اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا با سامانه 123

راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا با سامانه 123

جهادگران پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی ضمن ایجاد سامانه 123 کرونا، آزمایشگاه تشخیص این ویروس را راه‌اندازی کردند.

در شرایط دشوار این روزها که همه‌گیری کرونا سلامت را به جبهه جهاد کشور تبدیل کرده است، تمام دل‌سوزان بخش‌های مختلف در حد توان و بضاعت به یاری این بخش شتافته‌اند. جهادگران پژوهشگاه رویان نیز با توجه به تراکم بالای کاری و نیاز کشور به تشخیص به موقع مبتلایان، در جهت ایجاد آزمایشگاه تشخیص کرونا اقدام کرده‌اند.

به دنبال فراخوان برای تاسیس چنین آزمایشگاهی، کارشناسان و متخصصانی از پژوهشگاه رویان به صورت داوطلبانه گرد هم آمدند و با یاری بیمارستان مسیح دانشوری و انستیتو پاستور ایران، آزمایشگاهی را تجهیز کردند که ظرف پنج روز توانست مجوز وزارت بهداشت را برای تشخیص بیماری اخذ کند.

روش‌های کاری در این آزمایشگاه به صورتی طراحی شده است که علاوه بر تشخیص ابتلای نمونه‌ها در کم‌ترین زمان و با کم‌ترین خطا، سلامت و ایمنی کارکنان نیز تامین شود. این آزمایشگاه که تنها نمونه‌های ارسالی از مراکز درمانی را بررسی می‌کند، در حال حاضر ظرفیت تشخیص ۲۰۰ نمونه در روز را داراست، اما در صورت نیاز به هزار نمونه در روز قابل افزایش است.

در کنار این فعالیت، با توجه به وجود نیروهای متخصص از گرایش‌های مختلف علوم زیستی که داوطلب کمک برای عبور از شرایط بحران هستند، آزمایشگاه تشخیص کرونای پژوهشگاه رویان در حال تهیه دستورالعمل‌هایی برای اصناف و افراد مختلف است تا در شرایط شیوع اپیدمی‌های ویروسی با رعایت آنان بتوان خطر ابتلا را به حداقل رساند.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، همچنین پژوهشگران پژوهشگاه رویان، با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی فسا از طریق فضای مجازی سمیناری با متخصصان دانشگاه علوم پزشکی ونژو (Wenzhou) چین برگزار کردند که امکان تبادل تجربیات با پزشکان چینی درگیر در همه‌گیری کرونا را فراهم کرد، امکان استفاده از تجربیات پزشکان چینی و پاسخ به سوالات پزشکان و متخصصان درگیر با کرونا از این طریق همچنان فراهم است.

معرفی سامانه‌ی ۱۲۳ کرونا

سامانه‌ی 123 کرونا به همت اتاق فکر کارشناسی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به نیاز مراقبتی از راه دور (از طریق تماس تلفنی و وب‌سایت) و خودمراقبتی از طریق وب‌سایت برای پایش و مراقبت از افراد دارای بیماری خفیف یا موارد مشکوک یا بدون علامت کرونا در منزل ایجاد شده است.

هم‌چنین این سامانه برای کسانی که با موارد مثبت یا مشکوک مواجهه داشته‌اند و تمایل دارند مطابق راهنماهای وزارت بهداشت اقدام به قرنطینه‌ی اختیاری خود در منزل کنند نیز کاربرد دارد.

تمام متقاضیان باید ابتدا با استفاده از سامانه‌ی غربالگری و مراقبت کرونا وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.ir یک خودارزیابی انجام دهند. در صورت نیاز به مراجعه‌ی مطابق توصیه‌ی سامانه‌ی وزارت بهداشت حتما به مراکز درمانی معرفی شده مراجعه شود. در صورتی که مطابق راهنماهای سامانه‌، نیاز خودمراقبتی در منزل وجود داشت، فرد می‌تواند با مراعات دستورالعمل ها و چک‌لیست‌های کنترلی سامانه‌ی 123 کرونا، مسیر بهبودی خود را با سهولت و دقت بیشتری طی کند.

در این سامانه فرد می‌تواند پس از ثبت‌نام با استفاده از فرم‌ها و چک‌لیست‌های استاندارد مطابق با آخرین راهنماهای منتشرشده‌ سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اقدام به تشکیل پرونده شخصی مراقبت در منزل نماید. همچنین با تکمیل روزانه و با دقت این فرم، می‌تواند مطمئن باشد همه‌ کارهایی را که برای حفظ سلامت خود و خانواده‌اش لازم است، رعایت کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، تمام اطلاعاتی که در این وب‌سایت وارد می‌شود، تنها در دستگاه خود فرد ثبت می‌شود و به هیچ ارگان یا شخص دیگری به جز پزشک مشاور وی فرستاده نخواهد شد. اگر فردی به میل خود این اطلاعات را به شخصی یا ارگانی منتقل کند، مسئولیت این انتقال جهت هرگونه استفاده‌ای به عهده فرد خواهد بود./ایسنا

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی