اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کاهش خشونت میان آمریکا و طالبان

کاهش خشونت میان آمریکا و طالبان

مشاور امنیت ملی آمریکا ابراز خوش‌بینی کرد که توافقی میان آمریکا و طالبان ظرف "چند روز یا چند هفته آتی" منعقد شود اما او خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را "قریب‌الوقوع" ندانست.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا سه‌شنبه در مراسمی به میزبانی شورای آتلانتیک در واشنگتن به پرسش‌هایی درباره گفت‌وگو با شبه‌نظامیان طالبان افغانستان پاسخ گفت.

از اوبراین پرسیده شد که آیا ترامپ توافقی که هم طالبان و هم نیروهای آمریکایی را به تبعیت از "کاهش خشونت" متعهد کند، امضا می‌کند یا خیر؛ اقدامی که می‌تواند به مذاکرات تمام افغان برای پایان دادن به چندین دهه درگیری و تشریح آینده سیاسی برای این کشور منجر شود.

به گفته یک مقام مطلع که خواست نامش فاش نشود، چنین توافقی از طالبان و نیروهای آمریکایی می‌خواهد تا از انجام حملات یا عملیات‌های جنگی برای مدت زمان هفت روز خودداری کنند.  

اوبراین گفت: معتقدم پیشرفت چشمگیری حاصل شده است. این مساله‌ای است که با خشنودی رئیس‌جمهوری همراه شده است. وقتی حرف افغانستان باشد از پیش‌بینی تنفر دارم اما این را می‌گویم که ما به طور محتاطانه خوش‌بین هستیم که از این جریان اخبار خوبی منتشر شود.

یک مقام مطلع از گفت‌وگوها تاکید کرد، چنانچه کاهش خشونت برقرار شود، انتظار می‌رود آمریکا و طالبان توافقی را برای آغاز مذاکرات ظرف ۱۰ روز با مشارکت طالبان و افغان‌ها در سراسر این کشور، از جمله کسانی که سمت‌های دولتی دارند اما نماینده دولت نیستند، امضا کند.

اوبراین گفت: رئیس‌جمهوری این مساله را شفاف کرده است که کاهش خشونت و مذاکرات بین افغان معناداری برای پیشبرد اوضاع وجود خواهد داشت. اگر این دو مورد و شرایط دیگر فراهم شود و ما بتوانیم روی آن‌ها توافق کنیم، گمان کنم می‌توانیم اخبار خوبی از افغانستان داشته باشیم؛ بنابراین باید صبر کنیم و منتظر چند روز یا چند هفته بعد باشیم.

به گفته او، سایر شروط شامل تعهد طالبان به عدم ارتباط با القاعده، داعش و دیگر سازمان‌های تروریستی می‌شود. اوبراین تاکید کرد: ما ۱۸-۱۹ سال در افغانستان بوده‌ایم. ترامپ مایل به رفتن از افغانستان است. ما نیرو و سرمایه‌ زیادی صرف افغانستان کردیم اما زمان آن است که آمریکا به خانه بازگردد.

مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرد: می‌خواهیم به خانه بازگردیم اما می‌خواهیم این روند تحت شرایطی باشد که حفاظت‌های ما برای همکاران و شرکایمان در افغانستان حفظ شود و می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که افغانستان دوباره پناهگاه امنی برای تروریسم نخواهد شد. بنابراین ما خیلی سخت کار می‌کنیم تا شروطی را تعیین کنیم که اجازه یک خروج مدت‌دار را فراهم کند اما گمان نمی‌کنم که هیچ خروج قریب‌الوقوعی از افغانستان وجود داشته باشد.

---

وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره جزئیات مذاکرات با طالبان خودداری کرده و صرفا اعلام کرد: مذاکرات آمریکا با طالبان در دوحه درباره جزئیات یک کاهش خشونت ادامه دارد.

اما اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه در پیامی توییتری گفت مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی تلفنی "به من درباره پیشرفت چشمگیری که در مذاکرات صلح کنونی با طالبان حاصل شده است، اطلاع داد."

کپی