اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰

اگر فردی کرونا بگیرد اعضای خانواده باید چه کارهایی انجام دهند؟

اگر فردی کرونا بگیرد اعضای خانواده باید چه کارهایی انجام دهند؟

یکی از نگرانی‌های مردم ابتلای یکی از اعضای خانواده‌شان به ویروس کرونا و نگهداری از او، بدون اینکه افراد دیگر خانواده به این بیماری مبتلا شوند، است. آنها می‌خواهند بدانند، بهترین روش مراقبت از فرد بیمار چیست؟

علائم ویروس کرونای جدید (تب، سرفه و مشکلات تنفسی) تقریبا شبیه بیماری‌های دیگر ویروسی است. اگر فردی از اعضای خانواده به تنگی نفس مبتلا شده است، پیش از هر چیز با بیمارستان و مراکز درمانی ویروس کرونا تماس گرفته (یا مراجعه کنید) و شرایط بیمارتان را به پزشک مربوطه شرح دهید.

خبرهای مربوط به کرونا را اینجا بخوانید

پزشک با پرسش و پاسخ‌هایی در مورد وضعیت بیمار، تصمیم می‌گیرد که آیا باید او را به مرکز درمانی ببرید یا بهتر است او در خانه بماند و استراحت کند.

اولین اقدام اتاق و سرویس بهداشتی مجزا برای بیمار کرونایی

اگر بیمار قرار است در خانه استراحت کند، برای پیشگیری از بیمار شدن دیگر اعضای خانواده، به‌ویژه افراد سالمند، باید برای بیمار اتاقی مجزا در نظر بگیرید. همچنین در صورت امکان از سرویس بهداشتی جدا استفاده کند.

هنگام نزدیک شدن به بیمار ماسک بزنید

وقتی برای مراقبت از بیمار، به او نزدیک می‌شوید، حتما ماسک به صورت بزنید. در غیر این صورت فاصله ۲ متری با او را حفظ کنید. فرایند درمان بیمار را با رعایت توصیه‌های پزشک شروع کنید.

تمام وسایل مورد استفاده بیمار باید از باقی وسایل خانه جدا شود. به‌طور مثال، ظروف مورد استفاده برای صرف غذا و نوشیدنی بیمار باید جدا شده و پس از استفاده، با آب و مواد شوینده با دقت شسته شوند.

 
 

---شما و باقی اعضای خانواده مسلما در خطر ابتلای بیشتری هستید، بنابراین لازم است که مرتب دست‌ها و صورت‌تان را بشویید. از مواد ضدعفونی‌کننده حاوی حداقل ۶۰درصد الکل استفاده کنید. مراقب باشید هرگز به چشم‌ها، بینی و دهان‌تان دست نزنید. تمام سطوح خانه را دائما تمیز و ضدعفونی کنید.

در ضمن وضعیت سلامتی خود و اعضای دیگر خانواده را مرتب بررسی کنید و در صورت بروز علائم بیماری با پزشک تماس بگیرید.

با توجه به موارد توصیه‌شده می‌توانید از پس کنترل این بیماری برآیید./خبر آنلاین

کپی