اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

ورزش‌ را به کرونا ترجیح دهید

ورزش‌ را به کرونا ترجیح دهید

انجام ورزش‌های بی‌خطر، ساده و راحت در منزل، موجب دوری از گسترش ویروس کرونا و حفظ سطح آمادگی جسمانی مناسب می‌شود.

امید فاطمی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی - افزود: مطالعات موجود درخصوص اثرات ورزش با شدت‌های مختلف بر پاسخ سیستم ایمنی نشانگر آن هستند که فعالیت جسمانی با شدت متوسط اثرات مثبتی بر پاسخ‌های سیستم ایمنی در برابر عفونت‌های تنفسی ویروسی دارند.

وی اظهار داشت: فعالیت فیزیکی با شدت متوسط، هورمون‌های مرتبط با استرس را افزایش می‌دهد که به کاهش التهاب منتهی می‌شوند، این امر باعث تقویت سیستم ایمنی در برابر عفونت ویروسی از طریق ایجاد تغییر در واکنش‌های سلول‌های دفاعی می‌شود. در افرادی که در زندگی روزمره خود سطوح متوسط فعالیت فیزیکی را انجام می‌دهند، ۲۰ تا ۳۰ درصد باعث کاهش در عفونت‌های تنفسی فوقانی می شود.

این پزشک ادامه داد: به خاطر خطر بالای گسترش ویروس کرونا از فرد به‌ فرد یا از طریق سطوح آلوده، فعالیت فیزیکی و ورزش در محیط خلوت و اختصاصی مانند منزل با قابلیت تهویه کافی و استفاده از تجهیزات و وسایل شخصی و غیرمشترک مناسب‌تر است و  این برنامه شامل ورزش‌های هوازی (راه رفتن در منزل)، قدرتی، کششی و تعادلی یا ترکیبی از همه آنها خواهد بود.

فاطمی تصریح کرد: همچنین، ورزش هوازی با شدت متوسط مانند پیاده روی در محیط‌های روباز و خلوت با توجه ویژه به حفظ فاصله مطمئن با سایر افراد و دوری از تماس با سطوح (از جمله وسایل ورزشی بوستان‌ها) به‌عنوان یک جایگزین مناسب در نظر گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: مضرات انجام ورزش و به‌ خصوص ورزش شدید در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی عمومی و شلوغ به‌ مراتب بیشتر از فواید آن است و باید پرهیز شود.

این متخصص طب فیزیکی در پاسخ به اینکه آیا افرادی که دارای علائم شبیه سرماخوردگی دارند، می‌توانند به فعالیت فیزیکی بپردازند؟ گفت: اگر علائم و نشانه‌های بیمار محدود به بالای گردن بود (مثل عطسه، آبریزش بینی یا گلودرد) از بیمار خواسته می‌شود نرم دوی ملایم را به مدت ۱۰ دقیقه انجام دهد.

اگر در هر لحظه از انجام این کار یا پس از پایان آن، حال عمومی و یا علائم بیمار بدتر شدند، ورزشکار باید تا بهبودی کامل از انجام فعالیت فیزیکی منع شود.

اگر حال عمومی و علائم بیمار پس‌ازاین مدت تغییری نکرد، مجاز خواهد بود که ورزش‌های ملایم تا متوسط را انجام دهد. اگر علائم در پایین‌تر از گردن هم وجود داشته باشد (مثل تب، درد عضلانی و علائم گوارشی)، انجام فعالیت فیزیکی ممنوع است و باید تا زمان بهبودی به تعویق انداخته شود.

فاطمی خاطرنشان کرد: با توجه به نوپدید بودن ویروس کرونا و اثرات احتمالی منفی آن بر سیستم ایمنی در بیماران علامت‌دار ممکن است احتیاط بیشتری در خصوص فعالیت فیزیکی موردنیاز باشد./ ایرنا 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی