انارکی تصریح کرد: بانک مسکن در سال جدید سامانه تامین مالی زنجیره تامین صنعت ساختمان را پیاده سازی می کند و نقش عاملیتی این بانک در بخش مسکن و ساختمان پررنگ از همیشه خواهد شد. همچنین استفاده از روش های جدید تامین مالی همچون تامین مالی زنجیره ای در بخش مسکن و ارایه الگوهای جدید ساخت برای تامین مسکن در استطاعت اقشار هدف جامعه از جمله محورهای دیگر بسته جدید بانک مسکن است.

 

وی همچنین اظهار کرد:‌ بانک مسکن امسال برای کمک ویژه به بنگاه های تولیدی و صنعتی در مسیر دستیابی به جهش تولید، شرایط مربوط به گشایش اعتبارات اسنادی و صدور انواع ضمانتنامه ها را تسهیل می کند تا شرایط برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت، فراهم شود. ضمن این‌که انعقاد قراردادهای کارگزاری با بانک های داخلی جهت توسعه فعالیت های ارزی و مجازی سازی خدمات در پرداخت تسهیلات نیز محورهای دیگر بسته بانک مسکن است.

 

وی گفت: از اعطای مهلت به شرکت های تولیدی بدهکار جهت تسویه مطالبات بانک در سال 99 خبر داد که این اقدام ویژه بانک مسکن می تواند در نقش یک فرصت بانکی به تولیدکنندگان زمینه تداوم فعالیت آنها را به وجود بیاورد./ تسنیم

کپی