اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

فیلم/از صفر تا صد ورود کرونا به ایران

فیلم/از صفر تا صد ورود کرونا به ایران

درحالیکه دیروز خبر رسید دو نفر در قم به علت ابتلا به کرونا در قم جان خود را از دست دادند؛ امروز سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۳ مورد مشکوک به کرونا در قم و اراک خبرداد.

دکتر کیانوش جهانپور در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرووید19(کروناویروس) در کشور گفت: بر اساس شواهد آزمایشگاهی، ابتلای سه نفر از بیماران بستری در قم و اراک به کرووید19 تایید شده و بیماران مذکور در حال حاضر در بیمارستان تحت مراقبت قرار دارند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تا صبح امروز(پنجشنبه 1 اسفند 98) آزمایشات از  ابتلای دو مورد جدید در قم و یک مورد در اراک به کرووید19 حکایت دارد، هر سه بیمار تابعیت ایرانی داشته و فرد مبتلا در اراک نیز ساکن قم و از همکاران پزشک ما است.با احتساب این موارد تعداد مبتلایان کرووید19 تایید شده در کشور به پنج نفر می رسد.

بیشتربخوانید:کرونا به ایران رسید/ دو نفر در قم فوت کردند

لغو مرخصی وسا و معاونین دانشگاه ها

رییس کمیته روابط عمومی قرارگاه مقابله با کروناویروس یادآور شد: با دستور وزیر بهداشت، مرخصی تمامی روسا و معاونین دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور تا اطلاع ثانوی لغو و مقرر شد که تمامی ماموریت های خارج از کشور نیز از دستور کار، خارج شود.

منشا ورود به کرونا در ایران 

مسئولان وزارت بهداشت هنوز جزئیات بیشتری درباره وجود موارد دیگری از ویروس کرونا در قم یا شهرهای دیگر و نیز منشا ورود این بیماری به کشور اعلام نکرده اند اما به مردم توصیه می کنند که اصول بهداشت فردی شامل شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون، پرهیز از روبوسی و دست دادن و پرهیز از حضور در اجتماعات در صورتی که بیماری تنفسی دارند را رعایت کنند.

کرونا به مشهد رسید؟

کرونا در آزمایشگاه تولید شد؟

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که برخلاف برخی از شایعات ، ویروس کرونا یک سلاح میکربی تولیدی در آزمایشگاه نیست.

تارنمای یی سی چین امروز پنجشنبه به نقل از اداره کل این سازمان در مدیترانه شرقی گزارش کرد که ویروس کرونا در آزمایشگاه تولید نشده و به عنوان یک سلاح میکربی نیز ساخته نشده است.

این اداره خاطر نشان کرد که شایعات مربوط به این موضوع کاملا نادرست است و این ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است.

این ویروس که در ۲۵ کشور و منطقه دیگر دنیا نیز شماری را مبتلا کرده است علایمی مشابه بیماری ذات الریه دارد و عمدتا با تب شناسایی می شود.

راهکار شورای شهر تهران برای مقابله با کرونا در اتوبوس و مترو

ناهید خداکرمی با اشاره به فوت دو بیمار در اثر ابتلا به ویروس کرونا گفت: کمیته سلامت شورای شهر تهران در حال تهیه دستورالعمل نحوه مواجه با این ویروس برای وسایل حمل ونقل عمومی به خصوص مترو و اتوبوس است که ازدحام جمعیت را در آن شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه این دستورالعمل امروز نهایی و برای اجرا به شهرداری ابلاغ خواهد شد، گفت: در مترو و اتوبوس به دلیل آنکه افراد در نزدیکی یکدیگر قرار دارند باید مراقبت های بیشتری صورت گیرد که در نظر داریم این دستور العمل را در دو قالب مخصوص مسافران و مخصوص راهبران و رانندگان تدوین کنیم.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در این دستورالعمل پیشنهاد عملیاتی در مورد نصب مواد ضدعفونی کننده در هر ایستگاه مترو و اتوبوس موردتوجه قرار گرفته است، گفت: همچنین در پایان هر شیفت کاری می بایست وسایل حمل ونقل عمومی چه اتوبوس و چه مترو شستشو و  ضدعفونی شود.

خداکرمی در خاتمه با اشاره به نصب توصیه های بهداشتی در ایستگاه های مترو،اتوبوس و سطح شهر برای آموزش شهروندان به شهروندان توصیه کرد که اصول و نکات بهداشت فردی را رعایت کنند.

کمبودی از نظر ماسک طبی در قم و کل کشور نداریم

دستور فوری رئیس جمهور درپی شیوع کرونا در ایران

به گزارش ایران، علی ربیعی تاکید کرد: بنا به دستور رییس‌جمهور ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در وزارت بهداشت با حضور وزرای بهداشت درمان و آموزش پزشکی، کشور، گردشگری، راه و شهرسازی، سخنگوی دولت ونماینده ستادکل نیروهای مسلح تشکیل می‌شود. سایر دستگاههای اجرایی بنا به ضرورت در جلسه شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: دولت از ابتدای شیوع کرونا در چین، در چند جلسه موضوع را بررسی و تصمیمات مقتضی در مرزها اتخاذ و وزارت بهداشت با حساسیت تمام موضوع را رصد و اقدامات لازم را صورت داده بود. اکنون که علایمی مشاهده شد نیازمند اقدامات جامع‌تر و همکاری همه شهروندان هستیم. دولت با حساسیت کامل و با تمام توان همه اقدامات لازم راانجام خواهد داد. از هموطنان انتظار همکاری و توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌رود.

با افزایش شیوع کرونا ویروس و در عین حال با اعلام دو مورد مثبت این بیماری در کشورمان بر اساس نتایج آزمایشات اولیه، به نظر می‌رسد باید این بیماری جدید را بشناسیم و بدانیم که این بیماری چگونه منتقل می‌شود.

برای پیشگیری از کرونا این مطلب را بخوانید

 همه‌گیری کرونا ویروس جدید که از کشور چین آغاز شد و همچنان در حال بیماری‌زایی است. باید توجه کرد که این ویروس می‌تواند منجر به ایجاد علایمی نظیر تب، سرفه و تنگی نفس شده و در موارد کمی نیز می‌تواند موجب عفونت شدید و حتی مرگ شود. این ویروس اولین بار، از حیوانات آلوده‌ای که در کشور مبدا یعنی چین خرید و فروش و مصرف می‌شدند، به انسان منتقل شده، اما اکنون اکثر موارد ابتلا به وسیله تماس انسان آلوده و مبتلا به بیماری، با فرد سالم اتفاق می‌افتد.

کرونا ویروس چگونه منتشر می‌شود؟

طبق بررسی‌ها مشخص شده است که انتقال این ویروس از طریق تماس مستقیم با فردی که دارای علائم ابتلا به آن است و از طریق قطرات تنفسی و دست دادن، امکان پذیر است.

همچنین بنابر اعلام سازمان نظام پزشکی، دوره نهفتگی بیماری ناشی از کرونای جدید، بین دو تا ۱۴ روز (به‌طور معمول یک هفته) است. این بیماری اغلب با تب و سرفه و سایر علائم تنفسی بروز می‌­کند. البته در این بیماری آبریزش بینی و عطسه کمتر از سایر ویروس‌­های تنفسی دیده می‌شود. در موارد شدید بیماری کرونا ویروس، تنگی نفس ایجاد می‌­شود. به ­طور متوسط چهار روز تا بستری شدن بیماران مبتلا به کرونا ویروس طول کشیده است.

این ویروس در اکثر موارد علائم بالینی خفیف ایجاد می‌کند که این امر سبب نشر بیشتر ویروس از طریق افراد با علائم خفیف می­‌شود.

برهمین اساس مسئولان وزارت بهداشت بارها و بارها تاکید کرده‌اند که مردم حتما برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند. از دست دادن و روبوسی کردن پرهیز کرده، دست‌های خود را مرتبا با آب و صابون بشویند.

وضعیت تعطیلی مدارس به علت کرونا و انتخابات 

 محسن حاجی میرزایی با بیان این‌که از لحظه اعلام خبر ورود کرونا به ایران در هماهنگی کامل با وزارت بهداشت هستیم، افزود: با آقای نمکی نیز صحبت کردیم و تمام پروتکل‌ها و تشریفات اعلام شده از سوی این وزارتخانه را دنبال می‌کنیم. هم‌چنین در صورت نیاز به تعطیلی مدارس یا نصب تجهیزات خاص برای پیشگیری از شیوع این بیماری در مدارس نیز کلیه اقدامات را در دستور کار خواهیم داشت.

به گفته حاجی میرزایی در صورت اعلام وزارت بهداشت برای ضرورت تعطیلی مدارس در کشور این اقدام از سوی آموزش و پرورش صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه در خصوص تعطیلی مدارس در روز شنبه به دنبال انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: روز شنبه در بسیاری از مدارسی که حوزه انتخابی هستند به دلیل ادامه شمارش آراء عملا امکان دایر بودن وجود ندارد. این موضوع تنها در خصوص مدارسی است که شمارش آرای آنها به طول بینجامد و در مورد تمام شعب رای گیری نیست.

وی در خصوص زمان تعطیلی مدارس در پایان سال نیز تصریح کرد: با توجه به تعطیلات ناخواسته‌ای که طی این مدت اتفاق افتاده است مدارس تا آخرین روز کاری دایر هستند و دانش آموزان باید برای جبران عقب ماندگی‌های سال تحصیلی جاری در مدارس حضور پیدا کنند. هم‌چنین پیشنهاد دادیم ساعاتی به تدریس روزانه افزوده شود، چرا که مدت زمان پایان سال محدود خواهد بود و بیش از حد معینی امکان ادامه کار را نداریم.

کرونا را سیاسی نکنیم؛ به ضرر مردم است

معصومه ابتکار امروز پنجشنبه در توئیتی نوشت: درمورد شیوع ⁧کروناویروس⁩ یا COVID-19 بعنوان ایمونولوژیست می‌گویم موضوع تخصصی است و اظهار نظر سیاسی، خبرسازی و ترساندن به ضرر مردم تمام میشود.

‏وی با دعوت به همراهی، افزود: برای مواجهه بااین ویروس جدید، پروتکل های WHO و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت اصل است.

نظام بهداشتی ایران از تخصصی ترین های دنیاست.

جلسه قرارگاه تصمیم‌گیری درباره ویروس کرونا با حضور وزیر بهداشت، صبح امروز (پنجشنبه) در وزارت بهداشت تشکیل شد. در این جلسه، اعضای شورای معاونان وزارت بهداشت و مدیران ارشد وزارت بهداشت از معاونت های بهداشت، درمان و سازمان غذا و دارو حضور دارشتند و از طریق ویدیو کنفرانس نیز با روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مرتبط بودند.
مشاهده و اعلام دو مورد ابتلا به ویروس کرونا در قم که به فوت دو بیمار منجر شد وزارت بهداشت را در حالت آماده باش قرار داده است.

مسئولان وزارت بهداشت هنوز جزئیات بیشتری درباره وجود موارد دیگری از ویروس کرونا در قم یا شهرهای دیگر و نیز منشا ورود این بیماری به کشور اعلام نکرده اند اما به مردم توصیه می کنند که اصول بهداشت فردی شامل شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون، پرهیز از روبوسی و دست دادن و پرهیز از حضور در اجتماعات در صورتی که بیماری تنفسی دارند را رعایت کنند.

بیشنربخوانید:جنگ روانی علیه دولت درپی شیوع کرونا

روش‌های پیشگیری از کرونا

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ساینس، اکنون موجی از آموزش‌های آنلاین به مردم سراسر جهان داده می‌شود.

تیم‌های متخصص در تلاشند تا به صورت آنلاین از متقاضیان ثبت نام کرده و مقابله با این بیماری را به صورت آنلاین آموزش دهند.


ویروس کرونا امروز تبدیل به نگرانی بین المللی شده است. آمارها نشان می دهد که تقریبا ۳ هزار کاربر برای آموزش مقابله با کرونا در وبسایت‌های بهداشتی ثبت نام کرده‌‌اند و هزاران نفر نیز در یوتیوپ ویدئوهایی از کرونا را مشاهده کردند تا بتوانند اطلاعات بیشتری از این ویروس ناشناخته بدست آورند.
مردم می‌توانند با ورود به وب سایت openwho.org در باره این بیماری اطلاعاتی بدست آورند. در این پلتفرم بهداشتی تشخیص، پیشگیری و کنترل این بیماری به زبان‌های رسمی سازمان ملل ایجاد شده است.


مدیر این گروه بهداشتی – درمانی در این باره گفت: «کار ما همکاری با متخصصان بهداشت است تا فنون مقابله با بیماری را به مردم بیاموزیم به صورتی که مفید باشد. پلتفرم « اوپن» برای تمامی کشورها با ۲۱ زبان به صورت آنلاین در دسترس است و می‌تواند در مواقع ضروری نیز پاسخگو باشد.
این پلتفرم نخستین بار در سال ۲۰۱۸ میلادی تدوین شد تا بتواند در چنین شرایطی آموزش‌های لازم را با سرعت توسعه داده و به افرادی که نیازمند هستند با توجه به وخامت شرایط توصیه‌های لازم را برای مقابله با بیماری ارائه دهد.


دکتر «تدروس آدانوم» مدیر این پروژه در این باره گفت: «با استفاده از قدرت علم و تکنولوژی تلاش می‌کنیم تا با شیوع بیشتر این بیماری مقابله کنیم. در این ارتباط سوال‌هایی برای مردم پیش می‌آید که به آنها پاسخ دهیم. ابزارهایی که بتوانیم جلوی شیوع بیشتر بیماری را بگیریم. مرحله اول این پروژه درک نوع بیماری، مخازن انتشار، انتقال و پروسه شرایط بالینی، اقدامات موثر برای کنترل و شیوع آن و تلاش برای کاهش مرگ و میر است. تاکنون به این دستاوردها برای مقابله با بیماری کرونا دست یافته ایم.


وی افزود: بهتر است برای مقابله با این ویروس مرگبار نکات زیر را با دقت انجام دهیم:
مرتب دست‌های خود را بشوئید. دست‌ها باید مرتب با آب و صابون شسته شود. سپس از الکل برای ضد عفونی استفاده کنید.


بهداشت تنفس. هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را با یک پارچه یا دستمال بپوشانید و بلافاصله آن را در ظرف زباله بریزید و مجددا دست‌هایتان را خوب بشوئید. اگر دست‌ها را مقابل دهان خود هنگام سرفه و عطسه نگاه دارید میکروب و ویروس را به اشیا و افراد اطرافتان منتقل می‌کنید.


حفظ فاصله اجتماعی. حداقل ۱ متر فاصله خود را با سایر افراد بخصوص افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند و تب دارند حفظ کنید.


هنگام سرفه و عطسه قطرات کوچک ذره بینی ویروس در هوا پخش شده و می‌تواند دیگران را نیز بیمار کند.


از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید. دست‌های آلوده به ویروس هنگام لمس چشم و بینی قوی‌تر شده و فعالیت بیشتری خواهند داشت.
اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید فورا خود را به پزشک رسانده و خدمات درمانی دریافت کنید.


به عنوان احتیاط از بازدید حیوانات زنده، بازارها اجتناب کنید. از هر گونه تماس با حیواناتی چون گربه، سگ، جوندگان و پرندگان دوری کنید. از تماس با زباله‌های حیوانی، مابعات موجود در خاک یا ساختار مغازه‌ها و بازار خودداری کنید.

واکنش فرماندار اراک به شیوع کرونا در این شهر

دکتر «حسین بختیاری» افزود: روزهای اخیر اخبار ضد و نقیص و در برخی موارد نادرستی در  فضای مجازی استان مرکزی پیرامون کرونا ویروس منتشر شده و به  شهروندان توصیه می‌شود که برای آگاهی از اخبار صحیح و همراهی با سیاست‌های بازدارنده و پیشگیرانه از طریق اخبار موثق رسانه های رسمی و معتبر موضوع کرونا را رصد کنند.

وی ادامه داد: هرگونه اطلاع رسانی در خصوص وضعیت کرونا در اراک با هماهنگی منابع معتبر از جمله دانشگاه علوم پزشکی اراک صورت می‌گیرد و مسئولان به صورت مستمر خط خبری کرونا را از تریبون رسانه‌های رسمی و معتبر دنبال می‌کنند.

فرماندار اراک ادامه داد:  اقدامات پیشگیرانه در خصوص وضعیت کرونا در اراک از مدت ها پیش پیگیری شده و تدابیر بازدارنده به صورت مطلوب اندیشیده شده و جای هیچ نگرانی نیست.

بختیاری بیان کرد: برای پیشگیری در شیوع کرونا نیاز به همراهی مردم در رعایت بهداشت فردی است و هرکس باید توصیه‌های شستشوی مستمر دست‌ها، ممانعت از روبوسی و دست دادن و پرهیز از حضور در مجامع عمومی در صورت بیمار بودن را جدی بگیرد.

بنا بر اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، ابتلای یک نفر در اراک به کرونا ویروس مثبت اعلام شده است و فرد مبتلا در یکی از بیمارستان‌های اراک در سایه مراقبت‌های بهداشتی مراحل درمان را سپری می‌کند و وضعیت وی وخیم گزارش نشده است.

دکتر کیانوش جهانپور گفت: قبل از اینکه کرونا در قم تشخیص داده شود، برخی افراد خودشان به بیمارستان های تهران مراجعه کردند. در عین حال به طور کلی پنج مورد بیمار از قم به تهران منتقل شده بود، اما از زمانیکه تشخیص در قم قطعی شد، بیمارستان قم فعال شده و دیگر بیماران را منتقل نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه ماسک به اندازه کافی وجود دارد، گفت: البته برای افراد عادی استفاده از ماسک را توصیه نمی‌کنیم. ماسک را برای افرادی که در محل حضور دارند و یا افراد پرخطر بر اساس پروتکل‌ها در اختیارشان قرار می‌دهیم.

ماجرای انتقال بیماران کرونایی از قم به تهران چه بود؟

جهانپور درباره نحوه ابتلای پنج مورد قطعی کرونا، گفت: هنوز به طور دقیق نقشه اپیدمیولوژیک و منبع سرایت و انتقال مشخص نشده است.

وی درباره نحوه دفن دو موردی که براثر کرونا فوت کردند، نیز ادامه داد: مانند سایر موارد بیماری های عفونی که پروتکل دفن مشخصی دارند، افرادی که بر اثر ابتلا به کرونا فوت شدند، بر اساس پروتکل بهداشتی مشخصی دفن می‌شوند و همکاران بهداشت محیط در مراکز بهداشتی استان‌ها و شهرستان‌ها نظارت می‌کنند .

آماده باش وزارت بهداشت به علت کرونا


مشاهده و اعلام دو مورد ابتلا به ویروس کرونا در قم که به فوت دو بیمار منجر شد وزارت بهداشت را در حالت آماده باش قرار داده است.

جلسه قرارگاه تصمیم گیری درباره ویروس کرونا با حضور وزیر بهداشت، صبح امروز (پنجشنبه) در وزارت بهداشت تشکیل شد.

اعضای شورای معاونان وزارت بهداشت و مدیران ارشد وزارت بهداشت از معاونت های بهداشت، درمان و سازمان غذا و دارو حضور دارند و از طریق ویدیو کنفرانس نیز با روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مرتبط هستند.


مشاهده و اعلام دو مورد ابتلا به ویروس کرونا در قم که به فوت دو بیمار منجر شد وزارت بهداشت را در حالت آماده باش قرار داده است.


محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم روز گذشته با تایید فوت دو بیمار مبتلا به کرونا در قم شاهد یک پیک بیماری‌های تنفسی ظرف سه چهار روز اخیر بودیم و در بررسی‌های صورت گرفته دو مورد منجر به فوت شد.


وی گفته است: در آزمایش های اولیه مشخص شد که این دو نفر از نظر ویروس کرونا مثبت هستند ولی هنوز نتیجه تست‌های ژنتیک اعلام نشده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: قرار بر این بود با مردم صادق باشیم و همین که برای خودمان نتایج آزمایشهای اولیه مشخص شد مساله را به مردم اطلاع دادیم؛ بیمارستان (کامکار) به عنوان مرکز بیماران ویروسی در نظر گرفته شده و یک بیمارستان (نکویی - فرقانی) نیز قرار است که پشتیبان باشد.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: مردم باید آرامش داشته باشند. دست‌های خود را مرتبط شست و شو دهند. از حضور در اجتماعات پرهیز کنند و نسبت به رعایت نکات بهداشتی اهتمام داشته باشند تا بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم.


وی گفت: مردم نگران تامین ماسک نباشند؛ البته بدانند وقتی که در معرض بیماری نیستند نیازی به ماسک ندارند چرا که خود ماسک می‌تواند عامل عفونت باشد.
حسین صفوی، مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت نیز ارسال ماسک به قم خبر داده و گفته است که کمبود ماسک در قم وجود ندارد.
مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری بیماری های عفونی وزارت بهداشت نیز به ایرنا گفته است که احتمال ابتلا نزدیکان دو فرد فوت شده در قم به ویروس کرونا زیاد است و این افراد اکنون در قرنطینه هستند.

وی افزود: باید افرادی که با دو بیمار فوت شده ارتباط داشته اند، شناسایی و جداسازی شوند تا از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری شود.

استاندار قم اخبار کذب درباره کرونا منجر به تشویش اذهان عمومی می شود

بهرام سرمست استاندار قم روز پنجشنبه در جلسه مشترک ستاد بحران، کارگروه سلامت و قرارگاه پدافند زیستی استان با اشاره به گزارشی از موارد ابتلا به ویروس کرونا در قم اظهار کرد: برای مقابله با این بیماری، همه بخش‌های درمانی و بهداشتی استان در آماده‌باش کامل بسر می‌برند.

وی بابیان این‌که تدابیر پیشگیرانه لازم برای مدیریت و کنترل این بیماری در استان اتخاذشده است و جای نگرانی نیست تصریح کرد: مردم مسائل و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی با تاکید بر این‌که هر نوع اخبار کذب و شایعات در خصوص این بیماری می‌تواند منجربه تشویش اذهان عمومی بشود گفت: دراین‌ارتباط دانشگاه علوم پزشکی قم تنها مرجع ذی‌صلاح محسوب شده و مردم و رسانه‌ها نیز اخبار موثق مربوط به این بیماری را صرفاً از طریق این مجموعه دنبال کنند.

وی با اشاره به آمادگی دانشگاه علوم پزشکی و دیگر دستگاه‌های مسئول برای مقابله با این بیماری خاطرنشان کرد: ضروری است سایر دستگاه‌ها نیز همکاری بیشتری را با مجموعه بهداشت و درمان استان داشته باشند.

محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از تمهیدات اتخاذشده برای کنترل این بیماری در استان گفت: به مردم تاکید می‌کنم آرامش خود را حفظ کنند و با رعایت مسائل بهداشتی و با آرامش به زندگی خود ادامه دهند.

در پی فوت دو بیمار مشکوک به ابتلا به کرونا در قم، قرارگاه پدافند زیستی قم با حضور استاندار و معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد و برنامه‌های مختلف برای کنترل و مراقبت‌های لازم صورت گرفته است. در همین ارتباط مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز حوزه‌های علمیه قم امروز تعطیل اعلام شد.

مسئولان مختلف کشوری و استانی با تاکید بر ضرورت بیش‌ازپیش رعایت نکات و توصیه‌های بهداشتی در خصوص بیماری کرونا، از تلاش همه‌جانبه برای مهار و کنترل آن خبر داده‌اند.‏

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بر اساس شواهد آزمایشگاهی، ابتلای سه نفر از بیماران بستری در قم و اراک به کرووید۱۹ تایید شده و بیماران مذکور در حال حاضر در بیمارستان تحت مراقبت قرار دارند.

کیانوش جهانپور درباره ابتلای ۳ نفر به ویروس کرونا جدید در قم و اراک افزود: تا صبح امروز (پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸) آزمایشات از  ابتلای دو مورد جدید در قم و یک مورد در اراک به کرووید ۱۹ حکایت دارد، هر سه بیمار تابعیت ایرانی داشته و فرد مبتلا در اراک نیز ساکن قم و از همکاران پزشک ماست. با احتساب این موارد تعداد مبتلایان کرووید ۱۹ تایید شده در کشور به پنج نفر می رسد.

سوالات خود درباره کرونا را از این شماره ها بپرسید

دکتر سیامک محبی امروز در  جمع مدیران رسانه‌های استان قم گفت: کرونا دارای یک دوره پیک است که پس از اقدامات مقتضی قطعا این بیماری کنترل می شود.

وی افزود: کشورهای دیگر هم در خصوص این بیماری اطلاع رسانی درستی نمی کنند ولی ما از روز اول با مردم صادق بودیم زیرا قطعا نجات در صدق است و اگر به مردم اطلاعات درستی داده شود به شکل بهتری این بیماری کنترل می شود.

وی با ذکر این مطلب که استان ووهان چین دارای 80 میلیون جمعیت است، گفت: کنترل این بیماری در ایران با چین متفاوت است. در این ایران از روش های اجباری و سختگیرانه استفاده نمیکنیم و سعی می کنیم با فراگیرکردن اصول بهداشتی و درمانی این بیماری را شکست دهیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قم بیان کرد: همشهریان در صورت هر گونه سوال در مورد ویروس کرونا با شماره‌های ،۳۶۶۲۰۰۲۳، ،۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ ، ۳۶۷۰۴۳۶۸ تماس بگیرند.

توصیه‌نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره انتشار اخبار کرونا

به‌دنبال شیوع برخی شایعات و گمانه‌زنی‌های گسترده درباره شیوع بیماری کرونا، معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توصیه‌ نامه ای منتشر کرد.

 در این توصیه‌نامه آمده است:

با توجه به شیوع برخی شایعه‌ها و گمانه‌زنی‌های گسترده و غیررسمی درباره ویروس کرونا در کشور که موضوع همه مردم ایران است، توصیه می‌شود رسانه‌ها  و فعالان شبکه‌های اجتماعی، موارد زیر را در انتشار و بازنشر اخبار مورد توجه قراردهند:

۱. هنگام دریافت اطلاعات و بازنشر آن انتظار می رود از منبع تولید اطلاعات و صحت و سقم ان مطمئن شوید و مانع از انعکاس  «برداشت از موضوع- گمانه و اطلاعات ناقص» شوید.

۲. انتشار گمانه‌زنی‌ها، شایعات و فایلهای صوتی، تصاویر و ویدئوهای بدون منبع مشخص، ذکر آمار و ارقام بدون تایید از سوی نهادهای رسمی صرفا موجب اضطراب و اغتشاش خبری است و تنها آرامش و امنیت روانی مردم را هدف قرارمی دهد لذا توصیه می‌شود به اخبار تولیدی رسانه های شناسنامه دار و رسمی توجه شود.

۳. کرونا، یک مساله جهانی است و شفافیت در اطلاع‌رسانی موثق و دقیق وظیفه ابلاغی از سوی رییس جمهور محترم به همه دستگاه‌هاست و طبعا از رسانه‌ها انتظار می‌رود در این موضوع، دقت را  برای صحت، سپس  سرعت و رقابت را در اولویت بعدی قرار دهند.

۴. با توجه به تخصصی بودن موضوع، صرفا به انتشار اخبار رسمی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بپردازید.

۵. از نشر و درج نظرات و دیدگاه های سایر دستگاه‌ها، چهره‌ها و مسئولان که متخصص یا مرتبط با موضوع نیستند حتی‌الامکان خودداری شود.

۶. اهتمام همه رسانه‌های کشور که دغدغه ایران را دارند، افزایش آگاهی مردم، ایجاد همبستگی ملی برای پیشگیری و بسیج همه امکانات برای کاهش انتشار ویروس و درمان مبتلایان احتمالی است و از رسانه‌ها  که در این موارد همواره پیشگام و ازهفته‌ها قبل اطلاع‌رسانی را آغاز کرده‌اند، انتظار می‌رود، همچنان همین مسیر را تداوم بخشند.

۷. با توجه به انتشار گسترده اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی، وظیفه رسانه‌های شناسنامه‌دار و رسمی است که میدان‌دار و مرجع اطلاع‌رسانی برای مردم باشند تا ضمن جلوگیری از نگرانی بی‌مورد موجب حفظ آرامش روانی مردم با دریافت، اخبار درست و دقیق مورد نیازمردم دراین شرایط شویم.

ماجرای پروازهای ماهان به چین در فضای مجازی

در حال حاضر در فضای مجازی خبری مبنی بر انجام پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان در شب گذشته و بامداد امروز دست به دست می‌شود؛ این در حالی است که بر اساس مصوبه کمیته مقابله با ویروس کرونا به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و با حضور وزرای بهداشت، کشور و راه و شهرسازی در ۱۳ بهمن امسال تصمیم بر تعلیق پروازهای چین گرفته شده بود.

همچنین در دو روز اخیر آمارهایی از سوی وزارت بهداشت مبنی بر ابتلاء یا درگذشت برخی شهروندان بر اثر این ویروس منتشر شده است.

در همین راستا، رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمای کشوری اعلام کرد: هیچ پروازی توسط هیچ شرکت هواپیمایی از ایران به چین صورت نمی‌گیرد.

وی تاکید کرد: از روزی که دستور توقف پروازها از ایران به چین صادر شد تمامی پروازها بین این دو کشور متوقف شده است.

میزان آمادگی کادر درمانی کشور در برابر کرونا 

حسین کرمانپور  مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی بیان کرد: دوره‌های الکترونیکی مختلفی در یک ماه اخیر در زمینه ویروس کرونا برگزار شد و با این وجود بسیاری از همکاران کادر درمانی، پزشکان و مردم روش برخورد با بیمار مشکوک به ویروس کرونا را نمی‌دانند.

وی ادامه داد: شست‌وشوی مداوم دست‌ها، مخلوط نکردن پرونده بیمار مشکوک به کرونا با سایر پرونده‌ها، خروج کامل لباس‌ها و جایگزینی سریع با لباس مناسب بیمارستانی، ضدعفونی‌کننده‌های هوا، تهویه مناسب و وجود ماسک ان ۹۵ به میزان کافی، دستمال به میزان کافی از جمله نکات ایمنی است.

مدیر اورژانس بیمارستان سینا گفت: خانم‌های پزشک و پرستار نیز هنگام معاینه باید مراقب روسری و مقنعه و روپوش خود باشند که با بیمار تماس نداشته باشد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا بر اساس آخرین آمارها تاکنون باعث فوت ۲ هزار و ۱۳۰ نفر در جهان شده است.

روز گذشته ابتلا و فوت دو نفر در قم به علت ویروس کرونا توسط وزارت بهداشت اعلام و امروز نیز ابتلای سه نفر در قم و اراک به این ویروس گزارش شده است.

جهانگیری: بسیج توان دولت برای مهار کرونا

اسحاق جهانگیری شامگاه پنجشنبه در حاشیه نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در وزارت بهداشت افزود: امشب اولین جلسه ستاد مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از این ویروس در وزارت بهداشت تشکیل شد. تعدادی از اعضای دولت و نیروهای مسلح و اعضای این ستاد در جلسه حضور داشتند. موضوع مقابله با ویروس کرونا که در چین اتفاق افتاده و به کشورهای مختلف سرایت کرده است. آثار آن در برخی شهرها مثل قم ظاهر شده است.

به گزارش ایرنا، معاون اول رییس جمهوری گفت: دولت تمام توان خود را برای مهار ویروس کرونا بسیج کرده و رییس جمهوری دستور تشکیل ستاد مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از این ویروس را داده است.

وی ادامه داد: در جلسه امروز درباره مسائل مهمی بحث شده و دبیر ستاد مشخص شد. کمک‌ها و نیازهای وزارت بهداشت در زمینه‌های مختلف نیز اعلام شد و از امشب دبیرخانه این ستاد در وزارت بهداشت خواهد بود و به کمک نیروهای متخصص وزارت بهداشت، برنامه ریزی می‌کند و تا فردا جلسه‌های مختلفی برگزار شده و دستورالعمل‌های مختلف تدوین می‌شود.

جهانگیری گفت: اختیارات این ستاد کامل است و همه دستگاه‌ها مکلف هستند با این ستاد همکاری کنند. کارخانه‌هایی که ماسک طبی تولید می‌کنند در چنین شرایط خاصی که پیش آمده باید طوری که وزارت بهداشت و وزارت صنعت و معدن و تجارت می‌خواهد، سه شیفت تولید کنند و مردم برای برخی نیازهای اولیه برای مقابله با این ویروس دچار مشکل نشوند و اگر به چیزی نیاز دارند، در اختیار آنها قرار بگیرد.

معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: در اولین فرصت به اندازه مورد نیاز، ماسک و موارد دیگر تولید شده و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: توان پزشکی و درمانی کشور بسیار بالاست و کشور ما در منطقه از نظر توانمندی پزشکی حتی در سطح بین المللی جزو کشورهای مهمی است که ظرفیت بسیار بالایی دارد و این ظرفیت در مقاطع مختلف نشان داده شده است. مدیریت درمان کشور نیز توانمند است و مردم به مدیریت و توانمندی پزشکی کشور اعتماد داشته باشند. ما قادر هستیم این مشکل را در روزهای نخست و با دعای خیر مردم کنترل کنیم تا تلفات زیادی نداشته باشیم و انشالله نخواهیم داشت. وزارت بهداشت نیز با اطمینان مسلط بر اوضاع هستند و در روزهای آینده خبرهای خوبی از زبان مسئولان مرتبط می‌شنویم.

جهانگیری گفت: مطالب مرتبط با این موضوع را فقط از زبان مسئولان وزارت بهداشت باید بشنویم و همه دستگاه‌ها و رسانه‌ها و صداوسیما و مطبوعات و فضای مجازی که برای دل سوزی مردم فعال هستند، آنچه واقعیت دارد را با مردم در میان بگذارند. نه قصد داریم کم نمایی کرده و نه بزرگ نمایی کنیم تا مردم نگران نشوند. کارگروهی که برای اطلاع رسانی تشکیل می‌شود، وظیفه دارد اطلاعات دقیق بدهند و آموزش‌های مورد نیاز به مردم ارائه می‌شود و با اقدامات بهداشتی مردم می‌توان با این مشکل مقابله کرد.

برگزاری جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا

شامگاه پنجشنبه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا به ریاست معاون اول رئیس جمهور در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد.

در این جلسه وزرای بهداشت درمان و آموزش پزشکی، گردشگری و آموزش و پرورش، رئیس سازمان پدافند غیر عامل ستاد کل نیروهای مسلح، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، رئیس اورژانس کشور، سخنگوی دولت و جمعی از معاونان وزارت بهداشت نیز حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی درباره از وضعیت شیوع بیماری کرونا در سطح دنیا و اقدامات این وزارت خانه جهت پیگیری و درمان این بیماری ارائه کرد.

وزیر بهداشت: بیماران کرونا تحت نظرند

وزیر بهداشت گفت: سه شب پیش گزارشی از استان قم به دست ما رسید که دو مریض با حالت مشکوک به بیمارستان مراجعه کردند و نتایج آزمایش آنها در خصوص ابتلا به کروناویروس مثبت اعلام شد.

دکتر سعید نمکی در حاشیه یازدهمین نشست کارشناسی مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران با تاکید بر اینکه ایران کشوری است که شاه راه بسیاری از عبور و مرورها است، گفت: نظام ارائه خدمت ما در حوزه جلوگیری از بروز اپیدمی بیماری‌های واگیر افتخارآفرین عمل کرده است، نمونه این موضوع افتخار آفربنی همکاران ما در مدیریت سیل در ابتدای سال ۹۸ بود به گونه‌ای که هیچ مورد طغیان بیماری نداشتیم.

وی با اشاره به کنترل آنفلوآنزای N۱N۱ افزود: پیش‌بینی ما از میزان مرگ و میر این نوع آنفلوآنزا بسیار بیش از این بود اما خوشبختانه در کنترل بیماری توانستیم رکورد بزنیم.

نمکی در خصوص اقدامات کنترلی برای کروناویروس، بیان کرد: اولین کاری که در این زمینه به سختی انجام دادیم بستن مرزهای کشور بود و تا جایی که توانستیم مرزها را بستیم. همچنین ۳۶ مبدا مرزی را کنترل کردیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در اوج دوره پیک آنفلوآنزای نوع B در کل کشور بویژه استان قم هستیم، خاطرنشان کرد: اکثر کیس‌های مشکوک به کروناویروس مبتلا به این نوع آنفلوآنزا بوده‌اند. نکنه قابل تامل این است که این چند نفر فرد مبتلا به کروناویروس هیچگونه تماسی با افراد آلوده نداشتند اما طی نمونه‌برداری‌های انجام شده مشخص شد که مبتلا به کروناویروس بودند، با این وصف در حال حاضر کانون آلودگی در ایران شکل گرفته است.

وی تاکید کرد: طبق پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی، اگر افرادی مشکوک به بیماری شبه آنفلوآنزا یا آنفلوآنزا یافت شوند که از مناطق خطرناک آلوده به کروناویروس برگشتند یا تماس با فرد مبتلا به کرونا ویروس داشتند باید با ذکاوت بیشتری به فکر کنترل موضوع باشیم.

وزیر بهداشت در ادامه با اظهار تاسف از فوت دو نفر مبتلا به کروناویروس در استان قم، تصریح کرد: هر دو نفر با کهولت سن روبرو بوده و یک نفر نیز بیماری زمینه‌ای جدی داشت. مابقی بیماران تحت نظر هستند. خوشبختانه همکارانم در شهر قم با دقت نظر بیماران را تحت نظر دارند و هر اتفاقی که در سطح کشور بیفتد را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت تامین ماسک و کیت‌های تشخیصی، گفت: در این دو مورد مشکل جدی وجود ندارد. البته برخی داروخانه‌ها برای ارائه ماسک به مردم کم لطفی می‌کنند ولی ماسک اندازه کافی هم تولید می‌شود و هم واردات آن صورت می‌گیرد.

وی در ادامه در پاسخ به شایعاتی مبنی بر اطلاع رسانی دیر هنگام وزارت بهداشت در خصوص شیوع این ویروس در کشور، تاکید کرد: من به اطلاع مردم شریف رساندم در صورتی که هر اطلاعات جدیدی داشته باشم در لحظه منتقل خواهم کرد، ما هم هیچ اطلاعاتی بیش از چیزی که به مردم اعلام کردیم نداشتیم.

وی در خصوص تدابیر اندیشیده شده میان دستگاهی با وزارتخانه‌هایی همچون وزارت علوم و آموزش و پرورش، افزود: امشب جلسه‌ای با وزرای محترم داریم که هر تدبیری که لازم باشد برای کنترل بیماری اندیشیده شود، اعلام خواهد شد.

نمکی  در خصوص زمان اطلاع رسانی دقیق درخصوص علت بروز بیماری در ایران، با توجه به این که افراد مبتلا سفر خارجی نداشتند، گفت: همکاران اپیدمیولوژیست در حال بررسی ابعاد بیشتر موضوع هستند و به محض مشخص شدن منشا آلودگی آن را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

---
---
---
---
---

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کرونا در ایران

اولین فیلم از بیمارستان کامکار، محل نگهداری مبتلا به کرونا در قم

کپی